Kako su se tvrdnje o krađi izbora menjale kad je Tramp počeo da pobeđuje

I Trampovi obožavatelji i pristalice Kamale Haris neosnovano su tvrdili da je na izborima održanim u utorak dogodila velika prevara birača.
Donald Tramp upire prstom, u pozadini američka zastava
Getty Images
Donald Tramp se obratio pristalicama u ranim satima u sredu nakon što su izborni rezultati postali očigledni

Pred američke predsedničke izbore u utorak, tvrdnje o krađi izbora preplavile su društvene mreže – ali kako je pobeda Donalda Trampa postajala jasnija, taj metež je u ogromnoj meri utihnuo.

Tvrdnje, međutim, nisu do kraja prestale.

Jedan broj desničarskih influensera i organizacija koji su zastupali priču o krađi i nameštanju izbora ukazivali su na nekompletne zbirove glasova i nastavili da ponavljaju diskreditovane teorije o krađi izbora 2020. godine.

A razočarani sledbenici Demokratske stranke razvili su vlastite nepotkrepljene teorije o krađi izbora, od kojih su neke postale viralne na društvenoj mreži Iks i drugim platformama.

Uticaj objava nije bio ni blizu poplave sadržaja koji je kružio internetom nakon što je Tramp izgubio izbore 2020. godine.

Kako su nastajale tvrdnje o krađi na izborni dan?

BBC je pratio ogroman talas predizbornih tvrdnji o krađi koje su se nastavile tokom čitavog izbornog dana sve do večeri.

U njih su spadale tvrdnje o „krađi“ glasova u ključnim „kolebljivim“ državama, sa preuveličanim verzijama stvarnih događaja koji su se u nekim slučajevima koristili za potkrepljivanje tih navoda.

Rano na dan izbora u okrugu Kambrija, u Pensilvaniji, republikanskom uporištu, bilo je problema sa kvarenjem glasačkih mašina.

Ti kvarovi su popravljeni, a vreme glasanja u pogođenim oblastima bilo je produženo.

Međutim, mnogi na internetu odmah su iskoristili ovu priču da sugerišu da su u toku zlonamerne aktivnosti.

Jedna objava u 08:45 po lokalnom vremenu u utorak glasila je: „U toku je izborna krađa!“

Druge glasine širile su se po objavama koje su se javljale tokom čitavog dana, među njima jedna u 14 časova, koja je tvrdila da su glasački listiću u okrugu Delaver, u Pensilvaniji, unapred zaokruženi za Kamalu Haris.

U Milvokiju, najvećem gradu u kolebljivoj državi Viskonsin, izborni zvaničnici doneli su odluku da se ponovo prebroji oko 30.000 glasačkih listića iz „prekomerne predostrožnosti“, nakon što su vrata na poleđini glasačke mašine ostala otvorena.

Jednom kad je prebrojavanje završeno, pokazalo se da je podrška Kamali Haris opala u poređenju sa podrškom Džozefu Bajdenu od pre četiri godine.

Kao i mnogi od pro-trampovskih aktivista, pristalice Kamale Haris ukazivale su na stvarne ali izolovane događaje – zapaljene ulične kutije za ostavljanje glasačkih listića u Vašingtonu i Oregonu, i niz lažnih pretnji bombom koje su omele glasanje na nekoliko birališta na izborni dan – kao dokaze za široko rasprostranjenu krađu izbora.

Međutim, ne postoje dokazi da su incidenti značajnije uticali na glasanje ili promenili ishod.

Nekoliko objava aktivista Demokratske stranke koje su dovodile u pitanje rezultat postale su viralne i videli su ih milioni na Iksu i drugim platformama.

Pem Kit, pristalica Kamale Haris na Floridi, objavila je: „Da li je moguće da su mašine hakovane tako da prebace vođstvo sa Kamale Haris na Trampa?“

Njena poruka pročitana je više od milion puta na Iksu, prema metrici stranice.

BBC je zatražio komentar od nje.

Za razliku od Trampove kampanje iz 2020. godine, međutim, kampanja Kamale Haris i najviših zvaničnika Demokratske stranke nisu podržali ove navode o varanju i izbornoj krađi.

Na dan izbora, glasine o krađi potekle su i od samog izabranog predsednika Trampa, koji je iznova tvrdio od samog početka političke karijere da je sistem glasanja nepravedno namešten protiv njega.

Nešto malo posle 16:30 časova, Tramp je objavio na njegovoj društvenoj mreži Trut Sošal: „Mnogo se govori o masivnom VARANJU u Filadelfiji. Stiže policija!!!“

Danas izabrani predsednik nije ponudio detalje, a policijska služba Filadelfije rekla je za BBC Verifaj da ne zna na šta je Tramp mislio.

Set Blustin, republikanski gradski komesar Filadelfije, napisao je na Iksu: „Nema apsolutno nikakve istine u ovim tvrdnjama. To je još jedan primer dezinformacija. Glasanje u Filadelfiji je bilo bezbedno i sigurno.“

Posle izbornog dana, Tramp više nije ponovio navode o krađi.

Kontaktirali smo nekoliko izuzetno uticajnih naloga koji su redovno objavljivali tvrdnje o izbornoj krađi pred izbore, ali niko od njih nam nije odgovorio.

Uz podatke NodeXL-a, BBC je pratio naloge koji su imali interakciju sa Donaldom Trampom, Donaldom Trampom Mlađim, Erikom Trampom, Larom Tramp i Elonom Maskom na Iksu oko izbornog dana.

Objave koje pominju izbornu krađu dostigle su vrhunac u 15 časova 5. novembra – ali su potom značajno opale iste večeri i narednog dana, kako su se birališta zatvarala i rezultati počeli da pristižu.

Tvrdnje nastavljaju da kruže

Međutim, neke organizacije i aktivisti koji su promovisali navode o krađi izbora u prošlosti nastavili su da ponavljaju dokazano lažne glasine čak i nakon što su rezultati postali očigledni.

Emerald Robinson, bivša reporterka desničarskih televizijskih mreža i pro-trampovska influenserka sa više od 750.000 pratilaca na Iksu, insistirala je da demokrate „varaju upravo sada“ i objavila: „Oduvek sam govorila ljudima da su glasačke mašine nameštene!“

Uopštenije gledano, reakcije pro-trampovskih grupa i influensera koji su prethodno dizali buku oko krađe izbora su varirale – od tišine po tom pitanju, do nastavljenog insistiranja da je izbore 2020. godine obeležila krađa.

BBC je kontaktirao Robinson radi komentara.

Potištena pristalica Kamale Haris
EPA
Potištena pristalica Kamale Haris. Neki sledbenici Demokratske stranke širili su nedokazane tvrdnje posle poraza Kamale Haris

Teorije zavere zasnovane na broju glasova

U zasebnom slučaju, tabela koja je naširoko deljena na internetu tvrdila je postoji ogroman pad u zbiru glasova iz 2024. u odnosu na one iz 2020. godine.

Mnogi ukazuju na te cifre kao „dokaz“ za krađu izbora.

Konzervativni komentator Dineš D'Souza, Trampov pristalica koji je zastupao teorije o krađi izbora, objavio je dan nakon izbora: „Kamala je osvojila 60 miliona glasova 2024. godine. Da li ima neko ko zaista veruje da je Bajden osvojio 80 miliona glasova 2020. godine? Gde je otišlo tih 20 miliona demokratskih glasača? Istina je da oni nikad nisu ni postojali!“

Međutim, tabela i brojke koje kruže po internetu zasnovane su na preliminarnim zbirovima glasova, koji nastavljaju da rastu kako se uračunavaju finalni rezultati.

Haris već ima više od 69 miliona glasova, Tramp ima više od 73 miliona.

BBC je kontaktirao D'Souzu za komentar.

Te iste brojke takođe potpiruju teorije zavere pristalica Kamale Haris, koji se pitaju gde su „nestali“ glasači – a ignorišu činjenicu da se izlaznost i preferencije često menjaju, često dramatično, od izbora do izbora.

Partijski aktivisti na obe strane takođe ukazuju na razlike u zbiru glasova za Kamalu Haris i druge demokrate koji su se kandidovali za poslanička mesta u Senatu.

Ali ne postoji obaveza za američke glasače da podrže kandidate iz samo jedne stranke, a „cepanje glasačkih listića“ – glasanje za kandidate iz različitih stranaka u različitim trkama – iako sve ređe, prilično je uobičajeno za američku politiku.

Pratilac izlaznosti Izborne laboratorije Univerziteta na Floridi pokazuje neznano manju izlaznost 2024. u odnosu na 2020. godinu – 62,5 odsto naprema malo više od 66 odsto.

Dodatno izveštavanje: Šajan Sardarizadeh i Merilin Tomas

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

I životinje daruju poklone partnerima

Možda mislimo da je davanje poklona čisto ljudska osobina, ali ispostavilo se i da neke životinjske vrste tako ukazuju pažnju partnerima ili partnerkama.