Nuklearno oružje: Japanski mafijaš probao da proda plutonijum, preti mu doživotni zatvor u Americi

Takeši Ebisava (60) navodno je pokušao da prebaci materijal za koji je verovao da će otići u Iran da napravi nuklearnu bombu.
Takeshi Ebisawa
Southern District of New York
Američke vlasti tvrde da je Takeši Ebisava visoko pozicionioran u japanskoj kriminalnoj organizaciji Jakuze

Američki tužioci optužili su navodnog člana japanske mafije za trgovinu nuklearnim materijalima.

Navodi se da je Takeši Ebisava (60) pokušao da proda uranijum i plutonijum za koje je verovao da će biti prebačeni u Iran kako bi napravio nuklearnu bombu.

Ebisava i jedan Tajlanđanin prethodno su bili optuženi za trgovinu oružjem i drogom u aprilu 2022.

Ako bude proglašen krivim, Japancu preti doživotni zatvor.

Američke vlasti kažu da je Ebisava, koji je u zatvoru u Bruklinu, visoko pozicioniran u japanskoj kriminalnoj organizaciji, poznatoj kao Jakuza, i da je bio zadužen za operacije u Šri Lanki, Mjanmaru, Tajlandu i SAD.

Ministarstvo pravde SAD saopštilo je da su Ebisava i njegovi „saradnici predstavili uzorke nuklearnog materijala na Tajlandu" tajnom agentu američke Agencije za borbu protiv droga (DEA).

Agent se predstavljao kao trgovac drogom i oružjem, koji ima veze sa jednim iranskim generalom.

Tajlandske vlasti zaplenile su nuklearne uzorke, poreklom iz Mjanmara, i prebacile ih američkim istražiteljima.

Američka laboratorija potvrdila je da materijal sadrži uranijum i plutonijum.

Tužioci navode i da je Ebisava nastojao da nabavi velike količine oružja u ime neodređene pobunjeničke grupe u Mjanmaru.

Reč je o raketama zemlja-vazduh, jurišnim i snajperskim puškama, mitraljezima, raketama različitih kalibara i raznovrsnoj taktičkoj opremi.

„Jezivo je i zamisliti posledice da su ostvarili njihove namere, a Ministarstvo pravde će uvek smatrati odgovornim one koji trguju ovim materijalom i ugrožavaju nacionalnu bezbednost SAD i međunarodnu stabilnost", saopštio je pomoćnik državnog tužioca Metju G. Olden.

U februaru 2020, Ebisava je navodno kontaktirao agenta DEA u vezi sa prodajom nuklearnog materijala.

Prema američkim tužiocima, on je putem šifrovane komunikacije objasnio da uranijum „nije dobar za vaše zdravlje".

U septembru iste godine, Ebisava je poslao mejl tajnom agentu DEA i ponudio da proda 50 tona uranijuma i torijuma za 6,85 miliona dolara.

Tužioci tvrde i da je poslao fotografije na kojima se vidi „tamni stenoviti materijal" sa Gajgerovim brojačem, kojim se meri nivo radijacije.

Ebisava se između ostalog tereti za međunarodnu trgovinu nuklearnim materijalom, trgovinu droga i oružja, kao i za pranje novca.

Njegov saučesnik u ovom slučaju, 61-godišnji Tajlanđanin Somfop Singaširi, suočava se sa optužbama za drogu i oružje.


Pogledajte video: Da li je svet sve bliži sudnjem danu


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Može li ekspertska vlada rešiti krizu u Srbiji

Stranke na vlasti se uglavnom kriju iza nje, pokušavajući da izbegnu odgovornost, navodno prepuštajući stručnjacima da donosu nepopularne odluke kako bi se rešila postojeća kriza, kažu politikolozi.

Kako su izračunate carine Donalda Trampa

Američki predsednik Donald Tramp uveo je carine od 10 odsto na robu iz većine zemalja koja se uvozi u Ameriku. Ali kako su tačno ove carine, praktično porez na uvoz, izračunate?