Telegram promoviše ekstremistički sadržaj, pokazalo istraživanje

Jedan profesor je za BBC pokazao kako je za nekoliko trenutaka na Telegramu pronašao nekoga ko je ponudio da isporuči uzi mitraljez u Veliku Britaniju za 1.000 evra.
Aplikacija Telegram na telefonu
Getty Images

Platforma Telegram koristi algoritam koji promoviše ekstremistički sadržaj, otkrila je nova studija objavljena ekskluzivno za BBC.

Izveštaj američke organizacije za građanska prava Southern Poverty Law Center (SPLC) otkrio je da funkcija „slični kanali" uvedena prošle godine preporučuje ekstremističke kanale čak i korisnicima koji pretražuju sadržaj o poznatim ličnostima ili tehnologiji.

Jedan profesor je za BBC pokazao kako je za nekoliko trenutaka na Telegramu pronašao nekoga ko je ponudio da isporuči uzi mitraljez u Veliku Britaniju za 1.000 evra.

Telegram kaže da se korisnicima „predstavlja samo sadržaj za koji su pokazali interesovanje" i da svakodnevno uklanja milione štetnih objava.

Osnivač kompanije, ruski milijarder Pavel Durov, pod istragom je u Francuskoj pod optužbama da nije sprečio kriminalne aktivnosti na Telegramu.

On je negirao optužbe.

Najpoznatija kao aplikacija za razmenu poruka koja se prodaje sa tajnim funkcijama, Telegram takođe omogućava skoro milijardi korisnika da naprave grupe na kojima mogu da emituju poruke i video zapise koje mogu da vide do 200.000 ljudi istovremeno.

SPLC istraživači su pregledali 28.000 kanala kako bi napravili izveštaj o štetnom uticaju Telegramovih preporuka.

Utvrđeno je da bi korisnicima koji gledaju svakodnevne teme bio preporučen ekstremni sadržaj, dok bi oni koji traže jedan oblik ekstremnog sadržaja, kao što su zavere protiv vlade, bili gurnuti ka drugim ekstremističkim ideologijama kao što su antisemitizam ili belačka supremacija.

Pavel Durov
Getty Images
Pavel Durov optužen je u Francuskoj da nije sarađivao sa organima za sprovođenje zakona oko trgovine drogom, seksualnog sadržaja dece i prevare

Megan Skvajer, vodeća istraživačica, demonstrirala je kako algoritam funkcioniše tako što je pretražila „Donald Tramp" na novootvorenom Telegram nalogu.

Odmah su joj se pojavile preporuke „sličnih kanala" koji promovišu zaveru pokreta Kjuanon, koji bez dokaza tvrdi da Tramp vodi tajni rat protiv elitnih pedofila koji obožavaju Satanu u vladi, biznisu i medijima.

Još jedna pretraga „neredi u Velikoj Britaniji" kao prvi rezultat pokazala je mim o Adolfu Hitleru, praćen preporukama za niz drugih sadržaja koje vode nasilne ekstremno desničarske grupe.

Megan Skvajer
BBC
„Na [digitalnoj pretnji] skali od jedan do 10, Telegram bih rekla da je 11", kaže Megan Skvajer

„Neke od ovih grupa su prilično aktivne. Ne samo da na Telegramu dobijate mimove, već vam prikazuju i stvarne događaje. One održavaju događaje na terenu sa ljudima koji se pojavljuju", rekla je Skvajer.

U satima nakon što su tri devojčice ubijene u dečijem plesnom klubu u Sautportu, u blizini Liverpula, u avgustu, koji je izazvao velike nerede, korisnici Telegrama objavili su neke od prvih poziva na proteste, zajedno sa lažnim tvrdnjama da je osumnjičeni napadač tražilac azila.

Skvajer je rekla za BBC da je istraživanje pokazalo da je Telegram postao „digitalna pretnja".

„Na skali od jedan do 10, dala bih Telegramu ocenu 11. Iznosi ogromne količine kriminalnog i ekstremističkog sadržaja.

„Po mom mišljenju, Telegram je izuzetno opasan", rekla je ona.

Bivši insajder koji je šest godina bio deo užeg kruga Telegrama, Elis Kampo, rekao je za BBC da je 2021. izazvao Pavela Durova u vezi sa ekstremnim sadržajem.

„Njegov stav je bio da platforma ne odlučuje ko treba da govori.

„Bilo je jasno da on ne želi da posveti više resursa tome.

„Mislim da kada bi mogao da bira, izabrao bi više stav gde ne mora ništa da menja", rekao je Kampo.

Dejvid Mejmon, profesor sa Državnog univerziteta Džordžija, koji je šest godina proučavao ilegalni sadržaj na Telegramu, rekao je da postoje desetine hiljada kanala koji nude sve, od alata za prevarante do oružja.

Oružje
BBC
Oružje koje je moglo da se nabavi preko Telegrama

„Telegram je definitivno jedna od najvažnijih platformi koje kriminalci sada koriste", rekao je on.

Za BBC je pokazao kako je za nekoliko trenutaka nakon objavljivanja poruke da mu treba „uzi i sačmarica", prodavac postavio sliku oružja i rekao da može „ubrzo da ga dobije" na adresu u Belfastu za dva ili tri dana.

Francuske vlasti optužile su Pavela Durova za saučesništvo u dilovanju droge, organizovanom kriminalu i deljenju slika zlostavljane dece na Telegramu.

Trenutno je pušten uz kauciju i ne sme da napusti Francusku.

Telegram kaže da ekstremistički i ilegalni sadržaj shvata veoma ozbiljno, a njegovi timovi za moderiranje i alat veštačke inteligencije uklanjaju milione štetnog sadržaja svakog dana.

Kažu da njihovi korisnici primaju samo materijal na koji su se pretplatili - pošto Telegram ne ubacuje ili promoviše sadržaj.

„Funkcija 'predlozi kanala' prikazuje samo kanale sa istom temom kao one koje korisnik već prati.

„Ovaj pristup obezbeđuje da se korisnicima pokazuje samo sadržaj koji su izabrali.

„Ovo je potpuno drugačije od načina na koji druge platforme rade", saopštila je kompanija.

Telegram je rekao da „ne pojačava sadržaj, već umesto toga prikazuje preporuke zasnovane na temama koje korisnik sam bira".

Pogledajte video: Ko je Pavel Durov, ruski milijarder i osnivač Telegrama

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sumnjiva poruka

    17.12.2024 10:58
    "Jedu mi se punjene lignje."
  • Mladen

    17.12.2024 10:57
    boootoooviiii
    Cim neka platforma nije pod kontrolom, odmah puste botove tamo da je preplave sa ludim sadrzajem. VIdjeno vec mnogo puta.
  • Zemlja čudesa

    17.12.2024 09:51
    U odnosu na CIA i Mossad, Telegramovo promovisanje ekstremizma je dečija igra.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta za Balkan znači povratak Trampa

Balkan nije na listi prioriteta novog američkog predsednika, ali to ne znači da balkanski lideri nemaju velika očekivanja, nade i strepnje od njegovog povratka.