Izrael i Palestinci: Kina osudila američki veto na poziv na hitan prekid vatre u Gazi
Kineski zvaničnici oštro su kritikovali američki veto na rezoluciju Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija kojom se zahteva hitan prekid vatre u Gazi.
Iz Pekinga kažu da ovaj potez šalje „pogrešnu poruku" i daje „zeleno svetlo za nastavak pokolja".
Iz Bele kuće kažu da bi rezolucija koju su predložili alžirski zvaničnici „ugrozila" razgovore o okončanju rata.
Američki zvaničnici predložili su sopstvenu rezoluciju o privremenom prekidu vatre, kojom se ujedno upozorava Izrael da ne napadne Rafu.
- Izrael mora da učini sve da spreči genocid nad Palestincima u Gazi - Međunarodni sud pravde
- Netanjahu odbio Hamasovu ponudu za prekid vatre u tri faze
- Najmanje polovina zgrada u Gazi oštećena ili uništena, pokazuje nova analiza
Dok su se borbe u Gazi nastavljale, mnogi su osudili odluku Amerike da blokira rezoluciju Alžira.
Podržalo ga je 13 od 15 članica Saveta bezbednosti UN - uz uzdržanost Velike Britanije.
U odgovoru na veto, Žang Jun kineski ambasador rekao je da je potpuno neutemeljena tvrdnja da bi predlog o momentalnom prekidu vatre ometao tekuće diplomatske pregovore.
„S obzirom na situaciju na terenu, kontinuirano pasivno izbegavanje momentalnog prekida vatre, nije ništa drugačije od davanja zelenog svetla za nastavak pokolja.
„Prelivanje sukoba destabilizuje ceo region Bliskog istoka, a to povećava rizik do širenja rata", rekao je kinski ambasador.
„Samo gašenjem ratnog plamena u Gazi, možemo sprečiti da rat zahvati ceo region", napomenuo je.
Amar Bendžama, najviši alžirski diplomata pri UN, izjavio je da je „nažalost, Savet bezbednosti još jednom zakazao".
„Ispitajte sopstvenu savest, tako će vam suditi istorija", dodao je Bendžama.
Američki saveznici su takođe bili kritični prema potezu Vašingtona.
Nikola de Rivijer, francuski izaslanik pri UN, izrazio je žaljenje što rezolucija nije usvojena s obzirom na katastrofalnu situaciju na terenu.
Linda Tomas-Grinfild, ambasadorka Vašingtona u UN, rekla je da nije vreme da se poziva na hitni prekid vatre dok traju pregovori Hamasa i Izraela.
Njena koleginica iz Velike Britanije, Barbara Vudvord, rekla je da bi plan zapravo mogao da učini manje verovatnim prekid vatre.
Izrael je započeo vojnu operaciju u Gazi posle napada Hamasa na južni Izrael 7. oktobra, tokom kojeg je ubijeno oko 1.200 ljudi, a više od 240 uzeto kao taoci.
U Gazi je do sada poginulo više od 29.000 ljudi, saopštilo je Ministarstvo zdravlja palestinske teritorije kojim upravlja Hamas.
Nacrt rezolucije koji su predložili američki zvaničnici poziva na privremeni prekid vatre „što je pre moguće" pod uslovom da svi taoci budu pušteni, kao i da budu ukinute sve prepreke za dostavljanje pomoći za Pojas Gaze.
Američki zvaničnici su ranije izbegavali reč „primirje" tokom glasanja u UN o ratu, ali je nejasno da li će i kada Savet bezbednosti glasati o tom predlogu.
Navodi se i da bi velika kopnena ofanziva u Rafi rezultirala većom štetom po civile i njihovo dalje raseljavanje u susedne zemlje, pre svega Egipat.
Međutim, izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je da je „predan nastavku rata dok ne postignu sve zacrtane ciljeve" i da to nikakav pritisak ne može promeniti.
U Rafi je trenutno više od milion Palestinaca raseljenih iz drugih delova Pojasa Gaze, koji su bili primorani da tamo nađu utočište.
U gradu na jugu Pojasa Gaze, koji se graniči sa Egiptom, pre rata živelo je samo 250.000 ljudi.
Raseljeni žive u improvizovanim skloništima ili šatorima, u vrlo lošim uslovima, sa malo ili nimalo bezbedne vode za piće, hrane i lekova.
Američki zvaničnici su upozorili da bi planirana izraelska ofanziva na Rafu mogla da dovede do pokolja.
Izraelska vojska je ranije saopštila da su joj cilj samo borci Hamasa.
Član izraelskog ratnog kabineta Beni Ganc rekao je da će kopneni napad na Rafu biti pokrenut ako Hamas ne oslobodi sve taoce do 10. marta.
Pogledajte video: BBC u vozilima hitne pomoći u Gazi pod granatama i raketama
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar