Evropsko prvenstvo u fudbalu 2024: Navijačima Škotske biće dozvoljeno da unesu gajde na stadione

Za razliku od pištaljki i vuvuzela, gajde su dobile zeleno svetlo.
škotski navijači, gajde
PA Media

Fudbalska reprezentacija Škotske imaće veliku podršku na predstojećem Evropskom prvenstvu u Nemačkoj, a dodatni elan svakako će im uneti zvuk gajdi.

Evropska fudbalska unija (UEFA) dozvolila je navijačima Škotske, popularnoj Tartan armiji (Tartan Army), da unesu tradicionalni instrument na stadione u Nemačkoj ovog leta.

Ipak, postoji uslov - sve gajde koje Škoti nameravaju da ponesu i unesu na stadione, moraće prethodno da budu registrovani u Fudbalskom savezu Škotske.

UEFA ima stroge smernice u vezi sa ponašanjem na tribinama, a jedna je i zabrana „unošenja i korišćenja mehaničkih uređaja koji emituju zvuk".

Strahovalo se da će se to odnositi i na gajde, ali Škoti sada mogu da odahnu i pripreme pluća - oni koji umeju da sviraju na ovom instrumentu - već za 14. jun kada njihova reprezentacija otvara turnir protiv domaćina Nemačke na stadionu Alijanc arena u Minhenu.

Navijačima svih zemalja učesnica završnog turnira Evropskog prvenstva, zabranjeno je da koriste megafone, trube, pištaljke i vuvuzele, koje su postale popularne na stadionima širom sveta posle Svetskog prvenstva u Južnoj Africi 2010. godine.

Međutim, na sastanku predstavnika 21 reprezentacije koje su se kvalifikovale za EP (još tri učesnika će biti odlučeno posle baraža), odlučeno je da gajde budu dozvoljene.

Prethodno će svi koji žele da sviraju gajde na tribinama u Nemačkoj morati da se upišu u registar nacionalnog saveza.

„Navijači su dobrodošli da unesu instrumente na stadion, ali će morati da ih registruju kod nacionalnih saveza, koji će bsnositi odgovornost za ponašanje njihovih navijača na stadionu", rekao je portparol UEFA.

Ijan Emerson, urednik časopisa Čuvena Tartan armija (Famous Tartan Army), kaže da bi zvuk gajdi mogao da doprinese elanu reprezentacije i da će navijači imati priliku da naprave „atmosferu žurke" na turniru.

„Bio sam na prvoj utakmici Svetskog prvenstva 1998. protiv Brazila. Brazilski navijači su imali samba bubnjeve, a mi smo imali gajde i bila je to jedna velika žurka. Bilo je sjajno.

„Atmosfera koju ćemo napraviti biće jedinstvena. Stivi Klark (selektor škotske reprezentacije) zna kako da motiviše igrače, ali podrška navijača je isto tako veoma važna i ovo će doprineti da još više 'podignemo' ekipu", dodao je on za BBC Škotska.

UEFA je zabranila upotrebu nekih sprava posle Svetskog prvenstva u Južnoj Africi 2010. na kojem je dominirala upotreba vuvuzela sa tribina.

Plastični rogovi stvarali su buku sličnu roju pčela kada gledaoci masovno duvaju u njih.

Ali UEFA je procenila da su preglasni i da dovode u opasnost da „uguše navijačke emocije" i da „umanje doživljaj igre".


Pogledajte video o porodici koja navija i za Škotsku i za Srbiju:


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jaa

    15.02.2024 13:47
    napred nasi, pravi pravi srpski instrument

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Može li ekspertska vlada rešiti krizu u Srbiji

Stranke na vlasti se uglavnom kriju iza nje, pokušavajući da izbegnu odgovornost, navodno prepuštajući stručnjacima da donosu nepopularne odluke kako bi se rešila postojeća kriza, kažu politikolozi.

Kako su izračunate carine Donalda Trampa

Američki predsednik Donald Tramp uveo je carine od 10 odsto na robu iz većine zemalja koja se uvozi u Ameriku. Ali kako su tačno ove carine, praktično porez na uvoz, izračunate?