Sve kontroverze o Svetskom fudbalskom prvenstvu 2034. u Saudijskoj Arabiji

Potvrda da je Saudijska Arabija domaćin Svetskog prvenstva za muškarce 2034. biće jedan od najkontroverznijih koraka koje je FIFA ikada donela.

Potvrda Međunarodne fudbalske federacije (FIFA) da će Saudijska Arabija biti domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu za muškarce 2034. godine, uprkos višegodišnjim kritikama zbog kršenja ljudskih prava i narušavanja životne sredine, biće jedan od najkontroverznijih koraka koje je upravno telo svetskog fudbala do sada donelo.

Iako će mnogi kritičari time biti sablažnjeni, malo njih će biti iznenađeno odlukom, imajući u vidu uticaj koji je ulaganje u sport obezbedilo Saudijskoj Arabiji.

Da li se, dakle, turnir koristi kao pomoć u transformaciji reputacije Saudijske Arabije ili on može biti katalizator šire reforme društva?

I šta sve ovo govori o FIFA i fudbalu uopšteno?

Zašto je ovo krunisanje, a ne konkurs?

Zvanična potvrda održavanja Svetskog prvenstva u Saudijskoj Arabiji biće doneta na „virtuelnom" sastanku Fifinog Kongresa 11. decembra popodne.

Ali ovo već više od godinu dana izgleda kao puka formalnost.

U oktobru 2023, ispostavilo se da će saudijska kandidatura proći bez izazivača, nakon što je Australija, jedini potencijalni kandidat, odlučila da se povuče.

Smatrali su da bi sve uzaludno, zato što su od Fife dobili manje od mesec dana da se pripreme kao protivkandidat.

FIFA za to vreme brani proces donošenja odluke po ubrzanom postupku, iako mnogi tvrde da mu nedostaje transparentnost.

Kritičari tvrde da je Fifa praktično odlukom da Svetsko prvenstvo 2030. bude organizovano na tri kontinenta - domaćini su Španija, Portugal i Maroko, dok će se prve tri utakmice igrati u Južnoj Americi - sve pripremila za Saudijce.

To znači da su, prema aktuelnoj politici o rotaciji, za 2034. godinu razmatrane samo kandidature iz Azije i Okeanije.

Vredi istaći da su Saudijska Arabija i Fifa, pod predsednikom Đanijem Infantinom, izgradili blizak odnos.

Zemlja je bila domaćin Fifinog Svetskog klupskog prvenstva 2023. godine, a ovo upravno telo sklopilo je unosno sponzorstvo sa saudijskim državnim naftnim gigantom Aramkom.

Kolaju i široko rasprostranjene spekulacije da bi saudijski Javni investicioni fond (PIF) mogao da ima krupne investicije u striming giganta DAZN, koji je pristao da emituje inauguralno izdanje Infantinovog omiljenog projekta - proširenog Svetskog klupskog prvenstva narednog leta.

Osećaj neizbežnosti koji okružuju saudijsku kandidaturu samo je dodatno pojačan u novembru 2024, kasnom objavom Fifinog izveštaja čiji je autor bio Infantinov zamenik, generalni sekretar Matijas Grafstrom.

Kandidaturi Saudijske Arabije dodelio prosečnu ocenu 4,2 od pet - najvišu do sada.

Nije održana nikakva konferencija za štampu kako bi ta ocena bila objašnjena, niti činjenica da je kandidatura procenjena „srednje rizičnom" po ljudska prava i „nisko rizičnom" po zaštitu životne sredine, izazvavši nezadovoljstvo aktivista.

Očekuje se da uopšte ne bude glasanja, nego će sve biti potvrđeno aklamacijom, odnosno opštim pristankom, a jedini način da nacionalni savezi izraze bilo kakvo neslaganje je da se uzdrže od runde aplauza.

I dok precizan protokol ostaje nejasan, postoje sugestije da će savezi biti zamoljeni da simultano izraze podršku i nesuprotstavljenoj kandidaturi Španije, Portugala i Maroka 2030. i Saudijske Arabije 2034. godine, umesto dva zasebna odlučivanja.

Za to vreme, FIFA tvrdi je odabir domaćina bez suprotstavljene kandidature ipak bolji od slučajeva iz prošlosti, kad su duga nadmetanja između zemalja mogla biti podložna razmeni glasova i pokušaju korupcije.

Kažu i da su kao svetsko telo fudbala u obavezi da dovede udarni događaj tog sporta dovode i na nove teritorije.

A picture of the Fifa World Cup trophy
PA
Fifin trofej Svetskog prvenstva

Šta kažu ostale zemlje?

Norveški fudbalski savez rekao je da će biti uzdržan, tvrdeći da proces kandidature „podriva Fifine reforme za bolje upravljanje" i „narušava poverenje" u nju.

Dodali su da Fifine vlastite smernice nisu bile poštovane, „povećavši rizik od narušavanja ljudskih prava".

Većina saveza izvan zapadne Evrope podržaće kandidaturu Saudijske Arabije.

Nemački savez je rekao da „ozbiljno shvata kritiku prijavljene zemlje", ali da je njihov cilj da „sarađuju sa Fifom na unapređenju situacije u narednim godinama".

Fudbalski savez Engleske tek treba da se izjasni koji će stav zauzeti.

BBC Sportu je rečeno da neki viši zvaničnici saveza, iako svesni zabrinutosti zbog ljudskih prava, ne žele optužbe za licemerje ako ne podrže Saudijsku Arabiju, a potom žele da Engleska učestvuje.

Najviše kritika stiglo je izvan domena sporta.

Gardijan je u martu pisao da je pronašao dokaze o visokom broju neobjašnjenih smrti migrantskih radnika iz Bangladeša u Saudijskoj Arabiji.

Zemlja je branila vlastitu regulativu i standarde, ali se Fifa našla pod pritiskom da obezbedi obavezujuće sporazume o reformi pre nego što Saudijskoj Arabiji bude dodeljena organizacija Svetskog prvenstva.

U oktobru su nezavisni izveštaj, koji je napisao saudijski ogranak velike advokatske firme - priložen Fifi u sklopu inspekcije kandidature - osudile grupe za zaštitu ljudskih prava, zato što je ignorisao navodno zlostavljanje migrantskih radnika.

Prošlog meseca je Amnesti zatražio od Fife da obustavi proces kandidature „kako bi izbegla pogoršavanje već ionako kritične situacije".

Upozorili su da će se „navijači suočavati sa diskriminacijom, stanovnici biti prinudno iseljavani, migrantski radnici će se suočavati sa eksploatacijom, a mnogi od njih će umreti", ako saudijski turnir bude bio odobren.

Bilo je i izvesnog protivljenja sve većem saudijskom uticaju u okviru samog fudbala.

U oktobru, na primer, više od 100 profesionalnih fudbalerki potpisalo je otvoreno pismo u kom su pozvale Fifu da odustane od Aramka kao sponzora, nazvavši to „udarcem u stomak".

Drugi, međutim, strahuju da se mnogi igrači plaše da se oglase da im to ne bi ugrozilo unosni transfer u Saudijsku ligu i da je fudbalerima takođe teško da zauzmu stav kad su vlade spremne da posluju sa Saudijskom Arabijom.

Ove nedelje je, na primer, britanski premijer Kir Starmer posetio kraljevstvo u pokušaju da ojača njihove ekonomske odnose.

Pogledajte video: Svetsko prvenstvo 2022 - priče poginulih i povređenih radnika u Kataru

Kako će izgledati saudijsko Svetsko prvenstvo?

„Izuzetno", navode iz Saudijskog fudbalskog saveza.

Kandidatura predlaže 15 stadiona (tri koja se trenutno grade, a na osam gradnja tek treba da počne) u pet gradova, među njima jednom - futurističkom naselju Neon - koji tek treba da bude izgrađen.

Fifin izveštaj o proceni hvali „širok dijapazon impresivnih stadiona koji bi, kad budu bili izgrađeni ili renovirani, mogli ponuditi vrhunsku infrastrukturu".

Takođe je gotovo sigurno da će turnir biti održan zimi.

Ali mogla bi da postoji jedna krupna razlika u odnosu na turnir susednog Katara, održanog u novembru-decembru 2022. godine.

Istakavši da letnje temperature „mogu premašiti 40 stepeni Celzijusovih", Fifa kaže da postoji „povišeni rizik što se tiče vremenskog tempiranja događaja" za saudijsko prvenstvo 2034. godine.

Zbog toga su se pozvali na primoranost da se usklade „klimatski uslovi" i „verski događaji", dovevši do spekulacija da bi događaj mogao biti održan od početka januara kako bi se izbeglo preklapanje sa ramazanom.

Premijer liga i druge vrhunske evropske lige će se usprotiviti zimskom Svetskom prvenstvu, prema novinskoj agenciji PA.

Saudijski fudbalski navijači tokom kvalifikacije za Svetsko prvenstvo protiv Pakistana u junu
Getty Images

Šta to govori o saudijskom uticaju na sport?

Za mnoge će ratifikacije Saudijskog svetskog prvenstva biti ultimativna demonstracija sile koju ta zemlja trenutno poseduje u svim sportovima.

Kraljevstvo je uložilo milijarde funti u organizovanje raznih događaja od 2021. godine, kad je de fakto vladar zemlje to učinio ključnim delom strategije „Vizija 2030" za modernizaciju i diversifikaciju ekonomije.

Kraljevstvo je od tada bilo domaćin Formule 1, finala španskih i italijanskih kupova, Svetskog klupskog prvenstva u fudbalu i takmičenja u boksu, golfu, konjičkom sportu i tenisu na najvišem nivou.

Javni investicioni fond zemlje takođe je pokrenuo otcepljivanje golf serije LIV, preuzeo kontrolu nad četiri kluba iz Saudijske profesionalne lige i kupio Njukasl Junajted.

U međuvremenu, skorašnji izveštaj danske organizacije „Igraj igru" (Play the Game) obelodanio je da je Saudijska Arabija potpisala više od 900 ugovora o sponzorstvu i sklopila desetine formalizovanih sporazuma sa fudbalskim savezima u pokušaju da proširi svoj uticaj na čitav sportski svet.

Ali organizovanje Svetskog prvenstva izdići će saudijsku sportsku revoluciju na jedan sasvim novi nivo i možda čak utrti put olimpijskoj kandidaturi u budućnosti.

Da li je ovo samo „sportsko pranje"

Mnogi kritičari ovo vide kao najveći čin „sportskog pranja" u Fifinoj istoriji.

Svetsko prvenstvo vide kao sredstvo za popravljanje imidža zemlje koja se godinama suočava sa brojnim kritikama povodom:

  • kršenja ljudskih prava
  • ugnjetavanje žena
  • kriminalizacija homoseksualnosti
  • ograničavanje slobode govora
  • neprekinuta primena smrtne kazne
  • ubistvo novinara Džamala Kašogija 2018. godine
  • zatvaranje aktivista zbog onlajn pobune
  • učešće zemlje u krvavom sukobu u Jemenu

Iako aktivisti prihvataju da je proteklih godina došlo do važnih reformi, na primer povodom prava žena, oni ističu da nije došlo do prekida represije.

Saudijska Arabija je 2023. izvršila pogubljenje trećeg najvećeg broja zatvorenika na svetu, a tri stotine ljudi već je pogubljeno ove godine, što je rekordni broj na osnovu zvaničnih podataka.

Ove godine je Manahel al-Otaibi osuđena na 11 godina zatvora nakon što je upotrebila društvene mreže da pozove na okončanje pravila prema kojem je ženama neophodna dozvola muškog srodnika da se udaju ili putuju.

„Ovo je jedan od najbrutalnijih autoritarnih režima na svetu koji troši beskrajne količine novca da bi stvorio lažnu sliku o sebi i kako bi skrenuo pažnju sa pogoršanja represije i državnog nasilja", saop[tili su iz grupa aktivista za ljudska prava Repriv.

„Neki od pogubljenih ili onih koji trenutno čekaju na izvršenje smrtne kazne su demonstranti ili nisu učinili ništa ozbiljnije od posedovanja male količine kanabisa.

„Navijači koji planiraju da putuju u Saudijsku Arabiju 2034. godine moraju biti svesni da je ovo zemlja u kojoj zbog praktikovanja sloboda koje mi u demokratskim društvima uzimamo zdravo za gotovo možete izgubiti glavu."

Saudijske vlasti insistiraju da je njihova kandidatura osmišljena da diversifikuje ekonomiju i pospeši turizam, da služi kao katalizator za modernizaciju i reforme, i da inspiriše omladinu da bude aktivnija.

Predsednik FIFA Đani Infantino
PA
Predsednik FIFA Đani Infantino

Prošle godine je ministar sporta ove zemlje princ Abdulaziz bin Turki Al Faisal, koji brani pravo ove zemlje na organizaciju turnira, rekao da su tvrdnje o sportskom pranju „površne".

„Bili smo domaćini više od 85 svetskih događaja i uspeli smo da ih organizujemo na najvišem mogućem nivou", rekao je.

„Želimo da privučemo svet sebi preko sportova… svaka zemlja ima prostora za poboljšanje, niko nije savršen. Mi to priznajemo, a ovi događaji nam pomažu da se reformišemo u bolju budućnost za svakoga."

Ženama u Saudijskoj Arabiji je tek 2018. dozvoljeno da ulaze na sportske stadione kako bi gledale utakmice, kada je osnovana profesionalna fudbalska liga za žene i nacionalni ženski tim, sa više od 70.000 devojaka koje redovno igraju fudbal.

Međutim, prošle godine je Džejk Danijels, jedini otvoreno gej aktivni muški profesionalni fudbaler u Velikoj Britaniji, rekao za BBC da se „ne bi osećao bezbedno" na saudijskom Svetskom prvenstvu u fudbalu.

Kad sam ga pitao šta bi poručio ženskim i gej navijačima zabrinutim da li bi za njih bilo bezbedno da idu na turnir, princ Abdulaziz je rekao da su „svi dobrodošli".

Da li bi saudijsko prvenstvo 2034. moglo da povede u promenu?

Da, Katar je uspeo da organizuje bezbedno i upečatljivo Svetsko prvenstvo u kom su uživali mnogi navijači.

Međutim, mnogi veruju da bi godine kontroverzi koje su bacile senku na taj turnir zbog kršenja ljudskih prava, diskriminatornih zakona i drugih velikih smetnji po fudbalski kalendar zbog zimskog Svetskog prvenstva - sada mogli da se ponove.

Katarova šokantna pobeda je 2010, na glasanju za odlučivanje o domaćinu Mundijala 2022. godine, zatekla tadašnje Fifino rukovodstvo.

Za razliku od njih, Infantino deluje kao da podržava ideju saudijskog Svetskog prvenstva.

A budući da je Fifa 2017. izglasala politiku o ljudskim pravima, moglo bi da bude još više kritika zbog njene odluke i bilo kakvih dokaza da ona dovodi do negativnih posledica po radnike.

Kao i u slučaju Katara, velika je zabrinutost zbog činjenice da će infrastrukturu za Svetsko prvenstvo u Saudijskoj Arabiji graditi uglavnom migrantski radnici iz Južne Azije, sa više od 13 miliona stanaca koji žive u zemlji.

Fifin izveštaj zaključio je da je „zaista došlo do velikog broja teških kršenja prava u Kataru od 2010. do 2022. godine za veliki broj radnika povezanih sa Svetskim prvenstvom.

„U to su spadale: smrti, povrede i bolesti, plate neisplaćene mesecima bez prestanka i značajna dugovanja… Tako da postoje kredibilni argumenti da je Fifa doprinela nekim od tih negativnih posledica."

Medijske kritike nagomilane pred Svetsko prvenstvo u Kataru mogle su da dovedu do radničkih reformi koje su sprovedene, mada su aktivisti izrazili zabrinutost zbog njihove primene, i besni su što Fifa nije ništa učinila povodom ključne preporuke iz sopstvenog izveštaja i isplatila finansijsku odštetu radnicima koji su bili povređeni.

Prošle godine me je princ Abdulaziz uveravao da se neće ponoviti problemi iz Katara sa radničkim pravima.

„Imamo 10 godina da poradimo na tome, već smo započeli gradnju mnogih objekata, tako da imamo mnogo vremena da to uradimo kako treba", rekao mi je.

Međutim, u izveštaju o proceni Saudijske Arabije, Fifa navodi „oblasti u kojima su neophodne dodatne pravne reforme i… efektivna primena, bez kojih bi rizik od neprimerenih radnih uslova mogao biti povećan".

Fifa hvali „posvećenost saudijske vlade poštovanju, zaštiti i sprovođenju međunarodno priznatih ljudskih prava u vezi sa turnirom, među kojima su i oblasti bezbednosti i sigurnosti, radničkih prava, prava dece, rodne ravnopravnosti i nediskriminacije, kao i slobode izražavanja (u koju spada i sloboda štampe)".

Ali što se tiče diverziteta i antidiskriminacije, u njenom izveštaju se takođe „ističu rupe i rezervacije u primeni relevantnih međunarodnih standarda".

Uprkos tome, Fifa tvrdi da postoji „dobar potencijal da turnir posluži kao katalizator nekih od tekućih i budućih reformi, i da doprinese pozitivnim ishodima u vezi sa ljudskim pravima".

Amnesti je rekao da je ova procena „zapanjujuće pranje katastrofalnog istorijata ljudskih prava ove zemlje".

„Saudijskoj Arabiji su hitno potrebne fundamentalne reforme ljudskih prava inače će Svetsko prvenstvo 2034. godine neizbežno biti ukaljano eksploatacijom, diskriminacijom i represijom", rekli su.

Grupa aktivista Fer Skver rekla je da je Fifa „dotakla novo dno".

An oilfield belonging to Aramco in Saudi Arabia
Reuters
Naftno polje koje pripada Aramku u Saudijskoj Arabiji

Šta je sa životnom sredinom?

Aktivisti odavno optužuju najvećeg izvoznika nafte na svetu za doprinos klimatskim promenama, preko industrije fosilnih goriva i za blokiranje klimatskih akcija.

Ali oni su sada izrazili i veliku zabrinutost zbog uticaja organizovanja turnira sa 48 timova, istakavši energiju neophodnu za sisteme hlađenja, desalinizaciju vode i infrastrukturne projekte koji emituju mnogo ugljenika.

Saudijska vlada kaže da je počela da se diversifikuje od fosilnih goriva i da pokušava da smanji emisije, i odbacila je kritike da koristi sport za odvraćanje pažnje sa njenog istorijata održivosti.

„Iako će razmere gradnje imati materijalni uticaj na životnu sredinu, kandidatura pruža dobar temelj za sprovođenje mera ublažavanja kako bi se rešili neki od izazova vezanih za životnu sredinu", navodi se u Fifinom izveštaju o proceni Svetskog prvenstva.

Fifin kredibilitet u ovoj oblasti bio je teško podriven prošle godine kad je švajcarski regulator presudio da je davala lažna izjave o smanjenom uticaju na životnu sredinu Katara 2022, tvrdeći da će to biti prvo „potpuno ugljenički neutralno Svetsko prvenstvo".

Nadalje, dok je Katar izgradio sedam novih stadiona, Saudijska Arabija gradi 11, a renovira još četiri.

U Kataru su bile planirane 64 utakmice, ali u Saudijskoj Arabiji 2034. godine će se igrati čak 104, tako da bi uticaj na životnu sredinu mogao da bude veći.

Šta nam to govori o samom sportu?

Saudijsko Svetsko prvenstvo ističe izuzetno pomeranje moći u ovom sportu ka Bliskom istoku.

Sve do relativno nedavno, ideja da mali Katar i susedna Saudijska Arabija mogu biti domaćini svetskih prvenstava fudbalu u razmaku od svega 12 godina bila bi za mnoge praktično nezamisliva.

Ali imajući u vidu bogatstvo ovih zemalja i želju sportskih tela za finansijskim rastom i novim tržištima, to će se sada ostvariti.

Saudijska Arabija može da ukaže na to da će biti daleko od jedinog kontroverznog domaćina sportskog mega-događaja poslednjih godina.

U prethodne dve decenije, Rusija je bila domaćin i Svetskog prvenstva i Olimpijskih igara.

Kina je bila domaćin i lenjih i zimskih Olimpijskih igara.

Istopolni odnosi su takođe zabranjeni u zemlji domaćinu Svetskog prvenstva 2030. godine Maroku, baš kao što su i u Kataru.

A aktivisti za zaštitu životne sredine izrazili su zaprepašćenje povodom organizovanja Svetskog prvenstva 2030. godine na tri kontinenta.

Drugi, međutim, strahuju da će aplauz koji saudijska kandidatura dobije u sredu predstavljati katastrofalan poraz po posvećenost sporta ljudskim pravima i održivosti, i vrlo niska tačka za funkcionere zadužene za svetski fudbal.

Saudijske vlasti i Fifa sada imaju predstojeću deceniju da pokušaju da razuvere nevernike i pokažu da zemlja može da bude odgovarajući domaćin i da udarni turnir ovog sporta nije ukaljan.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC