Špijuniranje: Severna Koreja hakerisala elektronsku poštu saradnika predsednika Južne Koreje
Severna Koreja je hakovala privatnu elektronsku poštu saradnika južnokorejskog predsednika, potvrdila je njegova kancelarija za BBC.
Privatni nalog i-mejl nalog je hakovan nakon što ga je član najbližeg okruženja Juna Suka Jola koristio u službene svrhe, saopštio je kabinet južnokorejskog predsednika.
Hakerski napad se dogodio uoči posete predsednika Južne Koreje Velikoj Britaniji prošlog novembra.
Lokalne novine su citirale visokog zvaničnika južnokorejske vlade da su hakeri pristupili rasporedu putovanja Juna Suka Jola.
List Kukmin Ilbo dodaje da su ukradene i poruke koje je predsednik lično poslao.
Ali iz kabineta predsednika nisu hteli da otkriju do kojih su sve informacija došli hakeri.
Smatra se da je ovo prvi put da je Pjongjang uspešno hakovao nekog saradnika južnokorejskog predsednika.
- Kako je Severnoj Koreji zamalo uspela hakerska krađa od milijardu dolara
- Severna Koreja krala kriptovalute, pa finansirala raketni program - izveštaj UN
- Amerika u strahu od severnokorejskih programera koji sakrivaju identitet
Kabinet predsednika Južne Koreje u saopštenju je naglasio da bezbednosni sistem nije hakovan.
„Incident je prouzrokovalo to što je pojedinac u administraciji prekršio bezbednosni protokol koristeći ličnu elektronsku poštu u službene svrhe", rečeno je BBC-ju.
Severna Koreja koristi sajber hakovanje za krađu i novca i informacija, a načini na koji to radi sve su sofisticiraniji.
Pjongjang je pod rigoroznim međunarodnim sankcijama, a njegovi sajber hakeri nastoje da ukradu velike sume novca, često u kriptovalutama, za finansiranje režima i njegovog programa nuklearnog oružja.
Procenjuje se da je od 2016. godine, Pjongajng ukrao čak tri milijarde dolara.
Pretpostavlja se i da Severna Koreja vrši hakerske napade kako bi došla do tajni drugih država, među kojima su i detalji o naprednoj tehnologiji oružja.
Izvor iz Vlade Južne Koreje, koji je razgovarao sa Kukmin Ilbo pod uslovom da ostane anoniman, rekao je da su bili „šokirani i zgroženi" kada su saznali za hakerski napad, dodajući da je to moglo da dovede u pitanje bezbednost predsednika Južne Koreje tokom boravka u inostranstvu.
- Skupocena tašna prve dame Južne Koreje trese vladajuću stranku
- Zašto je „Sanberst“ jedan od najvećih sajber napada svih vremena
- Šifrovana imena i „stablo sa Halasana": Tajni svet prebacivanja novca iz Južne u Severnu Koreju
Jun je novembra 2023. boravio u trodnevnoj poseti Londonu tokom koje se sastao sa kraljem Čarlsom i kraljicom Kamilom, kao i premijerom Rišijem Sunakom.
Vlada Južne Koreje saopštila je da je incident otkriven pre početka posete predsednika i da su preduzete neophodne mere da bi se otklonili bilo kakvi rizici.
Dodaje se da su preduzeti koraci na jačanju bezbednosti, između ostalog skrenuta je pažnja predsednikovom okruženju kako bi sprečio novi sličan incident.
Pogledajte video: Kako ljudi iz Južne Koreje šalju novac robdini na Sever
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar