Ko je Goran Ješić, bivši funkcioner priveden na protestu u Novom Sadu
Goran Ješić, nekadašnji funkcioner u vojvođanskoj vladi, jedan je od privedenih na protestima 5. novembra u Novom Sadu, saopštili su njegovi branioci.
Određeno mu je zadržavanje od 48 sati i sumnjiči se za napad na službeno lice, rekli su njegovi branioci agenciji Beta.
Ješić je nekada bio istaknuti predstavnik Demokratske stranke i gradonačelnik Inđije, mesta u Vojvodini, na oko 60 kilometara od Beograda.
Protest u Novom Sadu je organizovan zbog tragedije posle pada nadstrešnice na železničkoj stanici u tom gradu, kada je poginulo 14 ljudi, a troje teško povređeno.
Njegovo hapšenje uživo je prenosila televizija N1.
Kamere su zabeležile kako policija odvodi bivšeg funkcionera nakon što je pokušao da spreči privođenje mladića, učesnika protesta.
- Protest u Novom Sadu: Fekalijama na gradsku kuću, incidenti i privođenja
- Student svedok pada nadstrešnice na stanici u Novom Sadu
- Tragedija u Novom Sadu: I buka i bes i tišina
Na protestu u Novom Sadu uhapšeno je devetoro ljudi, navodi se u zajedničkom saopštenju novosadskih tužilaštava.
Od tog broja, šest je osumnjičeno za nasilničko ponašanje, jedan za uništavanje tuđe stvari, jedan zbog napada na službeno lice, i jedan za izazivanje opšte opasnosti.
Ješić - najmlađi predsednik opštine u Srbiji
Ješić je tokom godina bio na raznim funkcijama - bio je čelnik Opštine Inđija, narodni poslanik, potpredsednik Vlade Autonomne pokrajine Vojvodine i potpredsednik Demokratske stranke (DS), navodi se u zvaničnoj biografiji na sajtu Otvoreni parlament.
Rođen je 1974. godine u Sremskoj Mitrovici, a živi u Inđiji, čiji je opštinski predsednik bio od 2000 do 2012.
Kada je izabran na funkciju, imao je 26 godina i bio je najmlađi predsednik opštine u Srbiji.
Politički je aktivan od 1996. godine kada je osnovao opštinsku organizaciju Građanskog saveza Srbije u Inđiji.
Diplomirao na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu.
U julu 2012. imenovan je za potpredsednika vojvođanske vlade i pokrajinskog sekretara za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo.
Dve godine kasnije, izabran je i za potpredsednika Demokratske stranke.
Na vanrednim parlamentarnim izborima održanim 24. aprila 2016. godine, izabran je za poslanika u Skupštini Srbije.
Ješić se 2020. usprotivio odluci njegove tadašnje stranke da bojkotuje izbore, što je u jednom kasnijem intervjuu opisao kao „veliku glupost".
Demokratsku stranku je napustio 2023. godine, rečeno je iz partije za BBC na srpskom.
Ko je Miša Bačulov?
Među uhapšenima je i Miša Bačulov zvani 'Ronin', koji je tokom protesta u Novom Sadu bio među onima koji su istovarili fekalije na Gradsku kuću.
Televizija N1 izvestila je da je on dovezao traktor sa prikolicom na kojem je bila cisterna sa fekalijama koje su potom ispražnjene na sedište novosadskog gradonačelnika.
O njegovom hapšenju saopštilo je humanitarno udruženje „Budi heroj", čiji je osnivač.
Mediji ga predstavljaju kao nagrađivanog sportistu i humanitarca, a tokom lokalnih izbora u Novom Sadu 2024, bio je nosilac liste „Heroji“.
Bačulov je osnivač kluba borilačkih sportova i agencije za obezbeđenje, treći je u svetu u tajlandskom boksu i osvajač više od 30 medalja.
U Novom Sadu je otvorio klub „Ronin Džim”, gde obučava nove borce.
Mediji navode i da je organizovao više od 20 humanitarnir turnira „Borbom protiv nasilja”.
Bačulov je bio član predsedništa pokreta Evropski put bivšeg ministra privrede Radeta Baste, koji je razrešen dužnosti pošto je rekao da je za uvođenje sankcija Rusiji.
Rođen je 1982. godine.
Pogledajte BBC video sa protesta u Novom Sadu
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 7
Tijana
Stari Grad
LAZU VAS I JEDNI I DRUGI
lela
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar