Društvene mreže: TikTok upozorava da bi američka zabrana ove društvene mreže „pogazila slobodu govora"

Predstavnički dom američkog Kongresa izlasao je zabranu aplikacije ako vlasnik TikToka ne prekine veze sa Kinom.
TikTok
Reuters
Zapadni zvaničnici su izrazili zabrinutost zbog popularnosti TikToka kod mladih ljudi, tvrdeći da je podređena Pekingu i kanal za širenje propagande - ove je vlasnik kompanije Bajtdens više puta odbacio

Potencijalna zabrana aplikacije u Sjedinjenim Američkim Državama „pogazila bi slobodu govora" 170 miliona Amerikanaca, navode iz TikToka.

Predstavnički dom američkog Kongresa izglasao je u subotu zabranu TikToka ako vlasnik aplikacije ne prekine njegove veze sa Kinom.

Predlog je bio deo spoljnopolitičkog paketa SAD i mogao bi da postane zakon već sledeće nedelje.

Poslednjih meseci američki zvaničnici su izrazili zabrinutost zbog popularnosti TikToka među mladima.

Oni navode da je vlasnik TikToka, kompanija Bajtdens podređena Pekingu.

Ove optužbe je vlasnik više puta odbacio.

Odobreni predlog je bio deo paketa kojim se Ukrajini upućuje 61 milijarda dolara inostrane pomoći, kao i novac za Izrael i Tajvan.

Predstavnički dom je prvo glasao o budućnosti TikToka - sa 360 za, prema 58 glasova, usvojene su izmene zakona prema kojima TikTok treba da bude prodat ili u suprotnom zabranjen.

Očekuje se da će Senat glasati o zakonu ove nedelje, a američki predsednik Džozef Bajden prethodno je rekao da će ga potpisati ako ga usvoje oba doma Kongresa.

Ako predlog postane zakon, Bajtdens će imati devet meseci da proda njegov udeo - sa mogućim produženjem roka za tri meseca dok je prodaja u toku.

U suprotnom, suočiće se sa zabranom.

Portparol TikToka osudio je predlog zakona, rekavši da bi on „pogazio prava na slobodu govora 170 miliona Amerikanaca, uništio sedam miliona preduzeća i zatvorio platformu koja godišnje doprinosi američkoj ekonomiji sa 24 milijarde dolara".

Iz TikToka su naveli da Bajtdens „nije agent Kine ili bilo koje druge zemlje".

A Bajtdens insistira da nije kineska firma, ukazujući na mnoge globalne investicione firme koje učestvuju u vlasništvu sa 60 odsto.

Predstavnički dom američkog Kongresa je u martu izglasao da se Bajtdensu da šest meseci da proda TikTok vlasnicima koji nisu Kinezi, ili da se aplikacija blokira u SAD, ali taj zakon još čeka na odobrenje Senata.

TikTok content creators protest against a potential ban outside the US Capitol
Getty Images
Neki veruju da će zabrana izazvati negodovanje javnosti, posebno u izbornoj godini

Bajtdens, koji su 2012. osnovali kineski preduzetnici, prvi veći uspeh je doživeo sa kratkom video aplikacijom Dujin u Kini.

Godinu dana kasnije lansiran je međunarodna verzija - TikTok.

Aplikacija za društvene mreže zabranjena je u Kini, ali je za pet godina dobila milijardu korisnika.

Sada ga vodi društvo sa ograničenom odgovornošću sa sedištem u Los Anđelesu i Singapuru, ali je u suštini u vlasništvu Bajtdensa.

Dok njegovi osnivači poseduju samo 20 odsto Bajtdensa, njegov je kontrolni udeo u kompaniji.

Oko 60 odsto firme je u vlasništvu institucionalnih investitora, među kojima su i velike američke investicione firme poput Dženeral Atlantika, Suskvehana i Sekvoja Kapital.

Preostalih 20 odsto je u vlasništvu zaposlenih širom sveta.

Tri od pet članova odbora su Amerikanci.

Ali vlast Pekinga nad privatnim kompanijama poslednjih godina brine SAD kakvu i koliku kontrolu Komunistička partija Kine ima nad Bajtdensom i podacima koje poseduje.

Kina je ove zabrinutosti odbacila kao američku paranoju i upozorila da će se zabrana TikToka „neizbežno obiti o glavu Sjedinjenim Državama".

Od 2022. godine, TikTok usmerava sve podatke američkih korisnika preko tehnološkog giganta Orakla sa sedištem u Teksasu kako bi rešio bezbednosne probleme.

TikTok je naglasio da će američki podaci biti zaštićeni i uskladišteni na Orakl serverima u SAD.

Uoči subotnjeg glasanja, kongresmen Radža Krišnamurti iz Demokratske sztranke rekao je za BBC da žele da se aplikacija održi.

„Mislim da još ima mnoštvo dobrog sadržaja.

„Ali najvažnije je da to nije pod kontrolom ili u rukama protivničke zemlje", rekao je on.


Pogledajte video: Astrofizičarka iz Srbije koristi TikTok da edukuje đake


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Predsednik Južne Koreje uhapšen - iz drugog pokušaja

В Южной Корее со второй попытки арестовали президента Юн Сок Ёля, которому парламент объявил в декабре импичмент за попытку ввести военное положение. Сам президент заявил, что он добровольно согласился явиться на допрос.

Zašto Tramp preti Panami, Grenlandu i Kanadi

Nedavno održana konferencija za medije novoizabranog predsednika Amerike Donalda Trampa pokrenula je diplomatsku buru, ali da li će se njegove pretnje obistiniti kada se vrati u Belu kuću i šta je rekao o novom mandatu koji će uskoro početi?