NATO mora preći na ratni način razmišljanja, upozorava generalni sekretar alijanse

Mark Rute je trenutnu bezbednosnu situaciju opisao kao najgoru u njegovom životu i pozvao članice na veću potrošnju za odbranu.
Mark Rute, generalni sekretar NATO saveza
Reuters
Mark Rute je trenutnu bezbednosnu situaciju nazvao „najgorom u njegovom životu"

Šef NATO saveza je rekao da je vreme da se „pređe na ratni način razmišljanja", upozorivši da članice vojnog saveza ne troše dovoljno da se pripreme za pretnju od budućeg sukoba sa Rusijom.

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute rekao je da se Moskva „sprema za dugoročnu konfrontaciju sa Ukrajinom i sa njima", opisujući trenutnu bezbednosnu situaciju kao najgoru u njegovom životu.

„Nismo spremni za ono što nam dolazi za četiri do pet godina", rekao je Rute u njegovom prvom velikom obraćanju otkako je postao generalni sekretar u oktobru, pozivajući članice na „turbo punenjenje" njihovih izdataka za odbranu.

Njegovi komentari dolaze nedeljama pre nego što će novoizabrani predsednik Donald Tramp stupiti na dužnost, a koji je ranije sugerisao da Sjedinjene Američke Države (SAD) neće štititi NATO saveznike koji ne troše dovoljno na odbranu.

Članice NATO pakta su se obavezale da će potrošiti najmanje dva odsto godišnjeg bruto domaćeg proizvoda (BDP) na odbranu do 2024.

Ali, govoreći na događaju u Briselu, bivši holandski premijer je rekao da će biti potrebno „mnogo više" jer se opasnost „(kreće) ka njima punom brzinom".

On je kazao i da su evropske članice trošile više od tri odsto BDP-a na odbranu tokom Hladnog rata.

„Ako sada zajedno ne potrošimo više kako bi sprečili rat, platićemo mnogo, mnogo, mnogo veću cenu kasnije u borbi protiv njega", rekao je on.

Dodao je da je ruska ekonomija „na ratnim osnovama", a da će njena potrošnja za odbranu do 2025. biti „trećina ruskog državnog budžeta – najviši stepen od Hladnog rata".

Rusija je značajno povećala sopstvene izdatke za odbranu od početka invazije na Ukrajinu, sa rekordnim nivoima odobrenim za 2025.

Prosečna potrošnja za odbranu NATO članica u Evropi i Kanadi se procenjuje na dva odsto, ali taj cilj ne ispunjavaju svi.

Tramp je u februaru rekao da će „ohrabriti" Rusiju da napadne svaku NATO članicu koja kao deo zapadne vojne alijanse ne plaća račune.

Trideset dve (32) NATO članice u Evropi i Severnoj Americi slažu se da ako je jedna članica napadnuta, druge treba da joj pomognu u odbrani.

Mark Rute u Briselu
EPA-EFE/REX/Shutterstock

Govoreći za BBC posle obraćanja u četvrtak, Rute je izjavio: „Donald Tramp je bio potpuno u pravu kada nas je u prvom mandatu primorao da trošimo više. I bio je uspešan, trošimo znatno više nego pre što je postao predsednik, tako da u tom smislu bio je potpuno u pravu."

Zbog ovakvih izjava pojedini u NATO alijansi Rutea zovu „Trampovim šaptačem".

I to je, kažu, veliki razlog zašto je izabran za generalnog sekretara NATO-a.

Još 2018. godine, tadašnji predsednik Tramp je zapretio da će SAD „ići vlastitim putem" ako druge NATO članice, suštinski one u Evropi, ne troše više na sopstvenu vojsku.

Tada je holandskom premijeru Ruteu pripisano poklapanje u shvatanjima sa američkim predsednikom, uveravajući ga da je potrošnja već porasla i da je on, Tramp, razlog za to.

Novoizabrani američki predsednik je spreman da se vrati u Belu kuću, a Rute želi da zadrži SAD posvećene odbrani NATO-u i Evrope.

Dakle, Ruteova poruka Trampu je još jednom laskava.

Kao bivši premijer, Rute dobro zna da evropski lideri oklevaju da troše mnogo više na odbranu jer glasači širom kontinenta imaju druge prioritete - povećanje troškova života, zdravstva i migracije.

Zbog toga je njegov govor usmerio kao „molbu ljudima", rekao je za BBC.

„Zaista se obraćam direktno milijardi ljudi koji žive na NATO teritoriji, a posebno u Kanadi i Evropi, da ih zamolim da mi pomognu", rekao je Rute.

„Pozovite političare, recite im da se slažete da je teško, značiće nešto manje potrošnja na neke druge stavke, ali da želite da oni, vaši političari, daju prednost odbrani, jer je to ključno na duže staze.

„Moja molba je da ako imate decu, unuke, ako mislite da treba sačuvati naš način života, demokratiju, naše vrednosti, onda moramo da damo prednost odbrani.

„A ako to ne učinimo, za četiri ili pet godina bićemo u pravim problemima."

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Abedin Abedinović

    13.12.2024 10:44
    Jaoj mene kuku meni
    Nećete ni da postojite za 5 godina,natovci...
    Stoga se Rutko ne sekiraj, dobro Orešnik prostudiraj

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Poskupljuje pretplata za Netfliks

Igra lignji i boks meč između Pola i Tajsona doprineli su da striming platforma dobije 19 miliona novih pretplatnika između oktobra i decembra 2024.

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.