Nuklearno oružje: Rusija stavila veto na rezoluciju UN o zaustavljanju trke u naoružanju u svemiru

SAD su ranije upozorile da Rusija pokušava da razvije svemirsko, antisatelitsko oružje.
A stock image shows a communications satellite in orbit above the earth
Getty Images
Komunikacioni satelit u orbiti iznad zemlje

Rusija je stavila veto na rezoluciju Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) kojom se sve zemlje pozivaju da spreče trku u naoružanju u svemiru.

Nacrt rezolucije, koji su predložile Sjedinjene Američke Država (SAD) i Japan, predviđao je potvrđivanje principa koji je već postavljen u Sporazumu o svemiru iz 1967.

SAD su upozorile da se veruju da Rusija razvija svemirsko, antisatelitsko nuklearno oružje.

Moskva je poručila da je „čvrsto posvećena" postojećem sporazumu.

Nacrt je predstavljen u sredu i poziva „sve države, posebno one sa vodećim svemirskim kapacitetima, da aktivno doprinose cilju mirne upotrebe kosmosa i sprečavanja trke u naoružanju u svemiru".

Zemlje su takođe pozvane da poštuju Sporazum o svemiru, prema kojem su se sve strane složile da „ne postavljaju u orbitu oko Zemlje nikakve objekte koji nose nuklearno oružje ili bilo koju drugu vrstu oružja za masovno uništenje".

Od 15 članica saveta, 13 je glasalo za, dok je Rusija - jedna od pet stalnih članica sa pravom veta - glasala protiv, dok je Kina bila uzdržana.

Linda Tomas-Grinfild, američka ambasadorka u UN, nazvala je ovaj potez „zbunjujućim".

„Rusija je stavila veto na jednostavnu rezoluciju koja potvrđuje pravno obavezujuću dužnost", rekla je ona.

„Sam predsednik Putin je javno kazao da Rusija nema nameru da raspoređuje nuklearno oružje u svemiru.

„Dakle, današnji veto nameće pitanje - zašto? Zašto, ako se pridržavate pravila, ne biste podržali rezoluciju koja ih ponovo potvrđuje? Šta biste uopšte mogli da krijete?"

U februaru, portparol Bele kuće Džon Kirbi rekao je da Rusija razvija „zabrinjavajuće" novo protivsatelitsko oružje, iako je dodao da još nije operativno.

Ono bi bilo svemirsko i opremljeno nuklearnim oružjem za ciljanje satelita, izvestio je CBS Njuz, američki partner BBC-ja.

Ruski predsednik Vladimir Putin je odgovorio da je Moskva „kategorički protiv" upotrebe nuklearnog oružja u svemiru.

Više nego bilo ko od njihovih potencijalnih globalnih protivnika, SAD zavise od satelitskih komunikacija na svim poljima - od vojnih operacija i nadzora do civilne upotrebe kao što su GPS sistemi i finansijske transakcije.

Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan ponovio je u sredu da su SAD ocenile da „Rusija razvija novi satelit koji nosi nuklearni uređaj".

Detalji obaveštajnih podataka koji stoje iza ove tvrdnje nisu objavljeni.

„Rusija je čvrsto posvećena međunarodnim pravnim obavezama, podrazumevajući Sporazum o svemiru iz 1967", izjavio je tamošnji ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

Ruski izaslanik pri UN Vasilij Nebenzja opisao je američko-japansku rezoluciju kao „ciničan trik" sa „skrivenim motivima".

Savet bezbednosti se sastoji od pet stalnih članica - SAD, Velike Britanije, Francuske, Kine i Rusije - od kojih svaka ima pravo veta, i još 10 koje se rotiraju među ostalim državama članica UN.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zemlja čudesa

    25.04.2024 13:22
    Postoji razlog
    Zove se "burevestnik". To je nosač "avantgard" raketa (9 komada) sa nuklearnim glavama koje razvijaju brzinu do 15 maha. Nosač je na nuklearni pogon i u stanju je da veoma dugo kruži u orbiti i vrati se na zemlju sa teretom. Nema nikakve odbrane od njega i to je razlog zašto SAD, EU i Japan insistiraju na ovoj rezoluciji.
  • pera nevera

    25.04.2024 10:28
    Šta mislite hoće li opstati Krimski most kada Ukrajina dobije ATACMS rakete dometa do 300 kilometara?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Predsednik Južne Koreje uhapšen - iz drugog pokušaja

В Южной Корее со второй попытки арестовали президента Юн Сок Ёля, которому парламент объявил в декабре импичмент за попытку ввести военное положение. Сам президент заявил, что он добровольно согласился явиться на допрос.

Zašto Tramp preti Panami, Grenlandu i Kanadi

Nedavno održana konferencija za medije novoizabranog predsednika Amerike Donalda Trampa pokrenula je diplomatsku buru, ali da li će se njegove pretnje obistiniti kada se vrati u Belu kuću i šta je rekao o novom mandatu koji će uskoro početi?