Republikanci vratili kontrolu nad Senatom

Republikanci u Senatu imaju 52 od 100 mesta, a u Predstavničkom domu zasad 203 od 435 mandata i nadaju se većini.
Republikanac iz Montane Tim Šihi pobedio je aktuelnog predsednika Senata Džona Testera koji je na toj funkciji 18 godina
Reuters
Republikanac iz Montane Tim Šihi pobedio je aktuelnog predsednika Senata Džona Testera koji je na toj funkciji 18 godina

Republikanci su povratili kontrolu nad američkim Senatom, pošto su osvojili najmanje 52 mesta od ukupno 100 u gornjem domu Kongresa.

Smenili su demokrate iz Zapadne Virdžinije, Ohaja i Montane.

I u Predstavničkom domu, donjem domu zakonodavnog tela, zasad vode republikanci - iako se rezultati još čekaju.

Ako Republikanska partija uspe da ima većinu u Predstavničkom domu, Senatu i Beloj kući, imaće široka ovlašćenja da donosi zakone i sprovede predsednikov partijski plan.

Republikanci su poslednji put osvojili većinu u Senatu 2018.

U Ohaju se očekivalo da će demokrata Šerod Braun izgubiti od republikanca Bernija Morena, kolumbijskog imigranta i bivšeg magnata u prodaji automobila koji je političkog veterana prikazao kao „previše liberalnog za Ohajo".

Nadmetanje je proglašeno najskupljom trkom za Senat u istoriji SAD.

Braun je pristalicama rekao da je rezultat „razočarenje, ali ne i neuspeh“.

„Ne odustajem od naše borbe za radnike, a znam da nećete ni vi”, dodao je.

Očekuje se da i mesto u Zapadnoj Virdžiniji pripadne republikancu Džimu Džastisu.

On je bio demokrata dok nije promenio stranački dres na Trampovom mitingu 2017.

Projekcije su predviđale da će u Montani bivši marinac i biznismen Tim Šihi pobediti aktuelnog predsednika Džona Testera, koji je na toj funkciji već 18 godina.

Republikanska većina bi mogla da bude i ubedljivija kad se prebroje glasovi u Pensilvaniji, Mičigenu, Viskonsinu i Nevadi.

Uz glasanje za predsednika, u utorak su Amerikanci birali i trećinu američkog senata – 34 od 100 mesta.

Demokrate su dosad kontrolisale gornji dom Kongresa tesnom većinom – imali su jedno mesto više, ali im je to pomoglo da izglasaju neke od poteza Džoa Bajdena.

U Teksasu se vodila tesna borba Trampovog saveznika Teda Kruza i bivšeg NFL igrača Kolina Olreda.

Kruz je uspeo da osvoji treći mandat, iako su demokrate pokrenule zajedničke napore da ga pobede, ali stranka nije pobedila na državnim izborima u Teksasu više od 30 godina.

Republikanci su zadržali i mesto Nebraske i aktuelne predstavnice Deb Fišer, nakon iznenađujuće žestokog izazova koji je pre nju postavio takmac, automehaničar Den Ozborn, kao nezavisni kandidat.

Demokrate su zadržale mesto u Delaveru, državi koju je predsednik Džo Bajden predstavljao kao senator 36 godina, pobedom kongresmenke Lize Blant Ročester.

I u Merilendu su demokrate zadržale mesto Bena Kardina, kog je zamenila Andžela Alsobruks pobedom nad popularnim republikanskim guvernerom Larijem Hoganom.

One će biti prve crne senatorke koje će predstavljati sopstvene države.

U Nju Džersiju, demokrate su zadržale mesto Boba Menendeza, koji je podneo ostavku pošto je proglašen krivim za primanje mita za političke usluge.

Endi Kim (42) će postati prvi korejsko-američki senator.

U Kaliforniji, predstavnik Adam Šif, koji je vodio prvu od dve istrage o opozivu Trampa, zadržao je mesto demokrata.

Obe stranke se bore za kontrolu nad Predstavničkim domom, iako se odnos snaga tamo neće znati još nekoliko dana.

Ogromna većina izbora za Dom održava se u „sigurnim okruzima“ – regionima u kojima je skoro izvesno da će jedna stranka pobediti.

Ali nekoliko drugih trka u kolebljivim okruzima moglo bi da odredi ko kontroliše Vašington DC.

Trke koje bi mogle da promene odnos snaga su u raznim državama, te se pažljivo prate rezultati u Kaliforniji, Njujorku, Vašingtonu, Mejnu i Aljasci.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • SRB IN

    06.11.2024 22:24
    Prokleta je Amerika
    Imperija u izumiranju. Lažna demokratija od samo dve mega kapitalističke stranke...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Koliko je rasizma u zdravstvu i medicini

Rasne predrasude u nauci i medicini su štetne po zdravlje ljudi, piše Lajal Liverpul u njenoj knjizi „Sistemski problem: Kako se razboljevamo zbog rasizma".

Logika: Problem sa pravolinijskim razmišljanjem

Dok odrastamo, uče nas da o stvarima razmišljamo gotovo isključivo pravolinijski, ali to može da nas učini nepripremljenim za ovaj naš složeni, brzi, moderni svet, ošteti nas finansijski i čak izazove probleme sa veštačkom inteligencijom.