Džulijan Asanž: Osnivač Vikiliksa neće preživeti ako ga izruče Americi, kaže njegova supruga

Ukoliko Asanž izgubi slučaj pred sudom u utorak, moglo bi da dođe do izdavanja hitnog sudskog naloga, ističe Stela Asanž.
Julian Assange
Reuters

Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž neće preživeti ako ga Velika Britanija izruči Americi, upozorava njegova supruga Stela.

Viši sud u Londonu počeće u utorak, 20. februara poslednju žalbu na koju Asanž ima pravo, a njegova žena kaže da je on fizički i mentalno veoma slab.

„Ovo bi vrlo verovatno moglo da bude poslednje saslušanje za Džulijana", rekla je ona za BBC Radio 4.

Za Asanžom je u Americi raspisana poternice zbog optužbi za špijunažu i najveća zaprećena kazna za to delo je 175 godina zatvora.

Slučaj protiv njega je pokrenut zbog objavljivanja hiljada poverljivih dokumenata 2010. i 2011. godine, a američke vlasti smatraju da je prekršio zakon i ugrozio živote drugih.

Asanž smatra da su optužbe politički motivisane.

Ako mu žalba ne bude usvojena u utorak u Londonu, „neće imati pravo dalje žalbe na ovoj instanci", kaže Stela Asanž za BBC.

Ona je ipak spomenula mogućnost žalbe Evropskom sudu za ljudska prava u nameri da mu bude izdat hitan sudski nalog.

Ukazala je da će Asanž to zakonsko pravo moći da iskoristi „u 24 sata", što pokazuje iskustvo prethodnih slučajeva izručenja.

Asanžu je usled stresa zbog suđenja „vrlo teško", jer zna da „sve može da se dogodi tokom ove nedelje".

„Ishod ovog slučaja suštinski će odrediti da li će živeti ili umreti", smatra ona.

Stela Asanž na konferenciji za medije 15. februara
Getty Images
Stela Asanž kaže da se zdravlje njenog supruga pogoršalo usled „ekstremno stresnog perioda" kroz koji prolazi

Asanž, državljanin Australije, u londonskom zatvoru Belmarš je od 2019. godine, dok sudski spor o izručenju Americi još traje.

Viši sud je 2021. odredio da Asanž bude izručen i nije uvažio argumente o narušenom mentalnom zdravlju Australijanca, za koje je odbrana tvrdila da dovode do rizika od samoubistva u američkom zatvoru.

Vrhovni sud je podržao tu presudu 2022. godine, a tadašnja britanska sekretarka za unutrašnje poslove Priti Patel potvrdila je nalog za izručenje.

Australijski parlament je prošle nedelje usvojio dokument kojim se Velika Britanija i Amerika pozivaju da oslobode Asanža.


Pogledajte i ovu priču:


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Može li ekspertska vlada rešiti krizu u Srbiji

Stranke na vlasti se uglavnom kriju iza nje, pokušavajući da izbegnu odgovornost, navodno prepuštajući stručnjacima da donosu nepopularne odluke kako bi se rešila postojeća kriza, kažu politikolozi.

Kako su izračunate carine Donalda Trampa

Američki predsednik Donald Tramp uveo je carine od 10 odsto na robu iz većine zemalja koja se uvozi u Ameriku. Ali kako su tačno ove carine, praktično porez na uvoz, izračunate?

Mađarska se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda

Odluka je objavljena u danu kada je izraelski premijer Benjamin Netanjahu, koga potražuje Međunarodni krivični sud, u poseti Budimpešti. Nalog suda za hapšenjem Netanjahua neće „imati efekta" u Mađarskoj, kaže Orban.