'Nisam nameravao da napustim Siriju', rekao je navodno Asad

Na Telegram kanalu sirijske vlade pojavila se navodna Asadova izjava, prva posle pada Damaska.
Iscepani portret Asada na ulici
Getty Images
Pocepani Asadov portret na ulicama Damaska

Bivši predsednik Sirije Bašar al-Asad nikada nije imao nameru da pobegne u Rusiju - tvrdi se u njegovoj navodnoj prvoj izjavi posle pada Damaska.

Asadova izjava objavljena je u ponedeljak na Telegram kanalu koji pripada sirijskom predsedništvu, iako nije jasno ko ga trenutno kontroliše - niti da li je poruku on lično napisao.

U njoj kaže da je, kada je sirijska prestonica pala u ruke pobunjenika, otišao u rusku vojnu bazu u provinciji Latakija kako bi nadgledao borbene operacije i video da li su sirijske trupe napustile položaje.

Baza Hmejmim je takođe bila pod „jakim napadima dronovima", pa su Rusi odlučili da ga evakuišu u Moskvu, navodi navodno on.

Dodaje da „ni u jednom trenutku nije razmišljao o povlačenju, traženju utočišta, niti je takav predlog dobio od neke osobe ili strane".

„Kada država padne u ruke terorista i izgubi se mogućnost da se pruži značajan doprinos, bilo koja pozicija ostaje bez svrhe", navodi se u izjavi.

Asad i njegova porodica pobegli su u Rusiju dok su gradovi padali u ruke pobunjenika predvođenih islamističkom militantnom grupom Hajat Tahrir al-Šam (HTS).

Pobunjeničke grupe nastavljaju da formiraju prelaznu vladu u Siriji.

HTS, najmoćnija pobunjenička grupa u Siriji, osnovana je pod drugačijim imenom, Džebhat al-Nusra, 2011. godine i zaklela se na vernost Al-Kaidi naredne godine.

Al-Nusra je prekinula veze s Al-Kaidom 2016. godine i kasnije su preuzeli ime HTS kada su se spojili sa drugim frakcijama.

Međutim, UN, SAD, Velika Britanija i brojne druge zemlje i dalje je označavaju kao terorističku grupu.

Njen vođa Ahmed el-Šara, koji je ranije koristio ratno ime Abu Mohamed al-Džolani, obećao je da će biti tolerantni prema različitim verskim grupama i zajednicama.

Međutim, džihadistička prošlost njegove grupe navela je neke da sumnjaju da će ispuniti takva obećanja.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li je alternativna medicina delotvorna u lečenju raka

Pacijenti se sve više okreću alternativnim terapijama u lečenju raka, uprkos upozorenjima lekara da ne postoje medicinski dokazi da oni mogu pomoći u lečenju ili izlečenju raka. Koje su to terapije i zašto se čini da njihova upotreba raste?

Kako izgleda spid dejting u Srbiji

Svetski trendovi stigli su i na Balkan. Tri minuta za upoznavanje sa neznancem ili sa 30 neznanaca. Razgovor, flert, a nekome se posreći i nešto više.