Rusija i Ukrajina: Novi ruski školski udžbenik poziva tinejdžere da se uključe u rat
U Rusiji se od septembra uvodi školski predmet, a o njemu će učiti i deca na ukrajinskim teritorijama pod kontrolom ruskih i proruskih snaga.
Nazvan Osnove bezbednosti i odbrane domovine, predmet će biti obavezan od 1. septembra 2024. godine za srednjoškolce uzrasta od 15 do 18 godina.
Osnove bezbednosti i odbrane domovine će se predavati jednom nedeljno, zamenivši dugogodišnje časove poznate kao Osnove bezbednog življenja u svim školama u Rusiji i pet regiona Ukrajine pod ruskom kontrolom - Krim, Donjeck, Herson i Zaporožje.
Očekuje se od bivših vojnika da budu nastavnici ovog novog predmeta.
- Novi đaci iz Rusije i Ukrajine u srpskim školama: Privremeni dom za jedne, novi život za druge
- Kako ruski rat menja detinjstvo u Ukrajini
- „Izvini se“: Trend ponižavajućih pokajničkih videa u Rusiji
BBC je došao do primerka novog ruskog školskog udžbenika za predmet koji će držati bivši vojnici u Rusiji i na okupiranim teritorijama Ukrajine i analizirao je njegovih 368 strana.
U udžbeniku su lažni narativi Kremlja o ratu protiv Ukrajine i poziva đake da se prijave u vojsku.
Rusima sa završenom pedagogijom koji se vrate iz rata u Ukrajini već se nude besplatni časovi preobuke da postanu školski nastavnici.
„Pojačaćemo prvobitni modul vojne obuke kako bismo ga učinili privlačnijim i modernijim", rekao je Sergej Kravcov, ministar prosvete Rusije.
„Ruska vojska u odbrani otadžbine", prvi udžbenik za novi predmet, objavila je Prosveta, vodeći ruski izdavač školske literature.
U januaru je za nastavnike organizovan onlajn uvodni čas, koji je BBC pogledao.
„Drage kolege, svi smo svesni važnosti deljenja informacija našim đacima iz perspektive naše države", rekla je Olga Plečova, predstavnica izdavačke kuće.
„Ne smemo da prenosimo alternativna stanovišta đacima. Stoga će vam ovaj udžbenik pomoći u odgovaranju na pitanja đaka i verodostojnom pokrivanju određenih događaja."
Da bi „verodostojno pokrila" određene događaje, izdavačka kuća je zatražila pomoć od predstavnika Ministarstva odbrane general-pukovnika Rafaela Timoševa i zamenika glavnog i odgovornog urednika Ruskih novosti Kremlja Igora Černjaka, koautora udžbenika.
'Nacistički raketni napadi' kao povod za invaziju
BBC je došao do primerka „Ruske vojske u odbrani otadžbine".
Stranice udžbenika su pune priča koje opisuju „herojske podvige ruskih vojnika", od 13. veka do današnjih dana.
Autori izdanja veličaju sovjetskog diktatora Josifa Staljina, slave pobede sovjetskog naroda tokom „Velikog patriotskog rata" [ruski izraz za Drugi svetski rat], i hvale ulogu ruske vojske u „ponovnom ujedinjenju Krima sa Rusijom" [izraz Kremlja za okupaciju ukrajinskog poluostrva].
U zasebnom odeljku, udžbenik pokriva takozvanu „Specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini" [kako Kremlj naziva potpunu invaziju na Ukrajinu].
„Kad je došlo do državnog udara u Kijevu 2014. godine, nova vlada je pokrenula gušenje svega što je rusko.
„Spaljivane su ruske knjige, uništavani spomenici, ruske pesme i sam ruski jezik bili su zabranjivani", tvrde lažno autori.
„U restoranima su služeni kokteli 'Ruska krv'", dodaju.
Izneto je još sličnih tvrdnji: „Gradovi u Luganskoj i Donjeckoj oblasti, gde je postojala pobuna protiv takve politike, bombardovani su nacističkim granatama i raketama."
Autori školskog udžbenika tvrde da su „Ukrajina i NATO bili ti koji su planirali da započnu rat".
U udžbenbiku piše: „Na Minhenskoj konferenciji, 19. februara 2022. godine, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski zapretio je Rusiji, izjavivši da Ukrajina planira da nabavi nuklearno naoružanje.
„Kijev je planirao da povrati kontrolu nad Donbasom i zauzme Krim, posle čega bi tamo bile razmeštene NATO trupe."
Dalje se tvrdi da su „ukrajinske trupe i oklopna vozila u ogromnim brojevima bili koncentrisani uz granicu".
- Korišćenje tinejdžera za širenje ruske propagande u Ukrajini
- „Vratite nam naše muževe", poručuju supruge ruskih rezervista
- Rusi u lovu na jeftine stanove u okupiranom ukrajinskom Marijupolju
Ukrajinski politički analitičar Vladimir Fesenko naziva ovaj sadržaj „čistim dezinformacijama i lažima".
On se priseća da je prisustvovao govoru Zelenskog u Minhenu, gde je ukrajinski predsednik pomenuo Budimpeštanski memorandum.
Prema ovom sporazumu, potpisanom 1994. godine, Ukrajina je ustupila nuklearno oružje u zamenu za bezbednosne garancije od Rusije i drugih zemalja.
Te garancije su prekršene kad je Rusija okupirala Krim 2014. godine.
Prema Fesenku, suprotno tvrdnjama iz udžbenika, Zelenski je istakao ovo kršenje usled sve veće zabrinutosti o razmeštanju ruskih trupa blizu ukrajinske granice od kraja 2021. godine.
Rusija je pokrenula invaziju na Ukrajinu ubrzo posle Minhenske konferencije.
U udžbeniku se potom tvrdi da je ukrajinski Marijupolj, kojeg su bombardovali Rusi, bio uništen u borbama sa „nacistima" i „stranim plaćenicima".
Stručnjaci koje je intervjuisao BBC ističu kako se u knjizi tvrdi da su ruski prioriteti bezbednost ukrajinskih civila i minimizacija razaranja.
U tekstu se tvrdi da Ukrajina „često gađa civilnu infrastrukturu", dok se „Rusija bori sa integritetom".
„Svi se sećamo tragedije u Buči, u Kijevskoj oblasti, gde su Rusi pobili desetine ukrajinskih civila i gde postoje izveštaji o silovanju žena", kaže Fesenko.
„Postoje desetine i desetine takvih primera. Zgrada Harkovskog nacionalnog univerziteta, gde sam radio pre 20 godina, uništena je prvog dana ruskog napada na grad, kao i škola u koju su išle moje ćerke".
Od školskih klupa do bojnog polja
Drugi odeljak „Ruske vojske u odbrani otadžbine" počinje detaljnim pregledom strukture ruskih oružanih snaga.
Kako se sve više zalazi u ovaj tekst, on sve više zagovara da se stariji od 18 godina prijave u vojsku.
Udžbenik do detalja navodi taj proces, u koji spadaju neophodni dokumenti, veličina fotografija, linkovi na formulare za prijavu i adrese obližnjih regrutnih centara.
Promoviše povlastice kao što su besplatna zdravstvena nega i osiguranje, atraktivna plata i tri obroka dnevno.
Navodi i razna ograničenja u slučaju neodazivanja na regrutaciju, kao što su odbijanje kredita ili zabrana vožnje kola ili registrovanja imovine.
- „Budi muškarac”: Nova reklama ruskih vlasti za pridruživanje vojsci
- Beg od mobilizacije u Ukrajini: Preplivavanje opasnih reka ili lažna lekarska izuzeća
- Bekstvo iz Rusije u Beograd zbog mobilizacije: Kirilova priča
Mladići iz okupiranih delova ukrajinske teritorije, kao što su Krim i Donbas, mogli bi da budu podstaknuti ovim ekonomskim bonusima, kaže Olga Skripnik, šefica krimske grupe za ljudska prava.
„Pored agresivne propagande usmerene ka deci na okupiranim teritorijama Ukrajine u poslednjih deset godina, tamo nema prilika za zarađivanje novca. Gde bi drugde dobijali takvu platu?", kaže Skripnik.
Ona kaže da će novi udžbenik doprineti mobilizaciji rezervista u Rusiji i na teritorijama koje je zauzela Rusija.
„I tako će ova deca ići u rat i poginuti."
Tokom više od dve godine rata, Rusija je izgubila najmanje 1.240 vojnika mlađih od 20 godina.
U ovu statistiku spadaju samo oni čiju je smrt potvrdio BBC ruski servis na osnovu javno dostupnih informacija.
Grafike: Galina Korba
Pogledajte video: Hroza, ukrajinsko selo siročadi
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 2
Gavril
geda
Friedrich Dürrenmatt
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar