Izrael i Palestinci: Hamasova ponuda za mirovne pregovore - prvo žene i stari, pa povlačenje izraelske vojske
Kao odgovor na izraelski predlog o prekidu vatre u Pojasu Gaze, Hamas je izneo kontraponudu, a među zahtevima su razmena izraelskih talaca za palestinske zatvorenike i obnova Gaze.
Palestinska ekstremistička grupa predlaže da se posle tri faze primirja od po 45 dana, izraelske snage potpuno povuku i da se okonča rat.
Ponuda će verovatno biti neprihvatljiva za izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, koji traži „potpunu pobedu" u Gazi.
Pitanje je i da li dve strane mogu da pronađu zajednički jezik, kako bi proces dolaska do mirovnih pregovora mogao da napreduje.
- Rešenje o dve države: Da li je to ključ za mir na Bliskom istoku
- Netanjahu: Palestinska država ne dolazi u obzir
- Izraelski plan za Gazu za posle rata: Ograničena vlast Palestincima
- Netanjahu prkosi Bajdenu po pitanju palestinske države
Odgovor Hamasa predstavlja kontraponudu na predlog o prekidu vatre iza kojih stoje Izrael i Amerika.
Detalji tog predloga nisu objavljeni.
Katar i Egipat posreduju u pregovorima.
Prema nacrtu Hamasovog dokumenta, u koji je novinska agencija Rojters imala uvid, nudi se:
- Tri faze primirja od po 45 dana
- Tokom prve 45-dnevna pauze u borbama, Hamas bi iz izraelske grupe talaca oslobodio sve žene, muškarce mlađe od 19 godina, stare i bolesne, kako bi svi oni bili razmenjeni za palestinske žene i decu držane u izraelskim zatvorima. Traže i da se izraelske snage povuku iz naseljenih područja Gaze, kao i početak rekonstrukcije bolnica i izbegličkih kampova
- Tokom druge faze, preostali muški taoci bili bi razmenjeni za palestinske zatvorenike, ali i da izraelske snage u potpunosti napuste Gazu
- U trećoj, poslednjoj fazi, dve strane bi razmenile tela stradalih i njihove ostatke
Sporazumom bi se povećale isporuke hrane i druge pomoći Pojasu Gaze.
Do kraja 135-dnevne pauze u borbama, Hamas kaže da bi pregovori doveli do okončanja rata.
Međutim, predlog je izazvao mlak odgovor američkog predsednika Džozefa Bajdena, koji ga je nazvao „malo preteranim".
Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je da ima još „mnogo posla" da bi se postigao trajni prekid vatre, ali je naglasio važnost postizanja mira.
Od oktobra kada su počela najveća neprijateljstva Izraela i Hamas poslednjih decenija, samo jednom je bilo dogovoreno primirje.
Trajalo je sedam dana u novembru kada je oslobođeno oko 100 izraelskih talaca za 240 palestinskih zatvorenika.
Hamas je uzeo taoce tokom iznenadnog napada na jug Izraela 7. oktobra prošle godine, a tada je ubijeno i oko 1.300 ljudi.
Mnoge zapadne vlade, među kojima su Velika Britanija i SAD, ovu oružanu grupu karakterišu kao terorističku organizaciju.
Prema izvorima Hamasa, više od 27.500 Palestinaca je ubijeno, a najmanje 65.000 ranjeno u potonjoj izraelskoj odmazdi koji iz vazduha i sa kopna napada Pojas Gaze.
- Sto dana od nezamislivog napada koji je pokrenuo razarajući rat
- Hoće li Huti uvući u rat koaliciju predvođenu Amerikom
- Bile su izraelske „oči na granici", ali niko nije želeo da čuje njihova upozorenja da Hamas sprema napad
- Izrael mora da učini sve da spreči genocid nad Palestincima u Gazi - Međunarodni sud pravde
Zahteve Hamasa za potpuno povlačenje izraelskih snaga, Izrael će verovatno smatrati potpuno neprihvatljivim.
Ipak, iako premijer Benjamin Netanjahu insistira da je cilj rata „potpuna pobeda", izraelski zvaničnici priznaju da je to još daleko, a neki smatraju i da nije vojno dostižno.
Iz kancelarije Netanjahua su naveli da Izrael „analizira" predlog Hamasa.
SAD, jedan od glavnih posrednika u indirektnim pregovorima Izraela i Hamasa, i dalje mirovni proces vide kao „najbolji put napred" i snažno se zalažu za njega.
Njihov cilj je da ostvare trajnu humanitarnu pauzu, koja bi mogla da dovede do prekida vatre, što bi im omogućilo da se usredsrede na ambiciozniji plan za „dan posle" završetka rata.
Blinken ga je nazvao „neverovatno moćnim putem" koji će utrti put ka obnovi Gaze, reformisati palestinske vlasti i državu, kao i normalizovati odnos Saudijske Arabije i Izraela.
Međutim, izraelska vojska je u međuvremenu i dalje koncentrisana na uništavanje Hamasa.
Netanjahu je pod pritiskom koalicionih partnera sa ekstremne desnice koji su ga upozorili da će srušiti njegovu vladu ako učini bilo kakve ustupke.
Porodice izraelskih talaca sve su zabrinutije za sudbinu najmilijih, posebno po otkriću da je petina od više od 130 talaca koji su ostali u Gazi mrtva.
SAD i njihovi arapski saveznici zabrinuti su i zbog rastućih rizika od regionalnog širenja sukoba, dok mnoge međunarodne organizacije upozoravaju na sve veću humanitarnu katastrofu u Gazi.
Palestinsko-izraelski rep duo: „Naše prijateljstvo nije ugroženo"
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar