Majmuni nikada neće uspeti da otkucaju Šekspirova dela

Naučnici iz Australije su izračunali verovatnoću da se obistini stara „teorema beskonačnog majmuna".
majmun tipka na kompjuteru
Getty Images

Matematičari iz Australije su doveli u pitanje staro verovanje da bi majmun koji kuca na pisaćoj mašini beskonačno dugo na kraju uspeo da napiše sabrana dela Vilijeman Šekspira.

Poznatija pod nazivom „teorema beskonačnog majmuna“, ovaj misaoni eksperiment se dugo koristio kao objašnjenje principa verovatnoće i slučajnosti.

Međutim, nova recenzirana studija, koju su predvodili istraživači Stiven Vudkok i Džej Faleta iz Sidneja, pokazala je koliko je ta verovatnoća mala.

Tvrde da je vreme potrebno da majmun otkuca Šekspirove drame, sonate i pesme, duže nego očekivani životni vek univerzuma.

Iako je matematički tačna, teorema je „obmanjujuća", kažu oni.

Naučnici su posmatrali sposobnosti jednog majmuna, a takođe su uradili niz proračuna, zasnovan na globalnoj populaciji šimpanzi, kojih danas ima oko 200.000.

Rezultati su pokazali da čak i kada bi sve šimpanze na svetu po ceo život kucale brzinom od jedne tipke u sekundi, ne bi uspeli da otkucaju Šekspirova dela.

Postojala bi šansa od pet odsto da jedna od tih šimpanzi uspešno otkuca reč „banane“ tokom života.

Verovatnoća da šimpanza nasumično ispiše rečenicu - „ja sam šimpanza, dakle postojim" - iznosi jedan prema 10 miliona milijardi, pokazuje istraživanje.

„Nije verovatno da će, čak i uz veću brzinu kucanja ili rast broja šimpanzi, rad majmuna ikada moći da se koristi za pisanje radova“, navodi se.

Proračuni su zasnovani na najšire prihvaćenoj hipotezi o kraju univerzuma, a to je teorija toplotne smrti.

Uprkos nazivu, takozvana toplotna smrt bi zapravo bila spora i hladna.

Ukratko, to je scenario u kojem univerzum nastavlja da se širi i hladi, dok sve u njemu umire, propada i bledi.

„Ovo otkriće pokazuje da ideja o beskonačnosti resursa daje rezultate, koji se ne poklapaju sa ograničenjima našeg univerzuma“, kaže profeosr Vudkok.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Koliko je rasizma u zdravstvu i medicini

Rasne predrasude u nauci i medicini su štetne po zdravlje ljudi, piše Lajal Liverpul u njenoj knjizi „Sistemski problem: Kako se razboljevamo zbog rasizma".

Logika: Problem sa pravolinijskim razmišljanjem

Dok odrastamo, uče nas da o stvarima razmišljamo gotovo isključivo pravolinijski, ali to može da nas učini nepripremljenim za ovaj naš složeni, brzi, moderni svet, ošteti nas finansijski i čak izazove probleme sa veštačkom inteligencijom.