Reč „đubre" postala dominantna u američkoj predizbornoj kampanji

Posle komentara komičara na Trampovom mitingu, opaska Bajdena izazvala nove svađe demokrata i republikanaca.
američki izbori
BBC / Robert Timothy

Reč „đubre“ je poslednjih dana postala najčešće izgovorena u kampanjama američkih predsedničkih kandidata uoči izbora 5. novembra.

Sve je počelo kada je komičar Toni Hinčklif na mitingu republikanskog kandidata Donalda Trampa u Njujorku nazvao Portoriko „plutajućim ostrvom smeća”.

Iz Trampovog izbornog štaba su se potom ogradili od komentara, navodeći da šala „ne odražava stavove Trampa ili njegove kampanje“.

Potom je i američki predsednik Džozef Bajden upotrebio istu reč u razgovoru sa latino biračima preko aplikacije Zum.

„Jedino đubre koje vidim da pluta su njegove (Trampove) pristalice", rekao je Bajden.

Opaska komičara na Trampovom mitingu izazvala je kritike kako demokrata, tako i pojedinih republikanaca, posebno onih koji dolaze iz gradova gde je brojno latino stanovništvo.

Lideri u Portoriku su pozvali Trampa da se lično izvini, a Hinčklif kaže da njegovi kritičari „nemaju smisla za humor".

Komentar komičara iskoristio je štab kandidatkinje Demokratske stranke Kamale Haris kako bi se dodvorio latino glasačima u ključnim državama, poput Pensilvanije.

Poznati portorikanskog porekla, poput repera Bed Banija, pevača Rikija Martina i glumice i pevačice Dženifer Lopez, kritikovali su Trampa i iskazuju podršku Kamali Haris.

Tramp je potom prvi put javno komentarisao govor komičara na njegovom mitingu.

„Neko je rekao neke loše stvari, ali ne mislim da je to velika stvar i nema razloga da se izvinjavam", rekao je republikanski kandidat.

Šta je rekao Bajden?

bajden
REUTERS/Elizabeth Frantz

Najnoviji Bajdenov komentar u kojem je upotrebio reč 'đubre', izazvao je gnev republikanaca.

Tu reč je izgovorio u razgovoru sa latino biračima preko Zuma.

Ali potom su i Bajden i Bela kuća objavili saopštenja u kojima su pokušali da objasne šta je mislio.

„Ranije danas sam nazvao 'đubretom' retoriku mržnje o Portoriku koju je Trampov pristalica izgovorio na njegovom mitingu u Medison skver gardenu u Njujorku.

„To je bila jedina reč koju sam mogao da se setim da bih opisao takav govor“, naveo je Bajden i dodao: „To je sve što sam mislio“.

Potom je i Bela kuća objavila saopštenje u kojem se navodi da je Bajden „pominjao govor mržnje protiv Portorikanaca“.

U transkriptu koji je objavila Bela kuća, oni navode da Bajden nije govorio u množini kada je pominjao pristalice, već da je mislio na jednog - komičara koji je zbijao šale o Portoriku.

„Jedino smeće koje vidim kako pluta je njegov pristalica - njegova demonizacija latino ljudi je neprihvatljiva", piše u transkriptu iz Bele kuće.

Zamenik sekretara za štampu Bele kuće Endrju Bejts je potom u saopštenju naveo da je „predsednik nazvao 'đubretom' retoriku mržnje na skupu u Medison skver gardenu".

Kako je reagovao Tramp?

tramp
REUTERS/Brendan McDermid

Tramp je saznao za Bajdenov komentar dok je bio na mitingu u Alentaunu u Pensilvaniji sa senatorom Markom Rubiom i odmah je pomenuo opasku Hilari Klinton iz 2016. koja je neke Trampove pristalice nazvala „žalosnim“.

„Đubre... mislim da je to baš loše, zar ne?", rekao je Tramp i dodao: „Ali, molim vas, oprostite mu, jer on ne zna šta govori“.

Tramp se kasnije ponovo oglasio na njegovoj mreži Istina (Truth Social), optužujući Kamalu Haris da „vodi kampanju mržnje“.

„Cele nedelje je njene političke protivnike upoređivala sa najzlobnijim masovnim ubicama u istoriji. A sada, povrh svega, Džo Bajden naše pristalice naziva 'đubretom'.

„Ne možete da vode Ameriku ako ne volite američki narod“, dodao je Tramp.

Pročitajte još

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Citalac

    30.10.2024 17:03
    Cisto sumnjam da su govorili tucizam.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Koliko je rasizma u zdravstvu i medicini

Rasne predrasude u nauci i medicini su štetne po zdravlje ljudi, piše Lajal Liverpul u njenoj knjizi „Sistemski problem: Kako se razboljevamo zbog rasizma".

Logika: Problem sa pravolinijskim razmišljanjem

Dok odrastamo, uče nas da o stvarima razmišljamo gotovo isključivo pravolinijski, ali to može da nas učini nepripremljenim za ovaj naš složeni, brzi, moderni svet, ošteti nas finansijski i čak izazove probleme sa veštačkom inteligencijom.