Izbori u Velikoj Britaniji: Ko je Najdžel Faraž, jedan do najvećih zagovornika Bregzita
Gotovo tri decenije, Najdžel Faraž je bio lice evroskepticizma u Velikoj Britaniji.
Vodio je kampanju za Bregzit kao lider UKIP-a, potom postao lider stranke Bregzit, a sada Reformske stranke Ujedinjenog Kraljevstva (Reform UK).
Tokom čitave karijere se seljakao između političkih i medijskih uloga i između političkih partija.
- Najdžel Faraž: Priča o „Mister Bregzitu“
- Vodič kroz izbore u Ujedinjenom Kraljevstvu
- Bregzit: Sve što morate da znate
- Pet godina od glasanja za Bregzit: Da li Britanija izgleda bolje
Sin berzanskog agenta, rođen je u Kentu i pohađao je privatnu školu Koledž Dalvič, u Južnom Londonu.
Kolege đaci kasnije će se prisetiti učenika koji je rado provocirao druge učenike i nastavnike provokativnim izjavama.
Sa 18 godina odlučio je da ne ide na studije, već je 1982. godine postao agent na Londonskoj metalskoj berzi.
Kako je izgledao njegov ulazak u politiku?
Faraž je napustio Konzervativnu stranku nakon što je Velika Britanija 1992. potpisala Mastriški ugovor, koji je zatražio „veće jedinstvo" među evropskim zemljama.
Jedan je od osnivačkih članova Stranke za nezavisnost Ujedinjenog Kraljevstva (UKIP), tada male marginalne grupe, a prvi put se neuspešno kandidovao za parlament 1994. na dopunskim izborima u Istliju, u južnoj Engleskoj.
Izabran je u Evropski parlament, kao poslanik za Jugoistočnu Englesku, 1999. godine i ostao je na tom položaju sve do 2020. godine.
Nakon što je prvi put 2006. godine izabran za lidera UKIP-a, postao je poznato televizijsko lice i postigao prodor na evropskim izborima 2009. godine, na kojima je UKIP osvojio više glasova od laburista i liberalnih demokrata.
Odigrao je vodeću ulogu na referendumu za Bregzit 2016. godine.
Posle rezultata glasova u korist izlaska Velike Britanije iz EU, dao je ostavku na mesto u UKIP-u.
U periodu nakon što je Velika Britanija glasala da izađe iz EU, ali pre nego što je izašla, pokrenuo je stranku Bregzit u aprilu 2019. godine.
Posle Bregzita, njegova stranka promenila je ime u Reformsku stranku Ujedinjenog Kraljevstva (Reform UK).
Faraž je napustio glavnotokovsku politiku 2021. godine i upustio se u karijeru na televiziji kao voditelj novouspostavljenog GB njuza.
Faraž je proveo veći deo predizborne kampanje za opšte britanske izbore 2024. godine insistirajući da se neće kandidovati za Dom komuna, donji dom britanskog parlament.
Ali je 3. juna izjavio da će biti kandidat Reformske stranke u Klaktonu i ponovo preuzeti ulogu lidera partije.
Koja su njegova ključna obećanja?
Neka od političkih obećanja koje je Reformska stranka iznela do sada:
- Imigracija: Zamrzavanje nenužne imigracije; postizanje „neto nule imigracije"; momentalna deportacija stranih kriminalaca; zaustavljanje prelazaka Lamanša u brodićima;
- Spoljni poslovi: Ukidanje Vindzorovog okvira o kretanju robe; izlazak iz Evropske konvencije o ljudskim pravima (ECHR); smanjenje pomoći inostranstvu za 50 odsto;
- Porez i privreda: Podizanje minimalnog praga za poslovni porez na 100.000 funti; podizanje praga za porez na prihode na 20.000 funti; ukidanje poreza na nasledstvo za imovinu vrednu manje od 2 miliona dolara; ukidanje „nepotrebne regulative" i pojednostavljivanje poreskog sistema;
- Kriminal i pravda: Povećanje broja policajaca; okončanje „društveno svesne" policije; izgradnja 10.000 novih zatvora.
Ali ovo je sve podložno promenama.
Manje od jednog dana nakon što je ponovo preuzeo kormilo Reformske stranke, Faraž je odustao od politike Reformske stranke da se tražioci azila premeštaju na britanske prekomorske teritorije.
On je izjavio da ta ideja nije „previše praktična", dodavši: „Preuzeo sam vođstvo juče, dajte mi više od 12 sata i razrešiću nekoliko stvari."
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
Hell Bent Flyer
Teletabis koji odvlaci glasove, nesto poput zavetnice i dveri u Srbiji.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar