Zašto su poskupeli računi za Infostan
Da li ste nekada čitali poleđinu računa za Infostan?
Ni ja.
Onda vas je moguće iznenadilo poskupljenje računa, iako je bilo najavljeno u plavom okviru na poleđini računa za avgust.
U mom slučaju, reč je o značajnom poskupljenju od 10 odsto za stan od 36 kvadrata u Beogradu - prethodni račun bio je oko 7.200, a najnoviji skoro 8.000 dinara.
Od 1. oktobra promenjene su cene stavki grejanja, grejanja prema potrošnji i zagrevanja vode, što su usluge koje pruža JKP Beogradske elektrane, saopštio je Infostan.
Sa skupljim računima za grejanje suočili su se i stanovnici Niša, Subotice, Kraljeva, Kragujevca, Kruševca i Bora, dok inflacija u Srbiji nastavlja da raste.
Potrošačke cene u oktobru 2024. godine, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane su za 4,5 odsto, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.
- Četiri načina da smanjite račun za struju, a da ne trošite manje energije
- Šta su toplotne pumpe i jesu li budućnost grejanja u Srbiji
- Koliko košta ugradnja solarnih panela u Srbiji i da li se isplati
Glavni razlog poskupljenja je što najveći deo toplana nije podnosio zahteve za korekciju cena, objašnjava Dejan Stojanović iz udruženja Toplane Srbije.
„Neki nisu korigovali tri, neki pet godina, a neki 12, pa su se dugovi toplana nakupili, što je posebno bilo izraženo u nekim gradovima, poput Vrbasa, Sente, Bečeja, Jagodine“, kaže Stojanović za BBC na srpskom.
Dve nedelje pošto je u celoj Srbiji počela grejna sezona, radijatori su bili hladni u Vrbasu, jer je račun javnog komunalnog preduzeća bio u blokadi, između ostalog i zbog duga Srbijagasu, izveštavao je N1.
Infostan plaća 800.000 Beograđana
Javno-komunalno preduzeće (JKP) Infostan tehnologije zaduženo je za objedinjenu naplatu komunalnih usluga i ima više od 800.000 korisnika u Beogradu, što je gotovo polovina ukupnog broja stanovnika.
Preko Infostana se plaća desetak stavki, koje zavise od toga na šta je domaćinstvo prijavljeno.
Među njima su grejanje, hladna voda, kanalizacija, pogonska spremnost vodovodnog sistema, održavanje zgrade sa liftom, čišćenje ulaza, sakupljanje i transport komunalnog i kabastog otpada, korišćenje vodnog dobra, naknada za ispuštenu vodu i zelena električna energija.
JKP Infostan ne određuje cenu nijedne od usluga u sistemu objedinjene naplate, piše na sajtu preduzeća.
Cenu komunalnih usluga i naknada određuje preduzeće koje isporučuje uslugu korisnicima i Skupština grada Beograda koja daje saglasnost na promenu cene.
Slično je i u ostatku Srbije.
Koliko je gde poskupelo grejanje?
Šezdeset toplana u Srbiji, na čije sisteme je priključeno oko 660.000 stanova, cene grejanja utvrđuju uz saglasnost lokalnih samouprava.
Daljinsko grejanje u Kragujevcu poskupelo je u proseku za 15,6 odsto.
Razlog za poskupljenje je to što je cena gasa od prethodne korekcije, u martu prošle godne, do sada tri puta povećana po 10 procenata, rekao je direktor Energetike Kragujevac Andreja Ilić za portal InfoKg.
U Kruševcu je toplana podigla cenu za 20 odsto, dok je u Kraljevu grejanje poskupelo za 1,4 odsto.
U Boru je na proleće od 1. aprila poskupelo grejanje, i to za 30 odsto.
U Nišu je grejanje poskupelo za oko devet odsto, pred sam početak grejne sezone, drugi put ove godine.
Direktor niške Toplane Predrag Milačić poručio je građanima da „ne treba da budu uplašeni".
„Pozivam sve naše korisnike da provere cene u drugim gradovima u Srbiji i da se uvere da smo jeftiniji od drugih”, rekao je Milačić ranije, prenose Južne vesti.
U Subotici račun za grejanje ima varijabilni i fiksni deo, a poskupela su oba - promenljivi za 8,40 odsto, i fiksni za 19,22 odsto.
Mnogi gradovi nisu menjali cene, a u jednom je i pojeftinilo grejanje - u Sremskoj Mitrovici računi su niži za 10 odsto.
Moguće je da će u narednom periodu da promene cena i gradovi u kojima to sada nije učinjeno, dodaje Stojanović.
U Valjevu je gradska toplana tražila povećanje od oko šest odsto, ali lokalna samouprava nije usvojila.
Zašto grejanje poskupljuje?
Vlada Srbije je još 2015. godine usvojila metodologiju za određivanje cene snabdevanja toplotnom energijom.
Na osnovu nje, lokalne samouprave svake godine u skladu sa zahtevima toplana određuju cenu grejanja.
Prvog septembra toplane podnose izveštaje za nastupajuću grejnu sezonu, navodeći da li ima potrebe za promenom cena o čemu odlučuju opštinske i gradske vlasti.
Ako u toku grejne sezone energent poskupi za više od tri odsto, onda može da bude podnet zahtev za novo poskupljenje.
Šta sve utiče na cenu?
U formiranju cene energenata postoje političke, socijalne, ekonomske barijere, objašnjava Stojanović.
Od završetka izbora u Americi cena nafte je počela da pada, a raste cena prirodnog gasa na berzama, a sve to utiče i na cene koje plaćaju toplane prilikom nabavke energenata, dodaje.
Nije stvar samo u tome što potrošači ne čitaju poruke na poleđini računa ili u medijima, već ponekad zabunu unose i zvaničnici, poput direktora Srbijagasa Dušana Bajatovića koji je izjavio da „neće biti promena cena gasa za stanovništvo“.
„Kad se kaže da se cena neće menjati misli se samo na domaćinstva koja se direktno snabdevaju gasom.
„Toplane gas nabavljaju na tržištu i sasvim je logično da se cene menjaju u skladu sa promenama cena nafte ili kursa dolara“, kaže Stojanović.
Povezano
- Vetar kao energetska revolucija koju treba pažljivo voditi
- Ko su energetski siromašni stanovnici Srbije
- Kriza troškova života kao inspiracija strip autorki iz Srbije
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 7
Aha
Stephany
Gv
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar