Amerika: Žena nevino optužena za ubistvo puštena iz zatvora posle više od 43 godine

Otišla je u zatvor kada je imala 20 godina.
žena, zatvor
Getty Images
Sandra Sendi Hemi je više od 43 godine bila u zatvoru zbog ubistva 1980. godine u Sent Džozefu, u državi Misuri

Amerikanka koja je odslužila 43 godine za ubistvo koje nije počinila puštena je na slobodu nakon što joj je poništena presuda.

Sandra Hemi je imala 20 godina kada je proglašena krivom za ubistvo nožem bibliotekarke Patriše Ješke iz Sent Džozefa, u državi Misuri, u novembru 1980.

Izrečena joj je doživotna robija.

Nije bilo dokaza koji bi je povezivali sa zločinom osim priznanja koje je dala pod jakim sedativima u psihijatrijskoj bolnici, pokazao je pregled njenog slučaja.

Ona sada ima 64 godine i veruje se da je izdržala najdužu poznatu pogrešnu osudu žene u istoriji SAD.

Posleoslobađajuće presude, državni tužilac je odbio da pusti Hemi na slobodu, pozvao je upravnika zatvora i lično mu zabranio da postupi po odluke suda.

Pokušao je do samog kraja da ospori najdužu nepravednu kaznu u istoriji američkih ženskih zatvora i zahtevao da Hemi bude zadržana iza rešetaka, ako ne zbog tog ubistva, onda bar zbog nedela počinjenih u zatvoru, gde je svojevremeno posekla čuvara britvom.

„Bilo je veoma lako osuditi nevinu osobu, ali mnogo teže osloboditi je", citira AP njenog advokata Šona O'Brajena.

„Ne bi trebalo da bude tako".

Njen pravni tim iz Projekta Nevini (Innocence Project) kaže da su zahvalni što se Hemi konačno vraća porodicom i da će „nastaviti da se bore" da se skine ljaga sa njenog imena.

Iako više nije u zatvoru, njen slučaj se i dalje razmatra.

žena, zatvor
Innocence Project

Prvobitna odluka sudije Okružnog suda Rajana Horsmana na 118 stranica kojom je poništena njena osuda doneta je 14. juna.

Rečeno je da advokati Hemi imaju jasne dokaze o njenoj nevinosti, između ostalog i neke koji im nisu bili dostavljeni kada je izrečena prvobitna osuđujuća presuda.

„Ovaj sud smatra da sveukupnost dokaza podržava zaključak o stvarnoj nevinosti", zaključio je sudija Horsman.

Pregledom je utvrđeno da je lokalna policija ignorisala dokaze koji su direktno upućivali na jednog od njihovih policajaca - Majkla Holmana - koji je kasnije otišao u zatvor zbog drugog zločina i umro 2015.

Holmanov kamion je viđen u oblasti na dan ubistva, njegov alibi nije mogao biti potvrđen, a koristio je kreditnu karticu Patriše Ješke nakon što je tvrdio da ju je pronašao u jarku.

U kući policajca pronađen i par zlatnih minđuša koje je prepoznao otac žrtve.

Ništa od ovoga nije obelodanjeno timu odbrane Hemi u to vreme, navodi se u pregledu.

Policija je nekoliko puta ispitivala Hemi koja je bila pod uticajem lekova i snažnog sedativa nakon što je protiv njene volje prebačena u psihijatrijsku bolnicu.

Od njene 12. godine povremeno je bila na psihijatrijskom lečenju.

Njeni odgovori su bili „jednosložni" i ona „nije bila potpuno svesna šta se dešava", pokazali su sudski dokumenti, a ponekad je jedva mogla da drži glavu uspravno i osećala je bolove od grčenja mišića, što je bila nuspojava lekova.

U pregledu sudije Horsmana navedeno je da nijedan forenzički dokaz ne povezuje Sandru Hemi sa ubistvom.

Nije imala motiv i nije bilo svedoka koji bi je povezivali sa zločinom.

Sandra Hemme je konačno izašla iz zatvora u petak, a Kanzas Siti Star prenosi da će živeti sa sestrom.

Posle puštanja na slobodu zagrlila se sa sestrom, ćerkom i unukom.

Advokat odbrane Šon O'Brajen rekao je da će joj biti potrebna pomoć jer je veći deo života bila u zatvoru i nije imala pravo na socijalno osiguranje.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC