Australija i rodna ravnopravnost: „Ženski" muzej postaje toalet kako bi se zabranio ulaz muškarcima
Australijski muzej se trudi da njegova izložba ostane dostupna samo ženama, iako je sud odlučio da prema zakonima o sprečavanju diskriminacije to treba da se omogući i muškarcima.
Iz Muzeja stare i nove umetnosti iz Tasmanije u utorak su podneli žalbu na presudu, jer smatraju da je sudija primenio „previše usko gledište prema društvenoj nejednakosti sa kojom su se žene suočavale kroz istoriju, kao i danas".
Dodaju i da Ženski salon može da „promoviše jednake mogućnosti".
Odluka suda izrečena je u aprilu posle tužbe za diskriminaciju koju je podneo Džejson Lau, stanovnik Novog Južnog Velsa, pošto su mu zabranili ulaz u salon.
- Teretane bez muškaraca pomažu Turkinjama da ostanu u formi
- Slučaj Endrjua Tejta: Zašto je mizoginija popularna na internetu
- Sirova istorija feminističkog pokreta u svetu
Kirša Kečele, umetnica koja je dizajnirala salon, kaže da će pokazati da presuda nije ispravna tako što će ovaj prostor „uskladiti" sa zakonom.
U tom salonu se čuvaju neka od najpoznatijih dela ovog muzeja, poput Pikasa ili Sidni Nolan, a od objavljivanja presude on je zatvoren.
Kečele planira da pretvori salon u ženski toalet i crkvu, a tvrdi da će tako učiniti dovoljno da ovaj objekat nastavi da legalno bude prostor namenjen samo ženama.
„Stiže čuveni toalet u Ženski salon, pa će on u tom smislu i dalje biti prostor za žene.
„Taj toalet će slaviti svet. To je najbolji toalet i muškarci neće smeti da ga vide", kazala je Kečele za australijske medije.
Neka od najvažnijih umetničkih dela, poput onih Pikasovih, biće premeštena u toalet kako bi se „posmatrala bez ometanja", dodaje i najavljuje još novina.
Muškarci će moći da uđu samo nedeljom i to kako bi učili da peglaju i slažu odeću.
„Žene mogu da donesu sav čist veš koji imaju i muškarci će proći kroz niz gracioznih koraka (koje je osmislio Rinpoš i usavršili su majstori taj čija) kako bi ga složili", rekla je ona u intervjuu koji je muzej objavio u utorak.
Kečele smatra i da je Lauova tužba bila „prikriveni blagoslov".
„Zahvaljujući presudi, nemamo izbora osim da otvorimo čitav spektar novih, obogaćujućih iskustava: duhovnih, obrazovnih, i da otkrijemo fascinantne nove mogućnosti i postanemo bolji", tvrdi.
Ona je prethodno u izjavi za BBC rekla da ovaj slučaj pred sudom oživljava njenu umetnost i kazala je da će se boriti do Vrhovnog suda, ukoliko bude bilo potrebno.
Pogledajte i ovu priču:
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
Неко тамо
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar