Gubici severnokorejskih jedinica u Rusiji, tvrde Amerikanci
Severnokorejske trupe pretprele su gubitke u borbi protiv ukrajinskih snaga u ruskom pograničnom regionu Kursk, saopštile su SAD.
Ovo su prve prijavljene žrtve otkako su se u oktobru pojavile informacije da je Severna Koreja poslala oko 10.000 vojnika da se uključe u rat Rusije protiv Ukrajine.
Ukrajinska vojna obaveštajna agencija GUR saopštila je da je najmanje 30 severnokorejskih vojnika ubijeno ili ranjeno u borbama tokom vikenda.
BBC ne može nezavisno da proveri ove tvrdnje.
- Bitka za Kursk: Rusi nagomilali 50.000 vojnika, tvrdi Zelenski
- Zelenski: „Od početka rata poginulo 43.000 ukrajinskih vojnika"
- Bitka za Pokrovsk: Šta je BBC zatekao u jednom od ključnih gradova na istoku Ukrajine
Veruje se da su severnokorejski vojnici, od kojih niko nema nikakvo prethodno borbeno iskustvo, u prvim nedeljama bili na obuci, a zatim su raspoređeni u borbene jedinice.
U subotu je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski rekao da je Rusija počela da koristi „značajan broj" severnokorjskih vojnika u pokušaju da povrati potpunu kontrolu nad Kurskom, čiji je deo Ukrajina okupirala posle iznenadnog upada u avgustu.
Obraćajući se novinarima u ponedeljak, sekretar za štampu Pentagona, general-major Pat Rajder, rekao je da SAD veruju da su severnokorejski vojnici „učestvovali u borbi u Kursku zajedno sa ruskim snagama" i „pretrpeli gubitke - ima i ubijenih i ranjenih".
On nije dao konkretne brojke, iako je rekao da su severnokorejski vojnici uključeni u borbe od „pre nešto više od nedelju dana".
Dodao da se čini da su Severnokorejci korišćeni u pešadijskim ulogama i da se smatralo da je njihovo učešće do sada bilo ograničeno na Kursk, što implicira da nisu raspoređeni u samoj Ukrajini.
Ruske snage, koje su pokrenule invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine, poslednjih meseci napreduju u istočnim delovima zemlje.
GUR je saopštio da su severnokorejski vojnici stradali u subotu i nedelju u selima Plehovo, Vorobža i Martinovka u Kursku.
Zelenski je u ponedeljak na kanalu Telegram postavio snimak dronom na kojem se vidi da se više muškaraca skriva iza drveća, rekavši da su to severnokorejski vojnici koji su upravo učestvovale u napadu na ukrajinsku poziciju.
Objavio je i snimke za koje je rekao da pokazuju kako ruske trupe pokušavaju da prikriju prisustvo Severnokorejaca na bojnom polju koristeći logorsku vatru da spale tela ubijenih.
„Ukrajinske odbrambene snage i obaveštajni podaci rade na utvrđivanju punog obima stvarnih gubitaka koje su pretrpele ruske jedinice među kojima su i Severnokorejci", rekao je on.
Dodao je da „ne postoji nijedan razlog da Severnokorejci ginu u ovom ratu".
Rusko Ministarstvo odbrane nije komentarisalo pitanja o severnokorejskim vojnicima i njhovim gubicima.
Tokom posete ruskog predsednika Pjongjangu u junu ove godine, severnokorejski vođa Kim Džong Un i Vladimir Putin su postigli sporazum o međusobnoj pomoći u slučaju agresije na jednu od te dve zemlje.
Oba predsednika su potom ratifikovali sporazum.
Otkako je Rusija počela invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine, Severna Koreja i Rusija, koje su pod zapadnim sankcijama, su se zbližile.
SAD su više puta optuživale Pjongjang da šalje ogromne količine vojne opreme Rusiji, između ostalog balističke rakete i lansere.
Generalni sekretar NATO-a Mark Rute nedavno je sugerisao da Pjongjang dobija vojnu tehnologiju i drugu podršku od Moskve kao pomoć za izbegavanje međunarodnih sankcija.
- Rusija napreduje na ratištu dok Bajden Ukrajini šalje novo oružje
- Trampov savetnik: Akcenat u Ukrajini mora biti na miru, ne na vraćanju teritorija
- NATO mora preći na ratni način razmišljanja, upozorava generalni sekretar alijanse
- Prvi sukob Ukrajinaca sa severnokorejskim trupama, kaže Kijev
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 3
Puca front
Sve više je dezertera sa Ukrajinske i Nato strane i kad pukne front jer Ukrajina i Nato nemaju pešadiju eto Ruske vojske u Kijevu za nedelju dana.
Nidžo…
Nikola
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar