Severna Makedonija: Novi izlazak na birališta, drugi krug predsedničkih i parlamentarni izbori

Dve nedelje posle prvog kruga predsedničkih, u Severnoj Makedoniji je na redu drugi krug tog glasanja, ali i izbor poslanika i parlamentu.
Izbori u Severnoj Makedoniji
GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Drugi put u dve nedelje, birači u Severnoj Makedoniji izlaze na birališta, ali će sada pred sobom imati dva listića: za drugi krug predsedničkih i za parlamentarne izbore.

Za mesto šefa države takmiče se aktuelni predsednik Stevo Pendarovski, ispred vladajućeg Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) i kandidatkinja opozicione VMRO-DPMNE Gordana Siljanovska Davkova.

Ona je u prvom krugu, gotovo probnom pred dvostruko glasanje, osvojila 40 odsto glasova, a Pendarovski dvostruko manje, zbog čega je mnogi vide kao velikog favorita.

Da bi Severna Makedonija dobila predsednika, postoji i dodatni uslov: da na izbore izađe najmanje 40 odsto birača od 1,8 miliona stanovnika.

Tu bi mogli da budu ključni glasovi etničkih Albanaca, kojih u Severnoj Makedoniji, prema popisu iz 2021, ima oko 24 odsto (oko 440.000).

Siljanovska Davkova i Pendarovski su bili glavni takmaci i na prošlim predsedničkim izborima, održanim 2019. godine, kada je Pendarovski slavio u drugom krugu.

Na parlamentarnim izborima, desetim od nezavisnosti zemlje od Jugoslavije 1992. godine, učestvuje 17 lista.

Ako je suditi po rezultatima prvog kruga predsedničkih izbora, veće šanse ima koalicija oko VMRO-DPMNE, jedne od dve najveće partije Severne Makedonije, koja se predstavlja kao partija desnog centra.

SDSM-a, partija levog centra, ipak se nada da će posle izbora moći da formira većinu u makedonskom parlamentu - Sobranju.

Vlast je u rukama SDSM-a od 2016. godine, važne za modernu istoriju Makedonije.

Tada je, posle gotovo dve decenije vlasti, svrgnut proruski lider Nikola Gruevski, nekadašnji lider VMRO-DPMNE, a Severna Makedonija ubrzo postiže niz važnih dogovora.

Pre svega, rešava višegodišnji spor sa Grčkom oko imena, pa prefiks „Bivša Jugoslovenska Republika", menja sa Severna i, posle 17 godina čekanja, kreće u pregovore sa Evropskom unijom.

Međutim, umesto najavljivanog brzog ulaska u EU, taj put danas blokira Bugarska zbog spora oko jezika i istorije.

Severna Makedonija je od 2020. članica NATO, ali je poslednjih godina potresaju korupcionaške afere, politička previranja i spor ekonomski rast, iako je 2023. prosečna zarada dostigla oko 800 evra.

Nalazi se na 78. mestu od 150 zemalja sveta na listi percepcije korupcije za 2023. godinu, koju objavljuje nevladina organizacija Transparensi internešnel, dok je i izveštaji Fridom hausa opisuju kao veoma koruptivnu državu.

Za to vreme, na parlamentarnim izborima velika se borba vodi i među albanskim partijama, koje su prvi put izašle u dve snažne koalicije.

Jedna je oko Demokratske unije za integraciju (DUI), koja je na vlasti u zemlji u poslednjih 20 godina - prvo sa VMRO-DPMNE, a potom i sa SDSM.

Druga koalicija, nazvana Vlen (Vredi), okuplja nekoliko opozicionih partija, koje imaju podršku i kosovskog premijera Aljbina Kurtija i njegovog Samoopredeljenja.

Rezultat albanskih partija značajno bi mogao da utiče na budućnost Severne Makedonije, jer je bez njih gotovo nemoguće formirati vlast.

Bujar Osmani, kandidat DUI u prvom krugu predsedničkih izbora, imao je 12 odsto glasova, dok je Arben Taravari iz koalicije Vredi osvojio devet odsto, tako da se i na parlamentarnim očekuje neizvesna borba.

Kandidate u svim izbornim jedinicama imaju i Građanska opcija za Makedoniju (GROM), Pokret Za našu Makedoniju (ZNAM) i Levica.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru, Instagramu, Jutjubui Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Predsednik Južne Koreje uhapšen - iz drugog pokušaja

В Южной Корее со второй попытки арестовали президента Юн Сок Ёля, которому парламент объявил в декабре импичмент за попытку ввести военное положение. Сам президент заявил, что он добровольно согласился явиться на допрос.

Zašto Tramp preti Panami, Grenlandu i Kanadi

Nedavno održana konferencija za medije novoizabranog predsednika Amerike Donalda Trampa pokrenula je diplomatsku buru, ali da li će se njegove pretnje obistiniti kada se vrati u Belu kuću i šta je rekao o novom mandatu koji će uskoro početi?