Projekat 2025: Desničarski spisak želja za još jedan Trampov mandat
Projekat 2025 je politički spisak želja na 900 strana za sledećeg republikanskog predsednika, predlog koji će proširiti predsednička ovlašćenja i nametnuti ultrakonzervativnu viziju društva.
„Ono što ćete čuti večeras detaljan je i opasan plan nazvan Projekat 2025, koji bivši predsednik namerava da primeni ako bude bio ponovo izabran“, rekla je potpredsednica Kamala Haris rano u predsedničkoj debati na ABC njuzu.
Donald Trump, koji se iznova i iznova ograđivao od ovog dokumenta, odgovorio je: „Nemam nikakve veze sa Projektom 2025.“
Desetine bivših zvaničnika Trampove administracije doprinelo je, međutim, predlozima stručnih grupa, pruživši demokratama metu za napad na bivšeg predsednika.
- Kako izgledaju politike Kamale Haris i Donalda Trampa
- Stavovi Donalda Trampa o 10 ključnih pitanja američke politike
- Stavovi Kamale Haris o 10 ključnih pitanja američke politike
Reakcije na neke od radikalnijih predloga iz Projekta 2025, koje je osmislila konzervativna Heritidž fondacija, bila su oštre.
Direktor projekta podneo je ostavku posle kritika demokrata upućenih na račun plana i besa iz Trampove predizborne kampanje, koja je optužila zvaničnike Heritižda da pokušavaju da preuveličaju uticaj koji imaju na bivšeg predsednika.
A uprkos tome što se Tramp ogradio od Projekta 2025, ovaj nastavlja da bude ključna tema u predizbornoj kampanji.
Evo vašeg vodiča kroz sadržaj tog dokumenta.
Ko je napisao Projekat 2025?
Heritidž fondacija jedna je od najistaknutijih vašingtonskih desničarskih stručnih grupa.
Prvi put je osmislila političke planove za buduće republikanske administracije 1981. godine, kad je predsedničku dužnost trebalo da preuzme Ronald Regan.
Proizvela je slične dokumente i u vezi sa narednim predsedničkim izborima, pa i onim 2016. godine, kad je Tramp dobio izbore.
To nije neuobičajeno - uobičajeno je za američke stručne grupe svih političkih usmerenja da predlažu spiskove želja politike buduće vlade.
A Heritidž je bio uspešan u uticanju na republičke administracije.
Godinu dana od početka Trampovog mandata, razmetao se da je Bela kuća usvojila skoro dve trećine njegovih predloga.
Izveštaj o Projektu 2025 obelodanjen je u aprilu 2023. godine, ali se demokratsko protivljenje dokumentu pojačalo kada je ovogodišnja izborna trka postajala sve neizvesnija.
Demokratski političari pokrenuli su radnu grupu „Zaustavite Projekat 2025“ i čak otvorili telefonsku liniju za dojave kako bi sakupljali insajderske informacije o aktivnostima Heritidža, tvrdeći da postoji „tajni“ deo agende koji sadrži spisak izvršnih naredbi.
Kampanja Kamale Haris i njeni saradnici dosledno su pominjali projekat u intervjuima i govorima.
Tramp je počeo da se ograđuje od dokumenta početkom jula.
„Ne znam ništa o Projektu 2025“, objavio je na vlastitoj društvenoj mreži Istina (Truth Social).
„Nemam pojma ko stoji iza njega.“
„Ne slažem se sa nekim stvarima koje govore, a neke stvari koje govore su krajnje apsurdne i katastrofalne.“
Tokom predsedničke debate sa Kamalom Haris bio je malo delikatniji i rekao da dokument sadrži „neke dobre ideje, kao i neke loše“.
„Ali to nema nikakve veze, ja nemam ništa sa njim“, rekao je.
Tim koji je napravio projekat prepun je bivših Trampovih savetnika, među njima direktor Pol Dens, koji je bio šef protokola Kancelarije za personalni menadžment dok je Tramp bio predsednik.
Dens je napustio projekat krajem jula, napravivši mesta predsedniku Heritidž fondacije Kevinu Robertsu da ga preuzme.
On je rekao da odlazi u sezoni predsedničkih izbora da bi „usmerio sve napore na pobedu i to u velikom stilu“.
Rasel Vot, još jedan zvaničnik bivše Trampove administracije, napisao je ključno poglavlje u dokumentu, a služi i kao direktor političke platforme Republikanskog nacionalnog odbora za 2024. godinu.
Više od 100 konzervativnih organizacija dalo je doprinos dokumentu, kaže Heritidž, među njima mnoge koje bi imale ogroman uticaj u Vašingtonu ako bi se republikanci vratili u Belu kuću.
Sam dokument postavlja četiri glavna politička cilja: povratiti porodicu kao centralnu tačku američkog života; ukinuti administrativnu državu; odbraniti suverenitet i granice zemlje; i obezbediti bogom dana prava pojedincima na slobodan život.
Vlada
Projekat 2025 predlaže da čitava federalna birokratija, među kojima i nezavisne agencije kao što je Ministarstvo pravde, bude stavljena pod direktnu predsedničku kontrolu, što je kontroverzna ideja poznata kao „teorija jedinstvene izvršne grane“.
U praksi bi to pojednostavilo donošenje odluka, omogućivši predsedniku da direktno sprovodi politiku u velikom broju oblasti.
Predlozi takođe pozivaju na eliminisanje zaštite radnog mesta hiljade zaposlenih u vladi, koji bi tad mogli biti zamenjeni političkim nameštenicima.
Dokument naziva FBI „predimenzioniranom i arogantnom organizacijom sve sklonijom bezakonju.“
On poziva na drastične reforme ove i nekoliko drugih federalnih agencija, baš kao i kompletnu eliminaciju Ministarstva obrazovanja.
Platforma Republikanske stranke je preuzela mnoge - ali ne i sve - od ovih ideja.
Sadrži i predlog da se „deklasifikuju vladini spisi, iskorene prestupnici i otpuste korumpirani službenici“.
Platforma se zariče da će srezati regulativu i trošenje vlade, i eksplicitno poziva na ukidanje Ministarstva obrazovanja.
Ali ne odlazi toliko daleko da predloži sveobuhvatnu reformu federalnih agencija kao što je to izloženo u Projektu 2025.
Abortus i porodica
Pominjanja abortusa u Projektu 2025 - ima ih oko 200 - izazvala su neke od najostrašćenijih rasprava.
Dokument ne traži direktnu zabranu abortusa na nacionalnom nivou, a Tramp kaže da nikad ne bi potpisao takav zakon.
Međutim, on predlaže povlačenje pilule za abortus mifepriston sa tržišta i korišćenje postojećih ali malo sprovođenih zakona za sprečavanje slanja ovog leka poštom.
„Morate da shvatite, u njegovom Projektu 2025 postojalo bi nacionalno telo za nadzor koje bi pratilo vaše trudnoće, vaše pobačaje“, rekla je Haris tokom predsedničke debate.
Čini se da se to odnosi na predloge u dokumentu da se pojača sakupljanje podataka o abortusima.
Generalnije gledano, dokument sugeriše da Ministarstvo zdravlja i ljudskih usluga treba da „insistira na Bibliji zasnovanoj, socijalnim naukama potkrepljenoj definiciji braka i porodice“.
Što se abortusa tiče makar, dokument se prilično značajno razlikuje od republikanske platforme, koja pominje reč „abortus“ svega jednom.
Platforma kaže da zakone o abortusu treba prepustiti pojedinačnim saveznim državama i da abortuse u poznim stadijumima (koje ne definiše) treba zabraniti.
Ona dodaje da pristup prenatalnoj nezi, kontroli rađanja i vantelesnoj oplodnji treba da bude zaštićen.
Stranačka platforma ne pominje sprečavanje distribucije mifepristona.
- Melanija Tramp prkosi suprugu i podržava pravo na abortus
- Vajoming postao prva američka država koja je zabranila pilule za abortus
- Klinike se zatvaraju posle odluke Vrhovnog suda SAD da ukine pravo na abortus
Imigracija
U ovom dokumentu se predlaže pojačano finansiranje podizanja zida na američko-meksičkoj granici - jedan od Trampovih najprepoznatljivijih predloga iz 2016. godine.
Projekat 2025 predlaže i ukidanje Ministarstva domovinske bezbednosti i njegovo spajanje sa drugim jedinicama za suzbijanje imigracije u drugim agencijama, stvorivši tako mnogo veću i mnogo moćniju operaciju nadzora granice.
U druge predloge spadaju eliminacija kategorija viza za žrtve zločina i trgovine ljudi, povećanje naknada za imigrante i dozvoljavanje ubrzane procedure za migrante koji plate uslugu po višoj ceni.
Nisu svi ti detalji ponovljeni u platformi Republikanske stranke, ali su celokupno gledano naslovi vrlo slični - stranka obećava da će sprovesti „najveći program deportacije u američkoj istoriji“.
- Tri razloga zašto toliko mnogo migranata želi da pređe iz Meksika u SAD
- Trauma, granica, zid, azil: Agonija zbog američkog sna
Klima i ekonomija
U dokumentu se predlaže kresanje federalnih budžeta za istraživanje i ulaganje u obnovljivu energiju, i sledeći predsednika poziva da „zaustavi rat protiv nafte i prirodnog gasa“.
Ciljevi smanjenja ugljenika biće zamenjeni naporima da se pojačaju proizvodnja energije i energetska bezbednost.
U dokumentu se izlažu dve sučeljene vizije o tarifama, i on je podeljen oko toga da li sledeći predsednik treba da pokuša da pojača slobodnu trgovinu ili uvede ograničenja na uvoz.
Ali ekonomski savetnici sugerišu da druga Trampova administracija treba da sreže poreze na korporacije i prihode, ukine Federalne rezerve i čak razmotri povratak valute zasnovane na zlatu.
Platforma Republikanske stranke ne odlazi tako daleko kao Projekat 2025 u ovim oblastima politike.
Platforma umesto toga govori o smanjenju inflacije i bušenju nafte kako bi se smanjili troškovi energenata, ali je tanka na konkretnim predlozima za ovu politiku.
A Tramp lično je podržao povećanje tarifa na uvoznu robu.
Tehnologija i obrazovanje
Prema predlozima, pornografija bi bila zabranjena, a tehnološke i kompanije za telekomunikacije koje joj omogućuju pristup bile bi ugašene.
Dokument poziva na izbor škola i roditeljsku kontrolu nad školama, i napada ono što naziva „vouk (društveno osvešćenom) propagandom“.
On predlaže eliminaciju dugog spiska izraza iz svih zakona i federalne regulative, među njima „seksualnu orijentaciju“, „rodnu ravnopravnost“, „abortus“ i „reproduktivna prava“.
Projekat 2025 želi da okonča programe diverziteta, ravnopravnosti i inkluzije u školama i vladinim ministarstvima u sklopu onoga što opisuje kao šire gušenje „vouk“ ideologije.
Predlozi u ovoj oblasti politike uopšteno se odražavaju u republikanskoj platformi, koja pored pozivanja na ukidanje Ministarstva obrazovanja, želi da pojača izbor škole i roditeljsku kontrolu nad obrazovanjem i kritikuje ono što stranka naziva „neprimerenom političkom indoktrinacijom naše dece“.
Neizvesna budućnost plana
Pre nego što je izazvao kontroverzu tim predlozima, Projekat 2025 je bio podržan budžetom od 22 miliona dolara.
On obuhvata strategije za primenu politika neposredno posle predsedničke inauguracije u januaru 2025. godine, kao što je stvaranje baze podataka konzervativnih lojalista za položaje u vladi i program obuke tih novih radnika.
Ali budući da Trampova kampanja želi da se distancira od projekta, njegova budućnost je upitna, čak i ako je velika verovatnoća da će mnoge njegove suštinske ideje oblikovati politiku u hipotetičnoj drugoj Trampovoj administraciji.
Istovremeno, mnogi od predloga verovatno će naići na momentalna pravna osporavanja Trampovih protivnika ako budu bili sprovedeni u delo.
- Donald Tramp: Od hotelijera, preko Bele kuće, do pritvora i atentata
- Kamala Haris: Оd nadarene pravnice do trke za Belu kuću
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar