Preminuo umetnik Raša Todosijević: „Britak do kraja”

Jedan od rodonačelnika konceptualne umetnosti na prostorima bivše Jugoslavije preminuo je u 79. godini.

Dragoljub Raša Todosijević, jedan od ključnih protagonista konceptualne umetnosti krajem 60-ih i početkom 70-ih godina i jedna od najznačanijih umetničkih ličnosti našeg vremena, preminuo je u utorak, 3. decembra u Beogradu, saopštio je Muzej savremene umetnosti.

„Veliki umjetnik, britak do kraja”, izjavio je slikar Tadija Janičić za BBC na srpskom.

Todosijević je najpriznatijih savremenih umetnika sa prostora Jugoslavije na međunarodnoj sceni, a njegovi radovi su deo kolekcija u muzeju Tejt Modern u Londonu, pariskom Boburu, Ludvig muzeju u Beču i Muzeju savremene umetnosti u Stokholmu.

Najpoznatiji radovi „Šta je umetnost?” (Was ist Kunst?)”, „Bog voli Srbe (Gott liebt die Serben)” - i mnogi drugi obezbedili su mu svetsku reputaciju.

Predstavljao je Srbiju na 54. Venecijanskom bijenalu 2011. godine.

Dobitnik je nagrade za životno delo Oktobarskog salona, Politikine nagrade, Nagrade grada Beograda, nagrade Sava Šumanović, nagrade Ivan Tabaković, a u Muzeju savremene umetnosti organizovana je njegova velika retrospektivna izložba 2002. pod nazivom „Hvala Raši Todosijeviću”.

I pored značajnih priznanja, činilo mu se da je prihvaćeniji u inostranstvu nego u sopstvenoj zemlji.

„Ja sam ovde kao Robinzon Kruso. U vlastitoj zemlji osećam se izuzetno usamljeno”, izjavio je u intervju za nedeljnik NIN 2018.

Rođen u Beogradu 1945, odrastao je u Šajkaškoj ulici na opštini Palilula i govorio je da su tri glavne tačke njegovog detinjstva Botanička bašta, gde je voleo da crta, reka Dunav i bioskopi.

Upisao je Vojnu akademiju u Mostaru, ali je ubrzo odustao i upisao Likovnu akademiju.

Osetio je otpor prema tadašnjem ustrojstvu na fakultetu i tvrdio je da više naučio putujući po Evropi, obilazeći muzeje, nego na studijama.

Tokom 1970-ih godina pripadao je neformalnoj grupi šestoro umetnika okupljenih oko Studentskog kulturnog centra u Beogradu. Zajedno sa Marinom Abramović, Erom Milivojevićem, Zoranom Popovićem, Nešom Paripovićem i Gerom Urkomom propitivao je funkciju umetnosti.

U svojim radovima, od akcija, performansa, instalacija, slika i tekstova razvijao je radikalnu političku analizu.

Pisao je priče i umetničku kritiku.

Među objavljenim knjigama su knjige priča „Čudo u Beogradu” i „Ulaz u raj ili kraj istorije”.

Radovi Raše Todosijevića na izložbi "Sutra je ponedeljak" u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine
BBC
Radovi Raše Todosijevića na izložbi "Sutra je ponedeljak" u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Ko sve protestuje u Srbiji i zbog čega

Transparenti, parole, pištaljke i nezadovoljna lica u poslednjih mesec dana postale su svakodnevni prizor u Novom Sadu, Beogradu i drugim gradovima širom Srbije.