Rusija i Indija: Premijer Modi kod Putina dok Zapad i Ukrajina kritikuju
Indijski premijer Narendra Modi sastao se u Moskvi sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, što je njegovo prva zvanična poseta otkako je započeo treći mandat na toj funkciji.
Posetu Modija Putinu pažljivo posmatra Zapad.
Modi je došao u Rusiju u ponedeljak, samo nekoliko sati nakon što je u ruskim napadima širom Ukrajine poginulo više od 41 ljudi, a pogođena je i dečija bolnica u Kijevu.
Na fotografijama iz Moskve se vidi kako ozareni Modi grli ruskog predsednika.
Snimak nasmejanog Putina koji Modija naziva „moj najdraži prijatelj" i govori mu da mu je „zadovoljstvo što ga vidi" postao je viralan u Indiji.
Dvodnevna poseta Modija, njegova prva Rusiji od 2019. godine, poklapa se sa samitom NATO-a u Vašingtonu, gde će rat u Ukrajini biti glavna tema.
- Šta je BRIKS i koji su mu ciljevi
- BRIKS: Da li Kina i Rusija prave veliki savez protiv Zapada
- Narendra Modi: Kontroverzna politika indijskog premijera
Indija, ključna svetska ekonomija, ima bliske veze i sa Rusijom i sa SAD.
Saradnici Modija kažu da vreme njegove posete Moskvi ne treba praviti veliko pitanje, jer je reč o dugogodišnjem strateškom partnerstvu dve zemlje i da ovaj termin sastanka nema nikakve veze sa samitom NATO-a.
Međutim, Amerikanci ne gledaju blagonaklono na odlazak Modija kod Putina i traže od njega da tokom razgovora u Moskvi istakne teritorijalni integritet Ukrajine.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski bio je oštriji.
„Ogromno je razočarenje i razarajući udarac mirovnim naporima videti lidera najveće svetske demokratije kako grli najkrvavijeg svetskog zločinca", napisao je Zelenski na društvenoj mreži Iks.
Samit NATO-a u Vašingtonu, koji počinje u utorak, održava se povodom obeležavanja 75. godišnjice zapadne odbrambene grupe koja je uglavnom formirana kao bedem protiv tadašnjeg Sovjetskog Saveza posle Drugog svetskog rata.
Zemlje NATO-a oštro su se usprotivile invaziji Moskve na Ukrajinu, dok su se Indija i Modi uzdržali od bilo kakve eksplicitne kritike Putina.
Indija i Modi su od početka sukoba pozivali na dijalog i diplomatsko rešenje.
Dok zapadne zemlje pokušavaju da izoluju Moskvu uvođenjem sankcija, Putin sve vreme održava sastanke liderima drugih svetskih sila, poput Kine, Indije i Turske.
Indija i Rusija dele bliske odbrambene i strateške odnose iz hladnoratovskih dana, a Moskva ostaje ključni snabdevač oružjem.
Indija, koja ima jednu od najvećih armija na svetu, ima dugogodišnje granične sporove sa susedima - Pakistanom i Kinom.
Stručnjaci kažu da to što je Modi dao značaj Moskvi nije iznenađenje i da taj odnos prevazilazi nabavke za odbranu.
„Ako pogledate istorijski trend, Moskva je bila jedna od konstanti indijske spoljne politike", rekao je Pankadž Saran, bivši indijski ambasador u Moskvi, za BBC.
„Glavni stubovi odnosa uključuju saradnju u oblasti odbrane, energetiku i naučnu tehnologiju".
Tokom godina, Rusija je pružala tehničku pomoć za izgradnju nekoliko nuklearnih elektrana u Indiji.
Otkako je počeo rat u Ukrajini, Delhi je kupovao milijarde dolara nafte s popustom od Moskve nakon što su zapadne nacije uvele sankcije Rusiji kako bi ograničile ono što može da prodaje ili naplaćuje za proizvod.
Vođena porastom kupovine nafte, bilateralna trgovina Indije i Rusije u poslednjih nekoliko godina porasla je na 65 milijardi dolara.
Indijski izvoz u Rusiju iznosi samo četiri milijarde dolara.
Indijski zvaničnici kažu da će ključni prioritet za Modija biti rešavanje ove trgovinske neravnoteže i podsticanje ruskih investicija u Indiji, kao i premeštanje neke vojne industrije u Indiju.
Poslednjih 20 godina, Zapad, posebno SAD, razvili su bliske odnose sa Indijom u onome što mnogi vide kao bedem protiv pretnje koju predstavlja sve odlučnija Kina.
Indija je postala član Kvada - strateškog foruma sa SAD, Australijom i Japanom - koji se smatra grupacijom čiji je cilj da se suprotstavi kineskom uticaju u azijsko-pacifičkom regionu.
Ali suočen sa rastućim neprijateljstvom Zapada, Putin je razvio bliže strateške i ekonomske veze sa Pekingom.
Razvoj nije prošao nezapaženo u Indiji, dugogodišnjem rivalu Kine.
U sukobu na spornoj granici u regionu Ladaka u junu 2020. godine, ubijeno je 20 indijskih i najmanje četiri kineska vojnika.
U Indiji postoje bojazni da bi mogla da bude izostavljena iz jednačine Moskva-Peking.
„Jedna opcija koju Delhi trenutno koristi je da drži ruski kanal otvorenim kako bi održao prijateljstvo i izbegao preduzimanje bilo kakvih mera koje bi mogle dodatno da pogoršaju okretanje Rusije kineskom oružju", kaže Šaran.
- Kakvu podršku Kina pruža Rusiji
- „Kina treba da bude kažnjena jer podržava Putinov rat", kaže šef NATO-a za BBC
- Šta je NATO i zašto mu Moskva ne veruje
Iako je Delhi proširio zalihe oružja poslednjih decenija kupujući američke, francuske i izraelske sisteme naoružanja, i dalje se u velikoj meri oslanja na Moskvu i postoji zabrinutost da je rat u Ukrajini imao uticaj na njen izvoz u odbranu.
„Postoje izveštaji o kašnjenju u isporuci nekih rezervnih delova i isporuci preostalog sistema protivraketne odbrane S-400. Dakle, tokom posete će se svakako razgovarati o tome", kaže Anil Trigunajat, bivši ambasador, a sada saradnik međunarodne fondacije Vivekananda u Delhiju.
U odnosima Delhija i Moskve nije sve idealno i ima nekih otvorenih pitanja.
Bilo je nekoliko prijavljenih slučajeva indijskih državljana koji su, namamljeni lažnim obećanjima o unosnim ponudama za posao, na kraju završili kao ruski vojnici u Ukrajini.
Četiri Indijaca su do sada poginula u borbama.
Indijski zvaničnici insistiraju na tome da će tokom ove posete Modi izvršiti pritisak na ruskog lidera da pusti Indijce - za koje se smatra da ih ima na desetine - koji se još bore u ratu.
Indija je svesna da su joj potrebne i SAD i Rusija da bi se suprotstavile njenom rivalu Kini.
Stoga, oseća potrebu da uspostavi ravnotežu i da ne uvredi ni Moskvu ni Vašington.
„Indija sledi politiku strateške autonomije i višesvrstanosti. Imamo strateške odnose i sa SAD i sa Rusijom. Ovo su međusobno isključiva partnerstva", kaže Trigunajat.
Pogledajte i ovaj video: Pokret nesvrstanih u Beogradu 2021.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 2
Ivan
Драган
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar