Rešena misterija 'ruskog špijunskog kita'

Naučnica otkriva tajnu bekstva 'špijunskog kita' iz ruske vojne baze.
Beluga kit
Norwegian Orca Survey

Misterija zašto se beluga kit, za koji su mnogi sumnjali da je ruski špijun, pre pet godina pojavio kod norveške obale možda je konačno rešena.

Olga Špak, stručnjakinja za beluga kitove, veruje da je Hvaldimir, kako su ga nazvali meštani, zaista pripadao ruskoj vojsci i da je pobegao iz pomorske baze u Arktičkom krugu.

Međutim, ne veruje da je bio špijun, već da je obučavan da čuva vojnu bazu.

Rusija odbija da potvrdi ili negira da je beluga kita obučavala njena vojska.

„Za mene je to 100 odsto (izvesno)“, kaže Špak, koja je od 1990-ih, pa sve do povratka u rodnu Ukrajinu 2022. godine, radila u Rusiji na istraživanju morskih sisara.

Njen izveštaj, zasnovan na razgovorima sa prijateljima i bivšim kolegama u Rusiji, pojavljuje se u BBC dokumentarcu Tajne špijunskog kita.

Kako kit postao Hvaldimir

Tajanstveni kit je pažnju prvi put privukao pre pet godina, kada se približio ribarima kod severne obale Norveške.

„Počeo je da se trlja o čamac“, kaže Joar Hesten, jedan od ribara.

„Čuo sam za životinje u nevolji koje su instinktivno znale da im treba pomoć ljudi. Mislio sam da je ovo jedan pametan kit.”

Taj susret je iz više razloga bio neobičan.

Prvo, beluga kit je bio neobično pitom, pritom se retko viđaju u toj oblasti, a na sebi je imao pojas sa nosačem za kameru na kojem je pisalo: „Oprema Sankt Peterburg“.

Ribari su mu skinuli opremu i kit je otplivao do obližnje luke Hamerfest, gde je živeo nekoliko meseci, često se družeći sa ljudima.

„Bilo je očigledno da je bio uslovljen da obrati pažnju na sve što izgleda kao pretnja, jer je to činio svaki put“, kaže Eve Jourdain iz norveške organizacije za zaštitu kitova.

„Ali ne znamo u kakvoj je ustanovi bio i za šta je konkretno obučavan.“

Očarana pričom o kitu, Norveška se potrudila da se belug kit prati i hrani.

Ime koje je dobio - Hvaldimir - kombinacija je reči 'hval', što na norveškom jeziku znači kit, i imena ruskog predsednika Vladimira Putina.

Tajne 'špijunskog kita'

Izvori Olge Špak iz Rusije, koje nije želela da imenuje zbog njihove bezbednosti, kažu da je Hvaldimir tamo odmah identifikovan kao jedan od njihovih kitova.

„Kroz lanac veterinara i trenera stigla je poruka da im nedostaje kit Andruha“, kaže ona.

Andruha, to jest Hvaldimir, prvi put je uhvaćen 2013. u Ohotskom moru na dalekom istoku Rusije, dodaje.

Godinu dana kasnije premešten je iz objekta u vlasništvu delfinarijuma u Sankt Peterburgu u vojni program na ruskom Arktiku.

„Kada su tamo počeli da rade u otvorenim vodama, verujući životinji (da neće pobeći), verujem da je kit jednostavno odustao od njih“, navodi Špak.

„Čula sam od momaka iz delfinarijuma da je Andruha bio pametan, dobar izbor za obuku, ali da je bio je poput huligana, tako da ih nije iznenadilo što je otišao gde je hteo.“

Beluga kit je na sebi nosio pojas
Jørgen Ree Wiiig

Satelitski snimci u blizini ruske pomorske baze u Murmansku pokazuju gde je mogao da bude Hvaldimirov/Andruhin stari dom.

Na fotografijama vojne baze se vide i beluga kitovi.

„Lokacija beluga kitova, veoma blizu podmornica i površinskih plovila, govori nam da su zapravo deo sistema zaštite“, kaže Tomas Nilsen iz norveškog lista Barents observer.

Rusija se nikada nije oglasila povodom tvrdnji da je Hvaldimira/Andruhu obučavala njena vojska, iako ima dugu istoriju obuke morskih sisara u vojne svrhe.

„Ako bismo koristili ovu životinju za špijuniranje, da li zaista mislite da bismo priložili broj mobilnog telefona uz poruku 'Molim vas, pozovite ovaj broj'“, rekao je 2019. ruski pukovnik Viktor Baranets.

Tužan kraj

Nažalost, neverovatna priča Hvaldimira/Andruhe nema srećan kraj.

Proveo je nekoliko godina duž norveške obale, a u maju 2023. je primećen i kod Švedske.

Međutim, 1. septembra 2024. je njegovo telo pronađeno kako pluta u moru, u blizini grada Risavika, na jugozapadnoj obali Norveške.

Da li ga je možda stila duga ruka Putinove Rusije? Izgleda da nije.

Iako su pojedini aktivisti tvrdili da je kit upucan, norveška policija to odbacuje, navodeći da ništa ne ukazuje da je smrt beluge izazvala ljudska aktivnost.

Obdukcija je pokazala da je Hvaldimir/Andruha preminuo nakon što mu se štap zabio u usta.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Kako je Nikola Jokić postao filozof

Košarkaš Denver Nagetsa nastavlja da pruža neverovatne partije na parketu u NBA ligi, ali i skreće pažnju izjavama na konferencijama za medije.

Ko je bio Miodrag Kostić

Miodrag Kostić je bio je jedan od najpoznatijih srpskih biznismena, vlasnik šećerana, raznih hotela, banaka.

COP29: Pitanje klimatskog finansiranja vredno bilion dolara

U nedavnom izveštaju UN-a navodi se da je zemljama u razvoju potrebno između 187 milijardi i 359 milijardi dolara godišnje samo za prilagođavanje uticajima klimatskih promena, a u tu svrhu su 2022. godine dobile samo 28 milijardi dolara.