Napad na Trampa: Kako su teorije zavere i mržnja zavladali društvenim mrežama posle pokušaja atentata
„Režirano."
U roku od nekoliko minuta nakon što se pojavila vest o pokušaju atentata na bivšeg predsednika Donalda Trampa, ova reč počela je da trenduje na društvenoj mreži Iks u Sjedinjenim Američkim Državama.
To je reč koja je postala sinonim za teorije zavere na obodima društvenih mreža, često da bi bacila sumnju na postojanje bilo kakvog napada ili pucnjave.
Ali u poslednja 24 časa ona je preplavila glavnotokovske razgovore na internetu, a objave sa spekulacijama bez dokaza, mržnja i uvrede stekli su milione pregleda na Iksu.
- Tramp posle pokušaja atentata poziva Amerikance da budu 'ujedinjeni', otkriveni detalji o napadaču
- Pucnji, panika, a potom, bes: BBC dopisnik na Trampovom skupu
- Šta bi Trampova pobeda na američkim izborima mogla da znači za svet
Pokušaji atentata na američke predsednike u prošlosti su bili magneti za zavere - najslavnije od svih ubistvo Džona F. Kenedija iz novembra 1963. godine.
Ovo je prvi pokušaj atentata koji se odvijao u realnom vremenu, tako da ne iznenađuje bujanje neosnovanih glasina.
Ali ono što se ističe je kako je ta mahnitost zahvatila sve strane političkog spektra.
Nije bila ograničena samo na posvećene grupe političkih sledbenika.
Umesto toga, bila je aktivno preporučivana u fidovima korisnika u odeljku „Za tebe" dok su oni pokušavali da shvate šta se zapravo desilo.
I često su ih objavljivali korisnici koji imaju plaćenu plavu kvačicu, dajući njihovim objavama veću vidljivost.
Zavere o režiranom napadu postaju viralne
Kao i uvek, teorije zavere započele su sa ponekad legitimnim pitanjima i konfuzijom.
Usredsredile su se na navodne bezbednosne propuste, a mnogi korisnici su se opravdano pitali kako je to uopšte moglo da se desi.
Kako je napadač dospeo do krova? Zašto nije zaustavljen?
U taj vakuum nahrupio je talas neverice, spekulacija i dezinformacija.
„Izgleda veoma režirano", glasila je jedna objava na Iksu koja je stekla milione pregleda.
„Niko u masi ne beži i ne paniči. Niko u masi nije čuo pravi pucanj. Ne verujem u ovo. Ne verujem njemu."
Taj profil tvrdi da je sa jugozapadne obale Irske.
On je u međuvremenu obeležen beleškom Iksa koja ističe da je napad bio pravi.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Jednom kad je počelo da se deli više snimaka i svedočanstava, i sa mitinga i izvan njega, panika i strah okupljenih postali su i te kako očigledni.
Zavere su bile pojačane neviđenim prizorima koji su iznikli nakon tih prvih snimaka.
Među njima posebno naširoko hvaljena fotografija koju je načinio glavni fotograf Asošijejted presa u Vašingtonu Evan Vuči, na kojoj se vidi Tramp sa podignutom pesnicom i krvlju na licu, dok se u pozadini vijori američka zastava.
Jedan američki nalog sa Jutjuba tvrdio je da je slika „suviše prokleto savršena" i opisao kako su „savršeno namestili tu zastavu i sve ostalo".
Ova objava je na Iksu dostigla skoro milion pregleda - ali ju je kasnije obrisala osoba koja ju je podelila.
Važno je ispraviti samog sebe kad ste pogrešili, rekao je on u zasebnoj objavi.
Drugi su istakli da je, u trenutku kad su ispaljeni hici, Tramp digao ruku na bini.
Pogledajte i video:
Oni su iskoristili to da sugerišu kako je čitav događaj režiran, ali nema nikakvih dokaza za to.
„Režiran da bi stekao simpatije? Ne možete ništa da verujete tim ljudima i ne, neću se moliti za njega", napisao je jedan drugi komentator iz Amerike.
Mnoge od najviralnijih objava, među njima i ova, potekle su od levo orijentisanih korisnika koji redovno dele anti-trampovske stavove.
Oni su i pre današnjeg dana imali stotine hiljada pratilaca - i stoga značajan domašaj.
'Satanističke kabale'
Ono što se odvijalo na Iksu kao da je bilo istrgnuto sa stranica priručnika za teorije zavere, usavršeno na društvenim mrežama od posvećenih aktivista koji negiraju relanost skoro bilo čega, pa i pandemije kovida, ratova, masovnih ubistava i terorističkih napada.
Jedna objava američkog naloga sa istorijatom deljenja neosnovanih tvrdnji poput ove glasila je: „Ovo je cena koju plaćaš kad raskrinkaš elitne satanističke pedofile."
On je time aludirao na teoriju zavere Kjuanon, prema kojoj Tramp vodi tajni rat protiv duboke države - tajne koalicije bezbednosnih i obaveštajnih službi, skrivene od očiju javnosti, koja želi da osujeti svaki njegov potez.
Bez ikakvih dokaza koji bi potkrepili tu ideju, on je potom sugerisao da je „naređenje" za atentat „najverovatnije poteklo od CIA" i optužio Baraka Obamu, Hilari Klinton i Majka Pensa da su umešani.
Ne postoje dokazi koji bi podržali bilo šta od ovoga - ali je objava viđena 4,7 miliona puta.
To je dobro poznati obrazac, ali prava promena ovde je kako tu vrstu rečnika naširoko koristi prosečan korisnik društvenih mreža.
Ne tvrde samo ljudi koji ne vole Trampa da je ovo bilo režirano, već i oni koji ga podržavaju navode da je ovo deo šire teorije zavere.
Priključili su se i izabrani političari.
Kongresmen Majk Kolins, republikanac iz Džordžije, objavio je da je „Džo Bajden izdao naređenje".
On se pozvao na komentar koji je predsednik Bajden izreko ove nedelje o tome kako će staviti „Trampa na nišan", dok je govorio o izbornoj trci.
Postavljaju se legitimna pitanja o rečniku koji koriste drugi političari i mediji da bi opisali Trampa, baš kao i na internetu, a za koji Trampove pristalice tvrde da je pojačao tenzije i doprineo pokušaju atentata.
Ali tvrditi da je ovo naredio predsednik Bajden sasvim je druga priča.
Kolinsova objava ima više od šest miliona pregleda na Iksu - ali je u međuvremenu dobila etiketu društvene mreže, koja kaže da nema dokaza da je Bajden na bilo koji način upleten.
Etiketa dodaje i da je opaska o „nišanu" izvučena iz konteksta.
Lažne optužbe o identitetu napadača
Pogrešni pokušaji da se identifikuje napadač samo su se nadovezali na razne narative bez trunke dokaza.
Pre nego što je FBI imenovao napadača kao 20-godišnjeg Tomasa Metjua Kruksa, koga je upucala i ubila Tajna služba, uništene su reputacije drugih ljudi.
Kao, na primer, fudbalskog komentatora Marka Violija, koji je postavio objavu na Instagram usred noći iz Italije da bi rekao kako je video potpuno lažne tvrdnje da je deo Antifa - slobodne grupacije uglavnom ultralevičarskih aktivista - i da on stoji iza napada.
Ti neistiniti navodi imali su milione pregleda na Iksu do trenutka kad je on pokušao na Instagramu da razjasni šta se zapravo dešava.
Na Iksu, politički aktivisti i pristalice brzo su se ušančili u vlastite sobe odjeka, čitajući objave koje im preporučuje algoritam stranice i potvrđuje ono što već ionako misle.
Ostatak nas morao je da uloži dodatni napor kako bi izbegao da upadne u ovu duboku jamu zavera i spekulacije.
Ovo je bila proba za novi Tviter Ilona Maska - a ne može se reći da ga je stranica položila sa najboljim ocenama.
Druge društvene mreže nisu bile zadojene do iste mere, možda zbog njihove ciljne publike i Iksove reputacije kao doma političkog diskursa.
Iks nije odgovorio na BBC-jeve zahteve za komentar.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 2
Tramp pobeđuje
Jer sigurno ankete i istraživanja pokazuju da Tramp ubedljivo pobeđuje na izborima, i protivnici pokušavaju da ga spreče atentatom jer drugačije ne mogu.
Е мој ти
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar