Narodna skupština: I dalje bez glasanja o izboru Ane Brnabić, u klupama svađe i stihovi

Još jedna konstitutivna sednica Narodne skupštine prošla je uz niz uvreda, prepirki i svađa narodnih poslanika.
Ana Brnabić
Fonet

Ko ima kakve odnose sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem, dve decenije od martovskog nasilja na Kosovu, nedavni izbori u Srbiji i njihova regularnost - sve to su u protekla dva dana bile teme konstitutivne sednice Narodne skupštine.

A glavna tema za poslanike trebalo je da bude izbor predsednika Narodne skupštine, kao i šestoro potpredsednika.

Vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) predložila je Anu Brnabić, premijerku Vlade Srbije u tehničkom mandatu.

Njen izbor je izvestan, imajući u vidu da SNS ima većinu od 250 poslanika u novoizabranom parlamentu.

Međutim, pre glasanja predviđena je rasprava, kada se predstavnici poslaničkih klubova izjašnjavaju o predlogu, zbog čega su za ili protiv.

Raspravu su obeležile svađe, prepucavanja, dobacivanja i buke u poslaničkim klupama, uz brojne međusobne optužbe, pa i psovke narodnih poslanika,

Sve je to u glavnom holu pratio veliki broj novinara, snimatelja i fotografa, čije je kretanje u Narodnoj skupštini ograničeno samo na taj prostor.

Uz Anu Brnabić, očekuje se da bude imenovan i generalni sekretar Skupštine, članovi radnih tela i stalnih parlamentarnih delegacije u međunarodnim institucijama.

Šta se sve moglo čuti iz poslaničkih klupa?

Milenko Jovanov, predsednik poslaničke grupe SNS-a, optužio je opoziciju da su „nacisti i neonacisti", jer „obeležavaju" stanove i kuće pristalica i članova njegove partije.

„A sledeći korak biće njihovo odvođenje u nepoznatom pravcu. E, taj film nećete gledati. Ja sam vas upozorio, pa vi vidite šta ćete i kako ćete", rekao je Jovanov tokom obrazlaganja predloga da Ana Brnabić bude predsednica Skupštine, prenosi Fonet.

Upravo se Jovanov u protekla dva dana najviše obraćao, jer kao predlagač ima pravo da dobije reč kad je zatraži i da govori koliko hoće.

Skupština
Fonet

Poslanici opozicije za to vreme su negodovali, žaleći se na neravnopravnost u skupštinskim klupama i da ne mogu da dobiju reč.

U utorak su tokom sednice udarali poslovnicima o stolove dok je Jovanov govorio, a nekoliko puta su i ustajali iz klupa i pokušali da priđu Stojanu Radenoviću, koji kao najstariji poslanik saziva predsedava sednicom.

U tome bi im se uvek isprečilo skupštinsko obezbeđenje.

„Tolika količina verbalnog nasilja nas delić sekunde deli od fizičkog nasilja", naveo je poslanik Narodnog pokreta Srbije Borislav Novaković za N1.

Opozicioni poslanici optuživali su tokom sednice SNS i njene zvaničnike, kao i predsednika Aleksandra Vučića za neregularnost parlamentarnih i beogradskih izbora, održanih 17. decembra.

Jovanov je na to odgovarao da nema dokaza o krađi izbora, kao i da o tome „ne govori niko osim opozicije".

Jedna od tema bilo je i Kosovo.

Miloš Jovanović, predsednik Nove demokratske stranke (NDSS) naveo je da SNS vodi „veleizdajničku kosovsku politiku".

Miroslav Aleksić iz poslaničke grupe Narodni pokret Srbije takođe je rekao da je aktuelna vlast „Kosovu predala sve što je mogla", zbog čega „više nema srpske zastave da se vijori na severu Kosova", kao ni srpskih institucija i dinara.

Sandra Božić, poslanica SNS-a, kritikovala je opozicione poslanike što na konstitutivnoj sednici nisu pričali o „godišnjici pogroma nad Srbima na Kosovu".

Skupština
Reuters

U međuvremenu je bilo i stihova.

Lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas obraćanje je počeo pesmom „Naši dani" Vladislava Petkovića Disa.

„Razvilo se crno vreme opadanja, nabujao šljam, razvrat i poroci", rekao je Đilas, na šta mu je Snežana Paunović iz Socijalističke partije Srbije takođe odgovorila stihovima.

„Zlo je vreme orla naćeralo, da zimuje među kokošima", citirala je Gorski vijenac Petra Petrovića Njegoša.

Sledeća sednica najavljena je za sredu, 20. februar, u 10 časova.

Da li će se tada i glasati - nije poznato.

Šta radi predsednik Parlamenta?

Ako Brnabić dođe na mesto predsednice parlamenta, postaće prva među jednakih 250 narodnih poslanika i drugi čovek po moći u državi.

Dok je uobičajeno zadužen da vodi sednice parlamenta, predstavlja ovu instituciju i raspisuje predsedničke i lokalne izbore, u vanrednim okolnostima prvi čovek Skupštine preuzima i predsedničku ulogu - kada je predsednik sprečen da je obavlja, ili nije izabran.

Takvih primer je bilo u novijoj istoriji Srbije - Nataša Mićić, koja je bila na čelu skupštine, 29. decembra 2002, postala je vršiteljka dužnosti predsednice Srbije pošto ni tokom dva izbora nije izabran naslednik Milana Milutinovića.

Posle ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića 12. marta 2003, kao predsednica je proglasila vanredno stanje i pokrenula akciju Sablja u kojoj je privedeno i uhapšeno više od 11.000 osumnjičenih za umešanost ili povezanost sa atentatom.

Da bi predsednik Skupštine bio izglasan, potrebna je prosta većina od 250 poslanika, a i u novom sazivu parlamenta većinu ima SNS.

„Predsednik parlamenta je spiker koji predsedava sednicama i kreira diskusiju.

„Moć predsednika parlamenta ne izvire iz Ustava već iz partijske hijerarhije", napominje Krstić.

Ko je Ana Brnabić?

  • Brnabić rođena je 1975. godine u Beogradu
  • Za prvi premijerski mandat postavljena je kao nestranačka ličnost, ali je krajem 2019. godine zvanično postala članica vladajuće Srpske napredne stranke
  • Posle završenih studija u Americi i Velikoj Britaniji, krajem 2001. vraća se u Srbiju, gde je radila za različite američke konsultantske firme na projektima razvoja lokalne samouprave
  • Od 2002. do 2011. radila je u USAID-u, a kao najznačajniju inicijativu u tom periodu, u zvaničnoj biografiji navela je osnivanje Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) 2006. godine
  • Od 2011. radila je u američkoj kompaniji za razvoj vetroparkova Kontinental vind Srbija, a od januara 2013. bila je direktorka kompanije
  • U avgustu 2016. izabrana je za ministarku državne uprave i lokalne samouprave, a u junu 2017. predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio ju je za mandatara nove vlade
  • Na funkciji predsednice Vlade Srbije je od 29. juna 2017
  • Sa partnerkom Milicom Đurđić ima sina

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • zztop

    20.03.2024 11:52
    Sad će brljiva ana na pinku il na happy-u zakmečati : šefe ja bi bila precednica al ova brrruuuuttaaallnaaaa opozicija mi neda ...
  • Dejan

    20.03.2024 07:32
    Kolonijalni namesnici
    Kako se oni kvalitetno sprdaju u Skupstini dajuci narodu hleba i igara sa kojim mu pomeraju fokus sa fundamentalnih stvari za opstanak nacije i zemlje.
  • Koja

    20.03.2024 06:31
    Opozicija
    Je napravila grešku što dozvoljava prenos sednice , sada vidimo koliko su smešni !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Buka i tišina ispred Radio-televizije Srbije

Na velikom skupu u centru Beograda posle ogromne buke, pištaljki, vuvuzela i povika okupljenih usledilo je 15 minuta zaglušujuće tišine, kako bi se odala pošta za 15 žrtava u padu nadstrešnice.

Problem problema sa spavanjem

Zbog užurbanog načina života ljudi se često žale da su neispavani, ali šta ako dobar san uglavnom zavisi od stanja uma?

Primirje u Gazi: Otvorena pitanja o sporazumu

Israel and Hamas have agreed a Gaza ceasefire and hostage release agreement following 15 months of war. But there are still questions that remain unanswered in this three-phase plan, which involves hostage and prisoner releases as well as an end to fighting.