Švajcarska: Najbogatija britanska porodica osuđena za iskorišćavanje posluge
Švajcarski sud osudio je članove najbogatije britanske porodice na četiri i četiri i po godine zatvora.
Bračni par Prakaš i Kamal Hindudža (70), sin Adžej i njegova supruga Namrata proglašeni su krivim za eksploataciju radnika i nezakonito zapošljavanje.
Oslobođeni su težih optužbi za trgovinu ljudima.
- Kako je dečak iz Vijetnama postao rob na britanskoj farmi kanabisa
- Robovlasnički turizam: Obilasci plantaža i nezgodna pitanja na američkom jugu
- BBC pomogao da se spasu životi žena zarobljenih u hladnjači sa bananama
Radnici, dovedeni iz Indije, tvrdili su da im je porodica plaćala nešto manje od deset evra za 18 sati rada, što je deset puta manje od iznosa propisanog švajcarskim zakonom.
Žalili su se i da im je porodica, čije se bogatstvo procenjuje na oko 44 milijarde evra, retko dozvoljavala da napuste kuću u bogatoj četvrti Kololja, u švajcarskom gradu Ženeva.
Tužioci su tokom suđenja tvrdili da je porodica više potrošila na psa, nego na sopstvene radnike.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Stariji bračni par nije prisustvovao suđenju, navodno zbog bolesti.
Adžej i Namarta jesu, ali nisu ostali tokom izricanja presude.
Njihov advokat kaže da će uložiti žalbu.
Ženevski tužilac zatražio je da se hitno pritvore.
Nije prvi put da je Ženeva, sedište međunarodnih organizacija i svetskih bogataša, u centru skandala navodnog maltretiranja posluge.
Četiri spremačice sa Filipina su 2023. godine tužile jednu od ženevskih diplomatskih misija pri Ujedinjenim nacijama, tvrdeći da ih godinama nisu plaćali.
Porodica Hindudža je vlasnik Hindudža grup, multinacionalnog konglomerata koji je prisutan u naftnoj industriji i bankarstvu, a poseduje i hotel Rafles u Londonu.
Pogledajte i ovu priču
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
Realista
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar