Ilon Mask: Kompanija Tesla ponovo traži isplatu od 56 milijardi dolara za njenog vlasnika
Kompanija za električna vozila Tesla ponovo traži da vlasniku Ilonu Masku dodeli najveći paket obeštećenja u korporativnoj istoriji Amerike, vredan 56 milijardi dolara.
Tesla traži od akcionara da glasaju o rekordnoj isplati njenom izvršnom direktoru, donetoj 2018.
Međutim, dogovor je u januaru odbio američki sudija opisavši ga kao „nezamislivu sumu".
Ponovni zahtev kompanije je usledio pošto je Mask najavio planove o otpuštanju više od 10 odsto njegove globalne radne snage.
- Ilon Mask posetio Aušvic posle optužbi za antisemitizam
- Ilon Mask pokrenuo četbota čija veštačka inteligencija poznaje „dozu humora"
- „Bolno je biti vlasnik Tvitera", kaže Ilon Mask za BBC
U dopisu poslatom zaposlenima, Mask navodi da ne postoji ništa što mrzi više, „ali do toga mora doći".
Sada je njegova naknada u centru pažnje - iako predložena kompenzacija ne podrazumeva platu ili bonus.
Umesto toga, dogovorom iz 2018. utvrđene su nagrade zasnovane na Teslinoj tržišnoj vrednosti koja će porasti na čak 650 milijardi dolara tokom 10 godina.
Prema podacima, deonice u kompaniji su sada procenjene na nešto više od 500 milijardi dolara.
U vreme donošenja presude, Katalin Makormik, sutkinja iz Delavera, rekla je da je dogovor o kompenzaciji nepravedan prema akcionarima.
Ona je otkrila da su direktori Tesle, koji su pregovarali o paketu, bili „možda zavedeni" Maskovim „statusom superzvezde" i da nisu u potpunosti informisali akcionare.
Odluka je razbesnela Maska, koji je naknadno zapretio da će Teslino sedište premestiti iz Delavera u Teksas.
Kompanija je u ponedeljak podnela papire tražeći od akcionara da odobre ovaj potez i ponovo potpišu paket obeštećenja za 2018.
Predsednica odbora Robin Denholm navela je u pismu priloženom u regulatornom podnesku: „Ilon nije plaćen ni za jedan njegov rad za Teslu u poslednjih šest godina... To se nama i mnogim drugim akcionarima čini suštinski nepravednim".
Denholm je takođe tvrdila da se odbor ne slaže sa presudom suda.
„Ne mislimo da je ono što je izrečeno u sudu u Delaveru, način kako korporativni zakon treba ili već funkcioniše", rekla je ona.
Maskova kompenzacija za 2023. bila je nula dolara, pokazalo se u podnesku, pošto milijarder ne uzima platu od kompanije i dobija nadoknadu putem opcija na akcije.
„Ako je to pravno preporučljivo, predlažemo da se originalni paket iz 2018. jednostavno podvrgne novom glasanju akcionara", rečeno je iz kompanije, kao i da se planira žalba na presudu.
Ponovno glasanje dolazi u nezgodnom trenutku za kompaniju koja je zabeležila najmanji broj isporuka električnih vozila od 2022.
Slaba potražnja se javlja uoči kvartalne zarade koja će biti objavljena sledeće nedelje.
Mask pokušava da povrati vlastitu reputaciju posle turbulentne godine.
Kompanija Tesla je morala da povuče automobile iz bezbednosnih razloga, multimilijarder se našao u centru antisemitskog skandala i imao probleme sa njegovom društvenom mrežom Iks.
Ipak, Blumberg i Forbs su procenili Maskovo neto bogatstvo između 198 i 220 milijardi dolara u novembru 2023. godine, što ga čini najbogatijim čovekom na svetu.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar