Rusija i Kina: Putin i Si Đinping više nisu ravnopravni partneri

Skupoceni rat u Ukrajini, čiji završetak nije ni na vidiku, promenio je odnos Kine i Rusije, obelodanjujući slabosti u ruskoj vlasti i njenoj privredi.
Vladimir Putin Si Đinping
Getty Images

Državna poseta Vladimira Putina Kini ove nedelje bila je demonstracija sile.

Bila je to prilika za ruskog predsednika da pokaže svetu da ima moćnog saveznika u svom uglu.

Ruski lider se naširoko smatra izgnanikom pošto je izdao naređenje za invaziju na Ukrajinu.

Ali za kineskog predsednika Sija Đinpinga, on je ključni partner u potrazi za novim svetskim poretkom koji ne predvode SAD.

I Si Đinping je učinio sve da se njegov gost oseća dobrodošlim.

Prostreo je crveni tepih, orkestar je svirao stare crvenoarmijske pesme, a vesela deca su dočekivala obojicu lidera dok su šetali trgom Tjenanmen.

Došlo je i do kratkog zagrljaja pred kamerama.

Ruski i kineski državni mediji su se umnogome usredsređivali na drugarstvo dvojice vođa.

Ali, zapravo, to više nije partnerstvo jednakih.

Putin je došao u Kinu pokorno, sa željom da Peking nastavi trgovinu sa krajnje sankcionisanom i izolovanom Rusijom.

Njegova saopštenja bila su ispunjena umiljatim tonovima i laskavim izrazima.

Rekao je da njegova porodica uči mandarinski - to je bilo posebno upadljivo zato što on veoma retko govori o svojoj deci u javnosti.

Objavio je da su on i Si „bliski kao braća" i nastavio da hvali kinesku privredu, rekavši da se ona „razvija u skokovima i veoma velikom brzinom".

To je trebalo dobro da prođe kod zvaničnika iz Pekinga zabrinutih zbog usporene privrede.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Ali sam Si Đinping nije uzvratio istom merom i tonom ovih velikodušnih komplimenata.

Umeto toga, njegove opaske bile su više rutinske - bezizražajne čak.

Putin je, rekao je on, „dobar prijatelj i dobar sused".

Za Kinu je ceremonija dobrodošlice i demonstracija jedinstva u njenom interesu, ali obasipanja gosta pohvalama nije.

Skupoceni rat u Ukrajini, čiji završetak nije ni na vidiku, promenio je njihov odnos, obelodanjujući slabosti u ruskoj vlasti i njenoj privredi.

Si Đinping sada zna da je on glavni.

Rat je izolovao Rusiju.

Kineski odnosi sa Zapadom jesu možda napeti, ali Peking se nije odsekao od sveta kao Rusija, niti to želi da učini.

Vladimir Putin Si Đinping
Getty Images

Iako je izjavama datim u javnosti možda nedostajalo oduševljenje, predsednik Si Đinping jeste nagovestio važnost koju Kina pridaje ovom odnosu.

On je pozvao Putina u zvaničnu rezidenciju Žongnanhai.

Ova počast bila je ukazana veoma malom broju lidera - među njima je 2014. godine bio američki predsednik Barak Obama, dok su odnosi između njih dvojice bili na najvišem nivou.

Predsednik Si Đinping pokušava da održi delikatnu ravnotežu - želi da očuva savez sa Putinom, dok je istovremeno svestan da bliski odnosi sa jednim otpadnikom ugrožava njegove stabilne veze sa Zapadnom, koje su mu potrebne kao pomoć njegovoj posustaloj privredi.

Činjenica je da je suština ove posete bila u novcu: Putinu je potrebna podrška Kine za njegov rat u Ukrajini.

Sastav pratnje ruskog vođe bio je najbolji pokazatelj onoga što se on nadao da će izvući iz ovog putovanja: sa sobom je poveo guvernera ruske Centralne banke, ministra finansija i ekonomskog savetnika.

Zajedničko saopštenje izdato povodom posete takođe je sadržalo neke upadljive ideje za pojačavanje trgovine - izgradnja luke na ostrvu oko kog su se dve zemlje nekada koškale više od 100 godina i obraćanje Severnoj Koreji da bi se videlo da li će kineski brodovi smeti da plove ključnom rekom kako bi stigli do Japanskog mora.

U njemu se reč „saradnja" pominje 130 puta.

Sve to su, naravno, SAD pažljivo motrile.

Prošlog meseca američki državni sekretar Entoni Blinken upozorio je Kinu da mora da prestane da snabdeva ruski rat i obustavi trgovinu komponentama koje bi mogle da se koriste za ruske dronove i tenkove.

I zato im sigurno nije promakla činjenica da je u petak tokom posete gradu Harbinu Putin obišao državni univerzitet slavan po istraživanjima najsavremenije odbrambene tehnologije.

Turneja - i ceremonija i simbolizam koji prate posetu - sasvim sigurno naizgled sugeriše da je Si Đinping čvrsto rešen da pokaže da neće biti poljuljan pritiskom Zapada.

Ali iza kulisa ove demonstracije jedinstva mogle bi da se naziru granice koliko je daleko Si Đinping spreman da ide.

Na kraju krajeva, kineski interesi nisu i ruski interesi.

Kao stariji partner u ovom odnosu, Si Đinping će najverovatnije sarađivati samo kad mu to bude odgovaralo - bez obzira na to što je „dragom prijatelju" i savezniku on preko potreban.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Б

    21.05.2024 21:56
    Русија+Кина су западни идеал
    Политика Запада је већ деценијама да изазове лоше односе Кине и Русије. Ова прича о "неједнаком партнерству" је за децу предшколског узраста и западну публику. Од 1991 су односи све бољи, а најновији догађаји само иду на руку јачем савезништву. Запад очевидно жели све боље односе Русије и Кине, иначе би се другачије поставио. Кина је недавно одбила пошиљку жита из САД и узела руско. Трговина је у рубљама и јуанима, а сарадња у многим областима је међусобно корисна и важна за цео свет. Кад буде изграђен гасовод "Снага Сибира 2", Европа ће се опростити од руског гаса. У случају поморске блокаде Кине, све што Кинезима треба, добијаће из Русије. Русија и Кина заједно развијају Централну Азију, јер ниједној од њих не одговара западни утицај. Живим у Кини, недалеко од руске границе и у сваком тржном центру постоји руска продавница; киселих краставаца, руског брашна и тестенине, месних производа и слаткиша има у огромним количинама. Сигуран сам, богат и безбедан, далеко од западне "демократије", "слободе" и "људских права".
  • Fića

    20.05.2024 14:16
    Zbignjev Bežezinski i Kina
    Ko je čitao knjige Z. Bžezinskog o Kini i Rusiji, zna da je američki ekonomski protivnik "No -1"- Kina.
    U svojim knjigama je opisivao razloge i načine da amerika umanji ili čak i eliminiše tu "pretnju".
    A, čisto sumnjam da u Pekingu sede "neobavešteni ljudi" i da im to nije poznato.
    Kao i da ne znaju da bi u slučaju slamanja Rusije, oni bili lakša meta, jer još nidu dostigli vojni nivo koji bi ih zaštitio u dovoljnoj meri.
    Tako da je saradnja Rusije i Kine u ovoj situaciji obostrano neophodna.
    Posebno je neophodno za nas u Srbiji da ameri ne uspeju u svojim namerama , jer bi poraz Rusije, za Srbiju bio poguban.
  • Analizator

    20.05.2024 12:09
    BDP Kine 36 triliona $
    BDP SAD 21 triliona $
    Posmatrajući BDP ni Kina i SAD nisu ravnopravni partneri

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Predsednik Južne Koreje uhapšen - iz drugog pokušaja

В Южной Корее со второй попытки арестовали президента Юн Сок Ёля, которому парламент объявил в декабре импичмент за попытку ввести военное положение. Сам президент заявил, что он добровольно согласился явиться на допрос.

Zašto Tramp preti Panami, Grenlandu i Kanadi

Nedavno održana konferencija za medije novoizabranog predsednika Amerike Donalda Trampa pokrenula je diplomatsku buru, ali da li će se njegove pretnje obistiniti kada se vrati u Belu kuću i šta je rekao o novom mandatu koji će uskoro početi?