Arheologija: Otkriven karmin star 5.000 godina

Pronađena tamnocrvena boja za usne na drevnom groblju u današnjem južnom Iranu.
Sadržaj kamene bočice u kojoj je bio karmin pod mikroskopom
University of Padua/iSMEO, Rome
Sadržaj kamene bočice u kojoj je bio karmin pod mikroskopom

Najstariji poznati ruž za usne na svetu korišćen je pre 5.000 godina u današnjem južnom Iranu, navodi se u novoj studiji.

Tamnocrvena boja za usne, u bočici od kamena, pronađena je na mestu drevnog groblja 2001. godine, međutim istraživači su tek sada uspeli da je identifikuju.

Za razliku od modernih ruževa, ovaj se verovatno nanosio četkicom, kaže međunarodni tim naučnika.

Ovo otkriće baca novo svetlo na predstavu o ženskoj privlačnosti koja je postojala u javnosti u brzomenjajućem bronzanom dobu, dodaju.

Masimo Vidal, profesor arheologije na Univerzitetu u Padovi u Italiji, koji je analizirao sadržaj bočice, kaže da voli da veruje da su ovaj karmin nosile žene „iz visokog društva od pre 5.000 godina".

Bočica sa kozmetičkim proizvodom pronađena je na groblju koje potiče iz trećeg milenijuma pre nove ere i nalazi se u blizini reke Halil u provinciji Kerman, u jugoistočnom Iranu.

Ovo je jedan od mnogih predmeta koji su se pojavili na površini zemlje posle poplava i koji su pali u ruke lopova pre nego što su došli u posed iranskih vlasti.

Istraživanje je povezalo bočicu sa karminom sa „moćnom" Marhaši civilizacijom iz bronzanog doba, koja je u to vreme bila u procvatu u ovom delu Mesopotamije.

„Bili smo veoma iznenađeni jer se supstanca dosta razlikuje od sive kompaktne supstance kakvu smo ranije pronalazili u drugim bocama.

„Kada smo uzeli dleto da otvorimo, prosuo se rastresiti, homogeni prah, tamno sivo-ljubičaste boje", rekao je Vidal za BBC.

Analizirajući prah, tim je otkrio da sadrži hematit, koji mu je „davao tamno crvenu boju".

U kombinaciji sa drugim sastojcima poput biljnog ulja i voska, to je napravilo mešavinu koju bi čovek očekivao u modernom karminu, rekao je Vidal.

Društvo u ovom području dosta se promenilo od bronzanog doba, a iranska savremena teokratija sa negodovanjem gleda na takve kozmetičke ukrase.

Međutim, u prošlosti je, kažu istraživači, elita koristila šminku kao način „pokazivanja luksuza i superiornog statusa".

Istraživači smatraju da su žene želele da izgledaju lepo u vreme „sve većeg socijalnog stresa kome su bile izložene u vreme brzih društvenih promena".

Profesor Vidal je oprezan i ne želi da tvrdi da su otkrili najstariji karmin u svetu, jer je uvek moguće da se pojavi neki raniji uzorak.

„Recimo da je naša boja za usta jedna od veoma ranih.

„Volim da zamišljam žene iz vremena ranog Irana kao zvezde elitnih društava od pre 5.000 godina. Dodatna istraživanja će otkriti više."


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Buka i tišina ispred Radio-televizije Srbije

Na velikom skupu u centru Beograda posle ogromne buke, pištaljki, vuvuzela i povika okupljenih usledilo je 15 minuta zaglušujuće tišine, kako bi se odala pošta za 15 žrtava u padu nadstrešnice.

Problem problema sa spavanjem

Zbog užurbanog načina života ljudi se često žale da su neispavani, ali šta ako dobar san uglavnom zavisi od stanja uma?

Primirje u Gazi: Otvorena pitanja o sporazumu

Israel and Hamas have agreed a Gaza ceasefire and hostage release agreement following 15 months of war. But there are still questions that remain unanswered in this three-phase plan, which involves hostage and prisoner releases as well as an end to fighting.