Euro 2024: Šok u 119. minutu, Španija pobedila Nemačku za polufinale

Španija vodila 1:0, Nemačka izjednačila u 89. minutu, a Španci ih šokirali u poslednjem minutu drugog produžetka.
španija, nemačka
GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Radost strelca Olma i asistenta Jamala

Čekali su se penali, ali je Mikel Merino ipak odlučio drugačije.

Španija je u polufinalu Evropskog prvenstva u Nemačkoj, pobedom nad domaćinom - 2:1, golom u 119. minutu, odnosno poslednjem minutu drugog produžetka.

Vodila je Španija 1:0 od 51. minuta golom Danija Olma, ali je Nemačka izjednačila u 89. minutu preko Florijana Virca.

A u poslednjem minutu drugog produžetka, ponovo Olmo u centru pažnje - sjajno je centrirao, pravo na golu Mikela Merina, 28-godišnjeg veziste Real Sosijedada za potpuni šok i nevericu hiljada Nemaca na stadionu u Štutgartu (i celoj zemlji).

Bila je ovo i poslednja utakmica jednog od najboljih veznih fudbalera svih vremena, Tonija Krosa, koji je odlučio da odigra još Evropsko prvenstvo na domaćem tlu i da kaže: 'Hvala, fudbale, a sad zbogom'.

Nastavljeno je proklestvo Nemačke u duelima sa Špancima na velikim turnirima - nisu ih pobedili od 1988. godine.

Druga utakmica četvrtfinala večeras od 21 sat Francuska - Portugal.

U subotu, 6. jula igraju: Engleska - Švajcarska (od 18 sati u Dizeldorfu) i Holandija - Turska (od 21 sat u Berlinu).

Nemačka - Španija 1:2 (0:0, u produžecima 0:1)

Po opštim ocenama i po prikazanom do sada, bilo je ovo finale pre finala.

Dve reprezentacije sa najviše utakmica u istoriji evropskih prvenstava, i sa najviše titula, susreli su se već u četvrtfinalu.

Stoga i egal utakmica, posebno u prvom delu, ne i nezanimljiva.

Bilo je šansi na obe strane.

Kai Haverc, napadač Nemačke, imao je dve odlične prilike, najpre glavom, potom nogom, a na drugoj strani, 38-godišnjeg Manuela Nojera su na iskušenja stavljali Fabijan Ruiz, Dani Olmo, Niko Vilijams.

Španci su već na početku ušli u problem, jer je Toni Kros povredio Pedrija koji je morao da bude zamenjen u osmom minutu, što je najranija izmena u istoriji evropskih prvenstava.

Ali ispostaviće se da je to bio ključni momenat.

Igraju se deca

Umesto Pedrija u igru je ušao Dani Olmo, koji je u 51. minutu doveo Španiju u vođstvo, na asistenciju 16-godišnjeg Lamina Jamala.

REUTERS/Kai Pfaffenbach
Gol Danija Olma

Olmo je video prazan prostor, utrčao iz drugog plana, a deset godina mlađi Jamal ga je poslužio kao na tacni.

Jamal je ubrzo potom zamenjen, što mu se baš nije dopalo, ali je dečko još jednom ušao u istoriju evropskih prvenstava.

Najpre je postao najmlađi fudbaler koji je zaigrao na nekom EP, a sad je postao i igrač sa najviđe asistencija kao tinejdžer - tri - pretekavši Portugalca Kristijana Ronalda i Belgijanca Vićenca Šifa (po dve).

Dečački osmeh Lamine Jamala

Nemci su... Nemci

Julijan Nagelsman, najmlađi nemački selektor u poslednjih 100 godina, uradio je pravu stvar - u igru je ubacio Florijana Virca i Niklasa Filkriga, koji su uneli živost u napad.

A njegov stariji kolega na klupi Španije Luis de la Fuente je prerano počeo da 'zatvara' utakmicu, izvodeći iz igre mladost koja je nosila tim.

Nemci su krenuli da opsedaju gol Španaca, a najbliže pogotku bili su u 76. minutu kada je na asistenciju Virca, Filkrig u padu zahvatio loptu i pogodio stativu.

Malo sreće nedostajalo je džokeru nemačkog tima za pogodak, mada ga je iskusni štoper Real Madrida Načo sve vreme vukao za dres.

Filkrig šutira u padu, dok ga Načo drži za dres

Veliku šansu imao je Kai Haverc, fudbaler londonskog Arsenala, koji je morao da kazni veliku grešku golmana Španije Unaija Simona.

Simon je u 83. minutu loše ispucao loptu, pravo na nogu Haverca, potom je krenuo da istrčava od gola, ali je nemački fudbaler prebacio gol.

Šok broj 1

Ono što nisu uspeli u tom, jesu u poslednjem minutu.

Posle talasa napada, Nemačka je izjednačila i kaznila Špance za povučenu igru i čuvanje prednosti.

Džošua Kimih je glavom spustio loptu na nogu Vircu koji je kroz šumu igrača nekako pronašao put do mreže Španaca.

Virc postiže izjednačujući gol
Bradley Collyer/PA Wire
Virc za eksploziju oduševljenja među Nemcima
Džamal Musijala grli Virca posle gola

Šok broj 2

Dok su Nemci pokušavali da daju drugi gol u produžecima, Španci kao da su čekali penale.

Imali su Nemci nekoliko iuglednih prilika pred golom Unaija Simona, a u 119. minutu na scenu stupa Mikel Merino za nemačku traumu.

Merino postiže gol u 119. minutu

U poslednjim trenucima, Filkrig je imao šansu za novi šok, ali je njegov udarac glavom prošao tik pored stative.

šolc, pedro sančez
FRIEDEMANN VOGEL/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Nemački kancelar Olaf Šolc i predsednik Vlade Španije Pedro Saneš zabavljali su se na tribinama stadiona u Štutgartu

Oproštaj Tonija Krosa

Bila je ovo i poslednja utakmica u karijeri ključnog šrafa u nemačkoj ekipi - Tonija Krosa.

Nakon što je sa Real Madridom pre nešto više od mesec dana osvojio novu titulu prvaka Evrope, 34-godišnji Kros je odlučio da mu je dosta fudbala posle deset godina u 'kraljevskom klubu' sa kojim je osvojio 21 trofej, među kojima i pet titula prvaka Evrope.

Ali, mladi nemački selektor Julijan Nagelsman ipak je ubedio Krosa da odigra i Evropsko prvenstvo na domaćem tlu.

toni kros
Velikan fudbala - Toni Kros

Kros, jedan od najboljih veznih fudbalera njegove generacije, pristao je i pokazao je koliko znači ekipi.

Ali poraz od Španije značio je i oproštaj Krosa posle 114. utakmica u nemačkom dresu i 34 različita trofeja u karijeri.

Neponovljivo.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

• Steva

06.07.2024 14:08
    Baš mi nešto milo.Ovaj Toni Kros je morao da bude isključen posle 15 minuta zbog onih pogibeljnih startova .