Iran i protesti: Ko je reper Tumaž Salehi i zašto je osuđen na smrt
Iranski sud osudio je istaknutog protestnog repera na smrt posle suđenja koje je njegov advokat nazvao „najčudnijim i najbizarnijim sudskim postupkom".
Smrtna presuda protiv Tumaža Salehija, jednog od najistaknutijih iranskih protestnih repera, zasnovana je na optužbama u vezi sa nacionalnim protestima iz 2022/23. godine, koji su usledili posle smrti u policijskom pritvoru 22-godišnje Kurdkinje uhapšene zato što se navodno nije pridržavala pravila nošenja hidžaba.
Salehijev advokat najavio je da će podneti žalbu na presudu, a sud je nagovestio da bi kazna mogla biti umanjena na dugu zatvorsku kaznu zbog Salehijevog „pokajanja i saradnje sa sudskim postupkom".
A opet je presuda izazvala široko rasprostranjenu osudu, i kod kuće i u inostranstvu, aktivisti borbe za ljudska prava izrazili su duboku zabrinutost, a vozači na iranskim ulicama su puštali njegove protestne pesme iz solidarnosti.
- Jedan brat pogubljen, drugi oslobođen, treći hiljadu dana u samici u Iranu
- Demonstranti u Iranu imaju 15 minuta da se odbrane od smrtne kazne
- Iranske vlasti pogubile demonstranta sa mentalnim problemima
- Tajni iranski komitet „kažnjavao poznate ličnosti zbog podrške protestima"
Ko je Tumaž Salehi i kako glase optužbe protiv njega?
Tridesettrogodišnjak je jedan od najistaknutijih iranskih repera.
Od ranog detinjstva, on je živeo sa porodicom u pokrajini Isfahan u centralnom Iranu.
Njegov otac proveo je osam godina kao politički zatvorenik.
Tumaž radi u porodičnom biznisu dizajnirajući i izrađujući medicinsku opremu i instrumente.
Počeo je da repuje u 24. godini, a njegovi tekstovi obično se bave diskriminacijom, siromaštvom, korupcijom i represijom.
Pre nego što se proslavio kao reper, Salehi je bio uhapšen zato što je nosio majicu sa slikom dolarskih novčanica.
Nekoliko meseci pre protesta iz 2022/23, bio je uhapšen zbog pesme pod naslovom „Kupi mišju rupu da se sakriješ" u kojoj je oštro kritikovao politiku Islamske Republike i onih koje smatra pomagačima i apologetama režima u Iranu i inostranstvu.
Bio je pušten uz kauciju nekoliko dana kasnije.
Salehijeva hrabrost prilikom kritikovanja uslova života u Iranu priznata je u mnogim zemljama.
U Italiji, na primer, grad Firenca ga je proglasila počasnim građaninom.
Prošlog leta, Institut za Globalne muzičke nagrade dodelio je Salehiju nagradu za pesmu „Divination", u kojoj predviđa budućnost režima.
Posle objave njegove smrtne presude, Salehijeve pristalice, rizikujući hapšenje, postavile su plakat na pešačkom mestu preko teheranskog auto-puta, što je bilo veoma deljeno.
Žalbe na mučenje u pritvoru
Ubrzo nakon što su 2022. godine započeli protesti izazvani smrću u pritvoru Mahse Amini, Salehi je podelio video poruku na nalozima na društvenim mrežama ističući „potrebu suprotstavljanja režimu".
Plašeći se hapšenja, proveo je dva meseca skrivajući se, ali su ga snage bezbednosti na kraju ipak pronašle i uhapsile.
Izveštaji ukazuju na to da su Salehi i njegovi drugovi bili izloženi prekomernom nasilju tokom hapšenja.
Na slikama posle hapšenja Salehi se vidi sa teškim povredama i modricama na licu, što je u svetu izazvalo nezadovoljstvo i osude.
Posle 250 dana provedenih u samici i godinu dana u zatvoru, Salehi je konačno pušten uz kauciju u novembru 2023. godine.
Međutim, samo dvanaest dana kasnije, ponovo je bio uhapšen i prebačen u zatvor.
Isprva je pravosuđe Islamske Republike tvrdilo da je Salehi ponovo uhapšen zbog „širenja lažnih aluzija" - to je usledilo posle formalne žalbe na torturu protiv onih koji su učestvovali u Salehijevom hapšenju, saslušanju i pritvoru.
Pogledajte video o Mahsi Amini
Poruka opoziciji?
Na društvenim mrežama je došlo do izliva izražavanja nade i podrške Salehiju.
Mohsen Berhani, pravnik i univerzitetski profesor u Iranu, napisao je na Iksu da je siguran da će Vrhovni sud preinačiti Salehijevu smrtnu presudu.
Kejhan Kalhor, slavni iranski kompozitor i muzičar, podelio je fotografiju Salehija na Instagramu uz reči: „Tumaž Salehi mora biti oslobođen, ako budemo ćutali, to znači da podržavamo represiju."
Je-One Rie, članica nemačkog parlamenta, nazvala je smrtnu presudu „nehumanim" činom" i rekla je da „to samo pokazuje jedno: koliko se Islamska Republika plaši Tumaža".
Neki iranski analitičari doživljavaju Salehijevu presudu kao poruku opoziciji o rešenosti režima da ućutka svaki protestni glas i protivljenje u Iranu.
U intervjuu za BBC na persijskom, Ikbal Ikbali nazvao je smrtnu presudu Tumažu „osvetom Islamske Republike nad onima koji su učestvovali u protestnom pokretu Žena, život, sloboda i upozorenjem da će protivnici u Iranu biti pogubljeni."
U saopštenju, eksperti Ujedinjenih nacija zahtevali su Salehijevo momentalno puštanje i pozvali iranske vlasti da preinače smrtnu presudu.
„Kritika politike vlade, u koju spada i umetničko izražavanje, zaštićeno je prema pravima na slobodu izražavanja i pravima na učestvovanje u kulturnom životu.
„Ono ne sme da se kriminalizuje", kažu stručnjaci.
„Umetnosti mora biti dozvoljeno da kritikuje, da provocira, da pomera granice u svakom društvu."
„Koliko god Salehijeve kritike bile oštre prema vladi, one su izražavanje umetničke slobode i kulturoloških prava", zaključuju oni.
Pogledajte video: Iranke za di-džej pultom prkose zabranama
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
Zoran
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar