Amerika, Kina i Rusija: Kineski i ruski borbeni avioni prvi put zajedno patrolirali iznad Aljaske
Rusija i Kina organizovale su zajedničku patrolu borbenim avionima iznad severnog dela Pacifika i Beringovog mora, nedaleko od obale Aljaske.
Dve države su dosad izvele više zajedničkih letova, a ruski bombarderi redovno nadleću Beringovo more.
Ali zajednička patrola koju su sproveli u sredu bila je prva prilika u kojoj su bombarderi ove dve zemlje zajedno kružili iznad zone severnog Pacifika.
Iz Moskve i Pekinga su rekli da njihova akcija „nije usmerena protiv bilo koje treće strane", dok su iz američko-kanadske Komande vazdušne odbrane Severne Amerike (NORAD) ocenili da su bombarderi, koji su bili presretnuti, ostali u međunarodnom vazdušnom prostoru i da „nisu shvaćeni kao pretnja".
- Putin i Si Đinping više nisu ravnopravni partneri
- Kakvu podršku Kina pruža Rusiji
- „Kina treba da bude kažnjena jer podržava Putinov rat", kaže šef NATO-a za BBC
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Liza Murkovski, senatorka iz Aljaske, opisala je ovaj događaj kao „nezapamćenu provokaciju naših protivnika", dodajući da je ovo „prvi put da su primećeni u zajedničkom radu".
Iz Kine poručuju da patrola „nema nikakve veze sa trenutnom međunarodnom i regionalnom situacijom".
Ruski nosač projektila TU-95MS i kineski strateški bombarder Sijan H-6 učestvovali su u misiji, navode iz Rusije.
Odnosi Kine i Rusije postali su bolji od uvođenja sankcija zapadnih zemalja Moskvi posle početka invazije na Ukrajinu u februaru 2022.
Svaka naznaka produbljenja njihove saradnje posmatra se sa podozrenjem u Americi i evropskim zemljama.
Moskva i Peking su ovog meseca sproveli i četvrtu zajedničku pomorsku patrolu na severu i zapadu Pacifika.
Članice NATO alijanse izdale su zajedničko saopštenje na kraju samita u Vašingtonu, kojim optužuju Kinu da je „glavni pomagač" Rusije tokom rata u Ukrajini i pozivaju Peking da „uskrati svaku materijalnu i političku podršku" ratnim dejstvima Rusije.
U izveštaju o bezbednosti Arktika, koji je objavljen u ponedeljak, iz američkog Ministarstva odbrane izrazili su zabrinutost zbog „sve većeg savezništva" te dve države i predvideli su da bi vojna saradnja Kine i Rusije mogla biti još veća.
Portparol Kremlja Dmitri Peskov odbacio je te tvrdnje, ocenivši da saradnja Rusije i Kine u Arktiku može samo da doprinese atmosferi „stabilnosti i izvesnosti" u tom regionu.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 2
ex chapman
Amerikanci od pada SSSR pricaju o Kinezima kao o "rastucoj pretnji"
to sto neka zemlja jaca ekonomski i politicki oni odmah vide kao pretnju sebi. ne shvataju da je kiniski pogled na svet sasvim drugaciji
to je civilizacija sa najduzim trajanjem u istoriji covecanstva. i kroz veci deo te istorije centar ljudske civilizacije bio je upravo Istok. Evropa (o Americi da ne govorimo) je bila divlji zapad. sada se samo poredak stvari vraca u normalu, nakon relativno kratke anomalije.
Б
Мување шпијунских авиона око граница је непријатно за земље које су изложене шпијунирању, али оне ништа не могу да ураде у том смислу. За сада.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar