Srpske službe hakuju telefone aktivista i novinara, tvrdi Amnesti internešnel - kako spajveri funkcionišu

Međunarodna organizacija za ljudska prava je objavila izveštaj u kojem tvrdi da službe bezbednosti Srbije koriste sofisticirane uređaje za prisluškivanje novinara i aktivista. BIA i policija kategorički negiraju te tvrdnje.
Ilustracija skidanja podataka na računaru
Getty Images

U poslednjih godinu dana aktivistu Nikolu Ristića više puta su privodili pripadnici Bezbednosno-informativne agencije (BIA) i policija dok je učestvovao na protestima u Srbiji organizovanim zbog odluka vlasti.

Sa jednog od poslednjih informativnih razgovora ovaj član neformalne grupe SviĆe poneo je tajno instaliran špijunski softver na telefonu, pokazala je analiza Bezbednosne laboratorije Amnesti internešnel (AI), međunarodne organizacije za ljudska prava.

„Čim sam izašao iz automobila ispred policijske stanice, pripadnici BIA oduzeli su mi i odneli telefon.

„Razgovor koji je usledio i navodno čekanje naloga Tužilaštva bili su farsa. Cela poenta tog događaja bila je da im moj telefon dođe u ruke", govori o privođenju početkom novembra za BBC na srpskom.

Na njegovom telefonu bio je instaliran do sada nepoznati špijunski softver, koji AI naziva NoviSpy, a koji prikuplja podatke i može na daljinu da uključi kameru i mikrofon.

„Tehnički dokazi sugerišu da su desetine, ako ne i stotine, uređaja bili meta špijunskog softvera NoviSpy tokom poslednjih godina", navodi Amnesti u izveštaju o nezakonitom nadzoru aktivista, novinara i nevladinih organizacija u Srbiji.

Na nekima od njih instalacija malicioznog programa nije uspela, ali na određenom broju telefona jeste.

Digitalni nadzor jedna je od mnogih represivnih mera koje srpske vlasti koriste u kontekstu antivladinih protesta i šireg obračuna sa civilnim društvom, tvrdi Amnesti internešnel.

BIA i Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije nisu odgovorili na pitanja BBC na srpskom, ali su u saopštenjima naveli da rade isključivo u skladu sa zakonima Srbije.

„Nismo u stanju čak ni da komentarišemo besmislene navode iz teksta, kao što i inače ne komentarišemo slične sadržaje", saopštila je BIA.

„Navodi u izveštaju Amnesti internešnela apsolutno su netačni", piše u saopštenju MUP-a.

„U okviru Nacionalnog centra za kriminalističku forenziku MUP forenzički alat koristi se isključivo u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku", dodaju.

Đorđe Krivokapić, iz Šer fondacije, organizacije koja prati slučajeve nezakonitog nadzora, ne veruje ovim saopštenjima.

„Iz studije jasno vidimo da se ljudima ubacuju špijunski softveri bez jasne strategije i sudske odluke.

„Svako ko je bio na nekoj aktivističkoj strani mogao je da bude žrtva ovakvog nadzora", kaže on za BBC na srpskom.

Upotreba špijunskih softvera za praćenje aktivista, političara, novinara, postoji u mnogim zemljama sveta, pokazali su raniji izveštaji međunarodnih tela.

Oko 50.000 brojeva telefona iz različitih država bili su potencijalna meta špijunskog softvera Pegaz.

Pegaz je korišćen u Srbiji od 2021. godine do trenutka objavljivanja izveštaja, piše AI.

Kompanija NSO Group, koja stoji iza ovog alata, navodi da njene proizvode i usluge „koriste isključivo bezbednosne vladine službe i organi reda za borbu protiv kriminala i terorizma".

U odgovoru Amnesti internešnelu naveli su i da su posvećeni poštovanju principa Ujedinjenih nacija koji se odnose na vladavinu prava.

Kako špijunski softveri rade

Piše: Lazar Čovs, data novinar, BBC na srpskom

Suština bilo kog špijunskog softvera jeste da prikuplja neke podatke o vama bez vašeg znanja.

Oni su najčešće krišom instalirani na vaš uređaj i nekome ko nije ovlašćen šalju prikupljene informacije.

Bilo da je u pitanju nepoverljivi partner ili poslodavac, multimilionska kompanija koja želi da vam plasira preciznije reklame ili autoritarni režim, princip rada ovih programa je sličan.

Sva tri primera mogu biti problematična i opasna, ali poslednji je posebno zabrinjavajući u demokratskim državama.

Neki od ovih softvera mogu se instalirati putem fišing (phishing - pecanje na engleskom) linkova na koje ste prevareni da kliknete.

Druge može partner da instalira dok spavate, očitavši vaš otisak prsta ili lice, ukoliko ne zna šifru.

A treće vam, sudeći prema izveštaju Amnesti internešenela o Srbiji, mogu instalirati pripadnici službi bezbednosti koristeći različite metode.

Postoje i četvrti i peti načini instaliranja špijunskih softvera - zero click exploit i zero day exploit.

Često su opasniji, gotovo uvek su skuplji, način na koji rade je komplikovaniji.

Veoma pojednostavljeno objašnjenje bilo bi da se softver kod zero click (engleski: nula klikova) exploita instalira daljinski, nije potrebno kliknuti ni na šta, niti je potreban fizički kontakt sa vašim uređajem, otuda i naziv: nula klikova.

Zero day (engleski: nula dana) exploit je ranjivost za koju kreator ne zna i za koju momentalno ne postoji rešenje.

Zlonamerni mogu da je iskoriste i autor tada saznaje za nju i počinje od tog nultog dana da rešava problem.

Ali, šta je ovim primerima manje-više zajedničko?

To što omogućavaju da se tokom vremena skupljaju vaši podaci i šalju onome ko je softver instalirao, a ponekad i trećoj strani - kompaniji koja je napravila softver ili državi koja ga distribuira.

Vaše poruke, pozivi, mejlovi, podaci o tome kuda ste se kretali, koliko ste se tamo zadržali, fotografije koje ste načinili, pa čak i slike vašeg ekrana - posle instalacije jednog ovakvog softvera nisu više samo vaše.

Neki od moćnijih i sofisticiranijih softvera mogu i da uključe vaš mikrofon ili kameru onda kada to požele i da vas gledaju i slušaju čak i ako nije u toku poziv.

Ovakvi programi mogu i da vam daljinski upravljaju telefonom ili računarom, ubace pojedine neželjene fajlove ili instaliraju dodatne aplikacije.

Kada nisu aktivni, oni troše malo memorije i malo interneta, da biste ih teže opazili.

Ponekad oponašaju neki sistemski softver neupadljivog naziva da bi bili manje sumnjivi.

Neki telefoni poput Ajfona ili Samsunga (Knox) tvrde da imaju neprobojne ili teško probojne zaštite.

Neki antivirusi slično tome tvrde da pomažu protiv napada hakera.

Gotovo uvek jedan program otključava uređaj, a drugi program služi za dalji nadzor.

Istina je da je trka između policije i lopova beskrajni krug i da je najvažnije pitanje koje sebi možete postaviti - od koga sam u riziku?

Prema tome se i štitite.

Ako ste osoba niskog rizika, štitite se od nasumičnih nepoznatih hakera iz dubina interneta koji bacaju široku mrežu, pa ko se upeca.

Tada je rizik manji i lakše ga je izbeći, a antivirusi i pažnja su dovoljni.

Ako ste osoba na ključnoj poziciji u vašoj firmi, ako ste uzbunjivač, političar, novinar, diplomata ili aktivista… znatno su veći izgledi da vas je direktno naciljao neko umešniji.

Neko sa sofisticiranijim metodama.

Naravno, policija i druge službe bezbednosti moraju da imaju vlastita oruđa kako bi mogli da koriste operativna saznanja da bi čak i sprečili napade na ljudske živote, poput terorističkih napada ili velike transakcije narkotika.

Ali u takvim slučajevima, u većini država Evrope, predviđena je civilna ili sudska kontrola upotrebe ovih moćnih mehanizama.

Pogledajte video: Slučaj zaključavanja podataka u Novom Sadu - kako se zaštiti?

'Očekivao sam ovo'

Ubrzo posle pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, organizovani su protesti čiji su simboli postali crvena farba i crveni otisak šake, koje prate reči upućene vlastima: „Ruke su vam krvave".

Nikola Ristić, zajedno sa drugim aktivistima, želeo je da ostavi ovu poruku na Trgu republike u Beogradu, kada su ga početkom novembra pripadnici BIA priveli na informativni razgovor u policijsku stanicu.

„Bili su veoma grubi i pokušavali su da me zastraše, verovatno da bi mi preusmerili pažnju da ne razmišljam o tome gde mi je telefon", kaže.

Pošto je razgovor završen, obratio se Amnesti internešnelu, čija je laboratorija analizirala njegov telefon.

Protest zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu sa crvenom šakom
EPA-EFE/REX/Shutterstock
Crvena šaka postala je simbol poslednjih protesta u Srbiji

Uređaj je otključan uz pomoć forenzičkog alata Cellebrite, a potom zaražen softverom NoviSpy dok je bio u posedu srpskih vlasti, piše Amnesti.

Cellebrite dozvoljava pristup i izvlačenje podataka iz digitalnih uređaja i njega koriste policijske službe širom sveta.

Cellebrite ne proizvodi tehnologiju za sajber nadzor ili špijunske softvere, navela je ova kompanija u odgovoru Amnesti internešnelu.

Njihovi proizvodi su namenjeni isključivo za zakonitu upotrebu, dodali su.

Srbija je ovaj alat dobila na poklon od norveškog Ministarstva spoljnih poslova, uz posredovanje kancelarije Ujedinjenih nacija za projektne usluge.

Kompanija koja proizvodi Cellebrite i norveško Ministarstvo spoljnih poslova rekli su da ispituju navode Amnestija, i da forenzički alat nije dat Srbiji radi špijuniranja nevladinog sektora.

„Bio sam siguran da će se ovako nešto desiti pre ili kasnije.

„Ovaj događaj mi je potvrdio da nemamo bezbednosne organizacije već špijunske službe koje služe moćnicima da kontrolišu građane", kaže Ristić.

'Podaci na izvol'te'

Šer fondacija od 2014. godine prati da li se i kako podaci građana sa digitalnih uređaja zloupotrebljavaju.

Pristup našim metapodacima vezanim za telefonske razgovore, internet komunikacije i razmenu poruka bio je službama i policiji na izvol'te, kaže Đorđe Krivokapić.

To je utvrđeno i nadzorom Poverenika (za zaštitu podataka o ličnosti) i zato je više puta menjan zakon, dodaje.

Uprkos izmenama, on podseća na više slučajeva tokom prethodnih godina kada je privatnost bila narušena.

„Imali smo aferu kada je pokušana kupovina jednog sličnog softvera kao što je NoviSpy, koji Amnesti opisuje.

„Potom su došle afere Predator i Pegaz. Krajem prošle godine smo imali jasne dokaze da je bezuspešno pokušan napad na (sredstva) komunikacije predstavnika civilnog sektora", kaže Krivokapić.

ilustracija zaključan telefon
Getty Images

Postoji zakonski okvir za tajni nadzor komunikacija, a upotreba špijunskih softvera nije njime regulisana, niti možemo smatrati da je opravdana, kaže.

„Onog trenutka kada se takav softver instalira na uređaj, on dobija pristup apsolutno svim podacima i beleži svaku promenu na telefonu", objašnjava Krivokapić.

To je neselektivno prikupljanje podataka, kojim se preterano zadire u privatnost građana, što nije u skladu sa domaćim i međunarodnim normama, dodaje.

On očekuje da reaguju Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal, Poverenik za zaštitu podataka i Zaštitnik građana, zakonodavna vlast i Unutrašnja kontrola MUP-a.

„Da li je ovo rađeno sistemski i da li je uređeno procedurama ili određene osobe sprovode ove mere na način na koji oni misle da treba", pita.

Postoji odgovornost i UN kancelarije za projekte, koja je omogućila nabavku softvera, dodaje.

„Pitanje je da li bi Srbija mogla da nabavi ovakav jedan softver bez takvog posrednika.

„UN kancelarija očigledno nije uradila prethodnu procenu uticaja i nije uzela u obzir kontinuitet kršenja ljudskih prava u oblasti elektronskog nadzora u Srbiji", kaže.

Pogledajte video: Tri najčešća načina za hakovanje naloga

Na meti i novinari i NVO aktivisti

Amnesti i istraživačka mreža Birn prenose svedočenja više ljudi na čije je telefone instaliran špijunski alat.

Među njima je bio aktivista nevladine organizacije Krokodil, koji je otišao na razgovor sa pripadnicima BIA kako bi dao informacije o prethodnom upadu proruske grupe u prostorije ove organizacije, koja osuđuje rusku invaziju Ukrajine.

Pošto je saznao da je na njegov telefon instaliran špijunski softver, shvatio je da su svi njegovi podaci postali dostupni.

„Šta radi moja ćerka, kako se kupa, fotografije koje delimo s bakom i dekom - sve informacije.

„Užasno", ispričao je za Birn.

Meta špijunskog softvera bio je Slaviša Milanov, novinar iz Dimitrovgrada, za koga je Amnesti utvrdio da mu je instaliran NoviSpy dok je bio na informativnom razgovoru u policijskoj stanici posle rutinske saobraćajne kontrole.

„Da li smo mi kriminalci da se taj softver koristi na nama?", kazao je ovaj novinar, koji prati lokalne vesti i korupciju, za N1.

Prethodno je za Amnesti ispričao da više ne koristi telefon ili elektronsku poštu, i da traži druge načine da razgovara sa ljudima.

„Trudim se da razgovaramo samo kada smo na javnim mestima i u većim grupama, što očigledno nije idealno", rekao je.

Nikola Ristić kaže za BBC na srpskom da nije promenio način na koji komunicira sa saradnicima.

„Generalno sam oprezan.

„Ako imamo potrebu za poverljivim razgovorom, ne obavljam ga telefonom", kaže.

protest protiv litijuma 2024
Reuters
Tokom 2024. organizovano je više masovnih antivladinih protesta, među kojima su i skupovi protiv rudarenja litijuma u Srbiji

Digitalni nadzor kao represija

Nikola Ristić je učestvovao na protestima koji su se širili Srbijom tokom poslednjih godina - od demonstracija zbog izbornih nepravilnosti preko pobune protiv najavljenog kopanja litijuma do skupova na kojima se traži odgovornost za tragediju u Novom Sadu.

Privođen je na svakom od njih bez sudskih naloga, govori.

Aktivisti se suviše često nepravdeno kriminalizuju zbog njihovog delovanja, piše Amnesti.

Pojedini koji su govorili za Amnesti rekli su da su zbog privođenja odustali od aktivizma.

„Kada je moj sin saznao da me je policija ispitivala i možda nadzirala, potpuno se izbezumio i tražio je da prestanem da budem javno angažovana", ispričala je aktivistkinja koja je bila u pritvoru četiri sata posle protesta zbog najavljenog iskopavanja litijuma na zapadu Srbije.

To što su uticali na moje dete bila je crvena linija, rekla je.

Iako postoji „doza straha za sebe i porodicu", Nikola Ristić kaže da se neće povući.

„Ne mogu sebe da posmatram kao individuu koja je važnija od zajedničkog cilja", zaključuje.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • sumnjiva lica

    17.12.2024 22:16
    srpske sluzbe cesljaju o ljudima i e-upravu i razne druge zbirke podataka, a da li uz aplikacije za licnu kartu i el. sertifikate dolaze i malveri, to je nesto sto bi trebalo proveriti
  • Mile

    17.12.2024 20:27
    Cudno
    U vise navrata sam zatekao otkljucana vrata,a da sam bio siguran da sam ih zakljucao.Proveravao vise puta jesam ih zakljucao i dodjem da ih otkljucam a ona otkljucana.Prozor u vise navrata oslobodjena brava samo da se gurne i udje u kucu.Onda dolazi sok mali plavi uredjaj sa snopom sitnih antena,spijun buba.Telefon sam skroluje ekran.Sem sto mrzim ovu vlast nista protivzakonito ne radim,zivim od svoje muke.Ko je to radio ja neznam.Mozda ima jos nesto u kuci a da ja neznam.
  • USA najveće zlo

    17.12.2024 18:59
    Paranoja
    Budale pomislile da su veoma bitne i da ih zbog njihovog uticaja službe špijuniraju. Stotine nevladinih organizacija se bori za neki makar mali prividni uticaj kako bi izvukli novac od onih koji podržavaju sve ovo.
    Država bi morala da zaposli 1000 ljudi da prisluškuje stotine stranačkih liderčića i stotine direktorčića raznih pokreta i NVO.
    Koga interesuje šta oni misle? Na izborima se po ko zna koji put videlo koga interesuje šta oni misle.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta za Balkan znači povratak Trampa

Balkan nije na listi prioriteta novog američkog predsednika, ali to ne znači da balkanski lideri nemaju velika očekivanja, nade i strepnje od njegovog povratka.

Buka i tišina ispred Radio-televizije Srbije

Na velikom skupu u centru Beograda posle ogromne buke, pištaljki, vuvuzela i povika okupljenih usledilo je 15 minuta zaglušujuće tišine, kako bi se odala pošta za 15 žrtava u padu nadstrešnice.