Žene: Kung fu monahinje iz Nepala
Bilo je jedva pet ujutro, ali u manastiru Druk Gava Hilva u Katmanduu, prestonici Nepala, monahinje su već vežbale kung fu.
Težeći savršenstvu, ponavljale su serije besprekornih pokreta i udaraca.
Svaki pokret praćen je energični krikom uz gromke udare bubnjeva.
Iza nasmejanih lica monahinja, obučenih u tradicionalne bordo odore prekrojene u karate uniforme, kriju se neverovatna energija i snaga.
To su kung fu monahinje, jedini ženski red u Nepalu koji uvežbava smrtonosnu borilačku veštinu koju je proslavio Brus Li.
- Kako je Brus Li promenio borilačke sportove sa bioskopskog platna
- Zašto je važno da se devojčice bave sportom
- Svetska rekorderka iz Nepala: Deseti put se popela na Mont Everest
U patrijarhalnom budističkom monaškom sistemu, žene se smatraju inferiornijim u odnosu na muškarce.
Monasi obično zauzimaju sve rukovodeće položaje, a monahinje se bave kućnim i ostalim nezanimljivim poslovima.
Međutim, 2008. godine, sve je promenio Njegova svetost Gjalvang Drukpa, duhovni vođa Drukpa škole tibetanskog budizma, stare 1.000 godina.
Posle posete Vijetnamu gde je video monahinje koje se obučavaju za borbu, odlučio je da isto primeni u Nepalu.
Njegov motiv bio je da promoviše rodnu ravnopravnost i osnaži mlade žene, koje uglavnom potiču iz siromašnih porodica u Indiji i na Tibetu.
Svakog dana, 350 monahinja, uzrasta između 10 i 25 godina, ima tri intenzivna treninga tokom kojih rade vežbe kojima ih podučava njihov učitelj iz Vijetnama, koji dolazi dva puta godišnje.
Osim što usavršavaju stav, one uvežbavaju u rukovanje tradicionalnim oružjem, kao što su ki am (mač), mali dao (sablja), veliki dao (helebarda), tong (koplje), i nunčaku (dve metalne palice spojene lancem).
Monahinje koje imaju izuzetnu fizičku i mentalnu snagu uče se tehnici lomljenja cigle, koja je prikazana u mnogim filmovima o borilačkim veštinama i izvodi se samo u posebnim prilikama, kao što je rođendan Njegove svetosti.
Monahinje, od kojih većina ima crni pojas, kažu da im kung fu pomaže da se osećaju bezbedno, da im jača samopouzdanje, snaži ih, i održava u formi.
Još jedna prednost uvežbavanja kung fua je koncentracija, koja im omogućava da sede i meditiraju satima.
Jigme Končok, monahinja koja ima dvadesetak godina i bavi kung fuom više od pet godina, objašnjava postupak sticanja veštine.
„Moram stalno da budem svesna mojih pokreta, da znam da li ih radim ispravno ili ne, i ako je potrebno da ih odmah ispravim.
„Pažnju istovremeno usmeravam na redosled pokreta koje sam zapamtila i na svaki pojedinačni pokret.
„Ako misao odluta, onda pokret nije ispravan ili štap pada.
„Tako je i u meditaciji."
U cilju postizanja rodne ravnopravnosti, Gjalvang Drukpa podstiče monahinje i da uče tradicionalno muške veštine i poslove, kao što su održavanje vodovodnih i električnih instalacija, kucanje, vožnja bicikla, i engleski jezik.
Pod njegovim nadzorom, monahinje uče da drže molitve i stiču veštine za neke poslove koje obično obavljaju monasi, a vode i pansion i kafić u ženskom manastiru.
Kada idu u nabavku namirnica u 30 kilometara udaljen Katmandu, monahinje čak voze džipove sa pogonom na četiri točka niz planinu Druk Amitaba.
Zahvaljujući stečenim samopouzdanjem, počinju da koriste veštine i energiju za razvoj zajednice.
Kada je u aprilu 2015. godine Nepal pogodio snažan zemljotres, monahinje su odbile da se presele u bezbednije područje i otišle su do obližnjih sela gde su pomogle da se ruševine uklone i putevi raščiste.
Delile su hranu stanovništvu i pomagale im da postave šatore.
Predvođene lično Njegovom svetošću, monahinje su početkom 2016. godine biciklom prešle 2.200 kilometara od Katmandua do prestonice Indije Nju Delhija da naglase važnosti zaštite životne sredine i podstaknu ljude da koriste bicikle umesto automobila.
Monahinje obilaze i područja u kojima je rasprostranjeno nasilje, poput Kašmira (region koji se nalazi na graničnom pojasu Indije, Pakistana i Kine) i drže predavanja o važnosti tolerancije i poštovanja različitosti.
Međutim, monahinjama je najvažnije osnaživanje žena.
„Kung fu nam pomaže da izgradimo samopouzdanje koje nam je potrebno da se staramo o sebi i da pomognemo drugima u nevolji", naglašava Končok.
Pogledajte video o borilačkim veštinama u Mostaru:
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar