Aktivista oduzeo sebi život u znak protesta protiv iranskog režima

Kijanuš Sandžari je bio otvoreni kritičar iranskog režima i zahtevao je oslobađanje političkih zatvorenika.
Kijanuš Sandžari
Getty Images

Poznati iranski aktivista za ljudska prava ubio se u znak protesta zbog, kako je rekao, diktature iranskog vrhovnog vođe, ajatolaha Alija Hamneija.

U objavi na društvenim mrežama, Kijanuš Sandžari je poručio da će se ubiti ako četiri politička zatvorenika ne budu puštena do sedam sati u sredu po lokalnom vremenu.

Njegovu smrt nekoliko sati kasnije potvrdile su kolege aktivisti.

Pre smrti, u objavi je saopštio da želi da se „Iranci jednog dana probude i prevaziđu ropstvo".

Sandžari je bio glasan kritičar iranskih lidera i zagovornik demokratije.

„Niko ne treba da bude zatvoren zbog izražavanja vlastitog mišljenja“, rekao je pre smrti.

„Protest je pravo svakog iranskog građanina.”

U sredu ujutru je napisao: „Ako Fatima Sepehari, Nasrin Šakrami, Tumaž Salehi i Aršam Rezai ne budu pušteni iz zatvora danas do 19 časova, okončaću sopstveni život u znak protesta zbog diktature Hamneija i njegovih partnera. "

Njih četvoro je uhapšeno zbog podrške i učešća u talasu protesta posle smrti 22-godišnje Mahse Amini, koja je preminula 2022. nakon što ju je pritvorila iranska policija za moral.

Sandžari je više puta hapšen i zatvaran zbog političkog aktivizma između 1999. i 2007.

Napustio je Iran 2007. i dobio azil u Norveškoj, pre nego što se pridružio persijskom servisu američkog emitera Glas Amerike u Vašingtonu.

Vratio se u Iran 2016. da bi bio sa roditeljima, a uhapšen je i osuđen na 11 godina robije u zloglasnom zatvoru Evin, gde se često odvode politički zatvorenici.

Pušten je uz kauciju 2019. zbog zdravstvenih razloga, a potom je odveden u psihijatrijsku bolnicu.

Sandžari je lokalnim medijima rekao da je bio podvrgnut strujnim udarima, vezivan za krevet i da su mu ubrizgavane supstance.

„Kijanuš Sanjeri nije samo ime, to je simbol godina bola, otpora i borbe za slobodu", objavio je aktivista za slobodu govora Husein Ronagi na društvenoj mreži Iks.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta se dešava u borbama za ruski region Kursk

Od iznenadnog upada ukrajinskih jedinica u rusku oblast Kursk traju borbe, a Rusima pomažu i severnokorejski vojnici. Putin nedavno rekao da neće da kaže datum kad će Kursk biti vraćen pod kontrolu Rusije, ali da će se to svakako desiti.

Konji, nevine žrtve požara u Americi

Požar, sa kojim se bori više od 1.300 vatrogasaca od kada je izbio 9. decembra, primorao je hiljade da se evakuišu iz ove oblasti. Izgorelo je više od 4.000 hektara, ali je požar stavljen pod kontrolu 18. decembra.