Fizički sukob poslanika vladajuće koalicije i opozicije u Skupštini Srbije

Poslanici opozicije i vlasti, kao i neki ministri, sukobili su se u skupštini uoči rasprave o predlogu budžeta za narednu godinu.
Sukob u Skupštini
Fonet

Višegodišnje podele u društvu kulminirale su u ponedeljak, 25. novembra fizičkim sukobom poslanika vladajuće koalicije i opozicije u Skupštini Srbije, na prvoj sednici posle tragedije u Novom Sadu početkom meseca.

Neposredno uoči početka sednice na kojoj treba da bude razmotren predlog budžeta za 2025. godinu, poslanici su se najpre unosili jedni drugima u lice, usledilo je koškanje, udarci i polivanje vodom.

U sukobima su učestvovali i pojedini ministri, videlo se u prenosu skupštinskog zasedanja.

Kada su ministri ušli u salu, poslanici opozicije su ih dočekali porukama „ruke su vam krvave“, često isticanom tokom protesta posle pada nadstrešnice 1. novembra u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno.

Opozicija, aktivisti i demonstranti optužuju vlast za korupciju, tražeći da se utvrde odgovorni za tragediju.

Nosili su i transparent sa likom predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kojem su šake obojene u crvenu boju, vičući „ubice, ubice“ i duvajući u pištaljke.

Istovremeno, sa klupa su poustajali i poslanici vladajuće koalicije, držeći poruke „žuti ološu, korupcija i lopovluk su vaše srednje ime“, kao i velikim transparentom sa balkona.

Potom su krenuli jedni ka drugima, a pojedini su razmenjivali udarce.

Sukob u Skupštini
Fonet
Sukob u Skupštini
Fonet

'Smirite se, smirite se, obezbeđenje da reaguje", govorila je predsednica skupštine Ana Brnabić, visoka zvaničnica vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).

Obezbeđenje je pokušalo da se ispreči između dve grupe poslanika, ali su nastavili da razmenjuju udarce i gađaju jedni druge papirima.

U prenosu uživo na Radio-televiziji Srbije nije moglo da se čuje šta poslanici jedni drugima dobacuju jer je bio isključen ton, osim kada se obraćala Ana Brnabić.

Poslanici opozicije
Fonet
Poslanici vlasti
Fonet

Poslanici vladajuće koalicije su se potom vratili na mesta, kao i opozicioni predstavnici, ali su incidenti nastavljeni.

Nekoliko poslanica vladajuće koalicije na galeriji skupštinske sale razvile su transparent: „Žuti lopovi hoće rat, Srbija hoće rad", da bi se potom poslanice opozicije popele i počele su da se natežu oko transparenta.

Kada su se strasti donekle smirile, predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević pokušao je da obrazloži predlog zakona o budžetu, ali mu poslanici opozicije to nisu dozvolili, duvajući u pištaljke i vuvuzele.

Oko velikog transparenta vladajuće koalicije bilo je natezanja i kod skupštinske govornice, da bi iz opozicije odgovorili drugim transparentom - velikom krvavom rukom.

Brnabić je potom prekinula sednicu, a poslanici vladajuće koalicije i ministri su napustili salu.

„Hteli smo da ukažemo da su članovi vlade krivi za tragediju u Novom Sadu.

„Zalepili smo nalepnice 'krvave su vam ruke' gde sede ministri, a onda me je udario (Zlatibor) Lončar, ministar zdravstva. Nisam hteo da odgovorim. Kolege su ušle u odbranu i posle ste videli šta je bilo", rekao je opozicioni poslanik Radomir Lazović za BBC na srpskom.

Lazović i Lončar u Skupštini
Fonet
Lazović i Lončar u Narodnoj skupštini
Fonet

Uz predlog o budžetu, na dnevnom redu Skupštine Srbije je još oko 50 tačaka.

Opozicija je predlagala i da se glasa o nepoverenju vladi zbog tragedije u Novom Sadu, ali je predsednica skupštine odbila da ga uvrsti u dnevni red.

Jedan od zahteva protesta posle pada nastrešnice je i ostavka premijera Miloša Vučevića, kao i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića.

  • Cocco

    25.11.2024 15:04
    Mi definitivno nismo banana država.
    Nedostaju banane. Imamo samo majmune.
  • Srbin

    25.11.2024 14:53
    Ovo nema nigde
    Sta smo dozvolili kao drzava, ovo je postalo katastrofa. :(
  • Bosanac

    25.11.2024 14:05
    Fuj...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zašto u svemu često vidimo ono najgore

U poslednje dve decenije beleži se porast negativnih osećanja širom sveta, podaci su istraživačkog instituta Galupa, čija anketa iz 2022. godine je pokazala da je četvoro od 10 odraslih širom sveta doživelo mnogo brige ili stresa.