Severna Koreja objavila retke fotografije Kima u fabrici uranijuma

Severnokorejski lider Kim Džong Un posetio je kontrolnu sobu u objektu za obogaćivanje uranijuma.

Severna Koreja je prvi put prikazala postrojenje za obogaćivanje uranijuma koje proizvodi materijal za nuklearno oružje.

Na fotografijama se vidi lider Kim Džong Un, koji je ranije obećao da će „eksponencijalno" povećati zalihe nuklearnog oružja u zemlji, kontrolom tog područja.

Državna Korejska centralna novinska agencija (KCNA) je u izveštaju u petak navela da je on na sličan način pozvao da se u fabrici uranijuma poveća proizvodnja.

Obogaćeni uranijum je neophodan u proizvodnji nuklearnih bojevih glava.

Fotografija prikazuje Kima kako prolazi pored redova centrifuga i razgovara sa vojnim zvaničnicima.

To dolazi usred pojačanih tenzija na Korejskom poluostrvu.

„[Kim] je obišao kontrolnu sobu baze za obogaćivanje uranijuma da bi saznao kako funkcioniše proizvodna linija", izvestila je KCNA, dodajući da se „osećao jakim" kada je video lokaciju.

Vlada Južne Koreje saopštila je da oštro osuđuje planove Severne Koreje da poveća proizvodnju.

Severna Koreja nije otkrila kada je Kim posetio, niti koji objekat je posetio - da li je ovo deo velikog nuklearnog kompleksa Jongbjon ili neko drugo nepoznato mesto.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Stručnjaci već dugo sumnjaju da Severna Koreja tajno upravlja najmanje jednim postrojenjem za obogaćivanje uranijuma, pored mesta Jongbjon.

Lejf-Erik Izli, profesor na Univerzitetu Eva u Seulu, rekao je da je Severna Koreja prikazala objekat kako bi se hvalila nuklearnim razvojem ali i signalizirala da je njihov program naoružanja nepovratan.

„Kimov režim se takođe može razmetati da i dalje uživa diplomatsku i ekonomsku podršku Rusije i Kine, uprkos nagomilavanju nuklearne energije", rekao je profesor Isli za BBC.

Hong Min, analitičar u Institutu za nacionalno ujedinjenje Koreje, rekao je novinskoj agenciji AFP da bi fotografije mogle biti „poruka" predstojećim predsedničkim izborima u SAD, sa ciljem da pokažu narednoj administraciji da će biti „nemoguće uraditi denuklearizacija - Severne Koreje".

„To je poruka koja zahteva od drugih zemalja da priznaju Severnu Koreju kao nuklearnu državu", rekao je Hong.

Ministarstvo za ujedinjenje Južne Koreje osudilo je Sever zbog objavljivanja tog objekta, dodajući da nezakonito raspoređivanje nuklearnog oružja krši nekoliko rezolucija Saveta bezbednosti UN.

„Svaka nuklearna pretnja ili provokacija Severne Koreje naići će na snažan odgovor naše vlade i vojske, na osnovu čvrstog saveza Južne Koreje i SAD", saopštilo je ministarstvo za ujedinjenje.

Nije poznato koliko nuklearnog oružja ima Severna Koreja, ali jedna nedavna procena navodi da je taj broj 50, sa dovoljno materijala da proizvede još 40.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • može

    20.09.2024 09:44
    mu se u ovoj situaciji koja je povoljna za njega dok rusi i kinezi kalkulišu računajuci na njega i uvlačeci ga u svoju geopolitičku igranku, a kada ga iskoriste, zna se, ide zavrtanje ušiju i sve što sleduje uz to kao znak "zahvalnosti" sidji pinga i putina.
  • Vule

    20.09.2024 09:04
    lansiraj ih
    druže Kime, da slavimo tvoje ime.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Pejdžeri: Kako rade i ko ih danas koristi

Otkako su mobilni telefoni preuzeli primat, sve se ređe viđaju crne spravice sa malim ekranima, ali nisu stvar prošlosti. I dalje su vrlo korisni u hitnim slučajevima, jer su robusniji i pokrivenost im je daleko bolja od interneta i mobilnih mreža.