Olimpijske igre u Parizu: „Potoci krvi teći ulicama Pariza" - Hamasova pretnja igrama ili ruska obmana
Video u kom navodni Hamasov borac preti nasiljem na predstojećim pariskim Olimpijskim igrama postao je viralan na društvenim mrežama, ali dokazi koje je sakupio BBC pokazuju da su snimak možda načinili Rusi sa ciljem da sabotiraju sportski događaj.
Svega nekoliko dana pre ceremonije otvaranja 26, jula u Parizu, video su na društvenim mrežama pogledali milioni ljudi.
Pokrivenog lica, navodni Hamasov ekstremista govori o odmazdi zbog francuske podrške Izraelu, upozorivši na arapskom da će „potoci krvi teći ulicama Pariza".
Na kraju videa, čovek pokazuje nešto što izgleda kao krvlju prekrivena glava Marijane, simbola Francuske Republike.
Glava izgleda lažno, baš kao i video.
- Oštećena brza pruga u Francuskoj pre otvaranja Olimpijskih igara
- Vanredno stanje u Parizu pred OI, hoće li na otvaranju pevati i Selin Dion
- Za Hamas 'Mozak', za Izrael 'Mačka sa devet života': Ko je Muhamed Deif, misteriozni vojni lider Hamasa
- Hoće li biti 'peta sreća': Đoković naoštren pred Olimpijske igre, na putu do zlata i Nadal
Upadljive nedoslednosti u stilu i jeziku
Na snimku se Hamas ne pominje izričito, mada su ga nalozi koji su ga podelili na Iksu, bivšem Tviteru, pripisali upravo ovoj grupi.
U međuvremenu, Hamasovo političko vođstvo izjavilo je da je video fabrikovan.
Analizirali smo snimak i otkrili mnogo nedoslednosti u jeziku i izgledu snimka i videa koje zvanično objavljuje Hamas.
Grupa ima aktivan kanal na Telegramu na kom objavljuje saopštenja i video snimke o ratu u Gazi.
Akcent navodnog ekstremiste, na primer, ne zvuči prepoznatljivo palestinski.
Njegov izgovor osnovnih reči ukazuje na nepoznavanje formalnog arapskog, što ne liči na Hamasove portparole.
Čovekova potpuno crna odeća ne slaže se sa tipičnim militantnim izgledom koji se povezuje sa portparolom Hamasovog vojnog krila Brigade Al Kasam.
Upotreba prišivka sa palestinskom zastavom takođe je neobična.
Njega obično nose militantni portparoli Hamasa na rukavu, ali na snimku on je postavljen na grudima maskirane osobe.
Još jedan „Hamasov" video
Ovaj video ima nekih sličnosti sa još jednim viralnim snimkom koji je lažno pripisan Hamasu.
U videu iz oktobra 2023. godine, koji je takođe kružio društvenim mrežama, navodni pripadnici Hamasa zahvaljivali su se ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom za „slanje oružja" - što je bila lažna optužba protiv Ukrajine.
Ovaj narativ bio je sastavni deo kampanje Kremlja sa ciljem dezinformisanja, navode istraživači Univerziteta Klemson u Južnoj Karolini.
BBC je primetio da glasovi, uniforme i lokacije snimka u oba „Hamasova" videa deluju identično.
Na oba snimka pojavljuje se isti sivi zid kao pozadina i oba su veoma lošeg kvaliteta.
To se razlikuje od zvaničnih video saopštenja grupe iz poslednjih devet meseci, znatno viših produkcionih kvaliteta, uglavnom snimanih na crnoj pozadini ili na markiranom pozadinskom ekranu.
- Rat u Ukrajini bukti, ali i lažne vesti, fotografije i snimci
- Meta: Označiti političke reklame izmenjene uz pomoć veštačke inteligencije
- Veštačka inteligencija izazvala talas turističkih prevara, upozorava šefica Bukinga
Ko, dakle, stoji iza videa?
Neki komentari na najnoviji „Hamasov" video tvrde da je za njegov nastanak zaslužan Izrael, ali ne nude nikakve dokaze za to.
Međutim, metodi korišćeni za širenje snimka ukazuju na Kremlj, kažu eksperti.
Ovaj anti-francuski snimak prvobitno je postavljen 21. jula na nalogu na Iksu @endzionism24, čije je registrovano ime „Hamasov borac".
On je ranije delio samo slike generisane veštačkom inteligencijom, a sada je suspendovan.
Kasnije su snimak objavili arapski i francuski mediji iz Zapadne Afrike bliski Kremlju, a naknadno je podeljen na Telegramu, navodi profesor Daren Linvil sa Univerziteta Klemson.
Među prvim Telegramovim kanalima koji su ga podelili, bili su kanal na engleskom jeziku takozvanog „Australijskog kozaka" - ruskog propagandiste iz Sidneja Simeona Boikova, koji ima 80.000 pretplatnika - i kanal blizak Kremlju na ruskom jeziku „Golos Mordora" („Glas Mordora"), sa skoro 170.000 pratilaca.
U narednih nekoliko sati, tekst na ruskom identičan od reči do reči, kao i slike, objavili su i na drugim ruskim nalozima sa hiljadama pretplatnika na Telegramu.
„Raširio se društvenim mrežama uz pomoć proruskih naloga koje rutinski koriste akteri bliski Kremlju. Ništa u vezi sa ovim nije novo, oni samo pevaju neznatno drugačiju pesmu svaki put", kaže profesor Linvil.
Mesecima su francuski zvaničnici upozoravali na rusku kampanju dezinformisanja sa ciljem podrivanja Olimpijskih igara u Parizu.
U aprilu je francuski predsednik Emanuel Makron izjavio da Moskva pokušava da promoviše narativ da je Francuska nesposobna da organizuje igre ili da će one biti ugrožene.
Kremlj je izjavio da je ta tvrdnja „neprihvatljiva".
Zbog rata protiv Ukrajine, Rusiji i Belorusiji je zabranjeno da šalje zvanični tim na Olimpijske igre u Pariz.
Svega nekoliko njihovih sportista moći će da se takmiči pod neutralnom zastavom.
„Širenje straha"
Majkrosoftov centar za analizu pretnji, koji je analizirao snimak na zahtev NBC njuza, povezao ga je sa ruskom grupom koju zovu „Storm-1516".
Prema Majkrosoftovim istraživačima, grupa je dovedena u vezu sa pojedincima prethodno povezanim sa medijskim strukturama Jevgenija Prigožina, pokojnog vođe bivše ruske plaćeničke grupe Vagner, i sa moskovskom ekspertskom grupom.
Cilj grupe je da „oslabi zapadnu podršku slanjem oružja i pomoći Ukrajini", naveo je za BBC Majkrosoftov centar za analizu pretnje.
„Ali oni povremeno pokreću operacije sa ciljem ostvarivanja drugih ali srodnih ciljeva ruskog uticaja, kao što je diskreditovanje domaćih opozicionih ličnosti i, u ovom slučaju, sabotiranje Olimpijskih igara u Parizu širenjem straha."
Kevin Limonije, vanredni profesor ruskih studija na Francuskom institutu za geopolitiku, kaže da se sabotiranjem Olimpijskih igara napada Francuska i kao diplomatska i kao vojna sila koja ima važnu ulogu u podršci Ukrajini.
Ovo nije prvi put da su Rusi širili lažne tvrdnje u vezi sa letnjim Olimpijskim igrama u Parizu.
Telegramovi kanali bliski Kremlju podelili su 2023. niz filmova koji kritikuju Olimpijske igre.
Prvi, Olimpijske igre su pale, koristio je lažnu naraciju generisanu veštačkom inteligencijom glasom glumca Toma Kruza, dok su druge imitirale Ilona Maska.
Majkrosoftov centar za analizu pretnje povezao je filmove sa drugom ruskom propagandističkom grupom prevashodno orijentisanom na video snimke.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov tada je rekao da je Majkrosoftova optužba „blanko kritika bez ikakvog utemeljenja".
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 4
Zemlja čudesa
xyz
Џука
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar