Podkast „Dnevnik direktora" širi štetne informacije o zdravlju

U analizi 15 epizoda ovog podkasta posvećenih zdravlju, BBC Svetski servis je otkrio da je u svakoj bilo u proseku 14 štetnih zdravstvenih tvrdnji koje su bile protivne detaljnim naučnim dokazima.
Stiven Bartlet
BBC

Voditelj podkasta Dnevnik direktora (Diary of a CEO) Stiven Bartlet širi štetne zdravstvene dezinformacije u njegovom podkastu koji je na prvom mestu po slušanosti, pokazala je istraga BBC-ja.

Skorašnje tvrdnje njegovih gostiju, među njima da rak može da se izleči pridržavanjem keto dijete umesto dokazanim lečenjem, Bartler je dopuštao da budu izrečene u emisiji uz vrlo malo ili nimalo protivljenja.

Stručnjaci su za BBC rekli da je opasno propuštanje da se dovedu u pitanje ove opovrgnute tvrdnje jer stvara nepoverenje u konvencionalnu medicinu.

U analizi 15 epizoda ovog podkasta posvećenih zdravlju, BBC Svetski servis je otkrio da je u svakoj bilo u proseku 14 štetnih zdravstvenih tvrdnji koje su bile protivne detaljnim naučnim dokazima.

Flajt Studio, produkcijska kuća za podkaste u vlasništvu Bartleta, saopštio je da je gostima omogućena „sloboda izražavanja" i da su oni bili „temeljno istraženi".

Podkast je pokrenut 2017. godine sa naglaskom na preduzetništvo i poslovanje, i postigao je globalni uspeh - neprestano zauzimajući prva mesta top lista slušanosti u nekim zemljama, poput Nigerije, Indije i Meksika.

Njegova popularnost vinula se u nebesa kad su u njemu ličnosti kao što su britanski pevač Lijam Pejn i osnivač Erbienbija Brajan Česki podelili vlastite savete za uspeh.

Ali u proteklih 18 meseci, Bartlet se više skoncentrisao na zdravlje, sa gostima predstavljenim kao vodećim stručnjacima u njihovim poljima.

Njihov stavovi se gotovo uopšte ne osporavaju.

Ovi intervjui se objavljuju i na Bartletovom Jutjub kanalu, koji ima sedam miliona pretplatnika.

Od ove promene sadržaja iz prošle godine, njegovi mesečni pregledi su se povećali sa devet miliona na 15 miliona.

Bartlet je rekao za Tajms u aprilu da očekuje da će njegov podkast zaraditi 20 miliona funti (blizu 25 miliona evra) ove godine, uglavnom od oglašavanja.

Podkast
YouTube

Proučili smo 23 epizode povezane sa zdravljem objavljene između aprila i novembra ove godine, proveravajući činjenice, sa četiri medicinska stručnjaka, u njih 15 koje su sadržale potencijalno štetan sadržaj.

Stručnjaci sa kojima smo razgovarali bili su profesor istraživanja kancera Dejvid Grajms, profesorka poverenja javnosti u zdravstvo Hajdi Larson, savetnik NHS-a za dijabetes doktor Parta Kar i hirurškinja doktorka Liz O'Riordan.

Zabeležili smo sve štetne tvrdnje kao savete koji bi, kad bi se sledili, mogli da dovedu do negativnih zdravstvenih ishoda.

Za 18 meseci koliko smo istražili, neki gosti koji su bili najavljeni kao zdravstveni stručnjaci delili su tačne informacije, ali je većina ipak širila obmanjujuće tvrdnje.

U njih su spadali:

  • Antivakcinaške zavere, koje su tvrdile da je kovid oružje nastalo u laboratoriji
  • Sindrom policističnih jajnika, autizam i drugi poremećaji mogu da se „izleče" dijetom
  • Dokazani lekovi su „toksični" za pacijente, što umanjuje uspeh dokazanih metoda lečenja

Podkasteri mogu da tvrde da šire informacije, ali oni zapravo šire štetne dezinformacije, kaže profesor Dejvid Grajms sa koledža Triniti u Dablinu.

„To je nešto veoma drugačije i nije osnažujuće. To zapravo ugrožava naše zdravlje", kaže on.

Podkaste u Velikoj Britaniji ne reguliše medijski regulator Ofkom koji određuje pravila o tačnosti i nepristrasnosti.

Bartlet, dakle, ne krši nikakve emiterske propise.

U epizodi iz jula, Bartlet je govorio sa Asimom Malhotrom, doktorom koji je postao poznat tokom pandemije po širenju dezinformacija o vakcinama protiv kovida.

U toj epizodi, doktor Malhotra kaže da je „vakcina protiv kovida u konačnom zbiru negativna po društvo".

Analiza Svetske zdravstvene organizacije pokazuje da je ona spasla brojne živote tokom pandemije.

Profesor Grajms kaže da lekari upozoravaju pacijente da ne ograničavaju ishranu dok su podvrgnuti lečenju raka
BBC
Profesor Grajms kaže da lekari upozoravaju pacijente da ne ograničavaju ishranu dok su podvrgnuti lečenju raka

Na kraju epizode, Bartlet, koji nema nikakvu ekspertizu u zdravstvu, opravdao je emitovanje diskreditovanih stavova, rekavši da je želeo da „predstavi drugu stranu" jer je „istina obično negde u sredini".

On je dodao da su „ideje sifražetkinja, Gandija i Martina Lutera Kinga bile prihvaćene sa jednakim užasom… tako da moramo da budemo ponizni i da prihvatimo da ideja koja je možda važna može da nas uznemiri, ali ne sme da se cenzuriše."

U odgovor na naše istraživanje, doktor Malhotra je za BBC rekao da „potpuno prihvata da još ima ljudi koji se ne slažu sa njegovim stavovima" i dodao da „to ne znači da su one opovrgnute".

U mnogim epizodama podkasta, gosti su tvrdili da znaju prosta rešenja zdravstvenih problema za koje veruju da glavnotokovske institucije kriju od javnosti.

Oni su često u podkastu reklamirali vlastite proizvode.

Istraživač raka, doktor Tomas Sejfrid, pojavio se u podkastu u oktobru.

On je zagovornik korišćenja ketogene dijete, ishrane sa malo ugljenih hidrata i mnogo masti, za lečenje od raka.

Ali nam je profesor Grajms rekao da lekari upozoravaju pacijente da ne ograničavaju ishranu dok su podvrgnuti lečenju od kancera.

„Možete potencijalno i vrlo realno da se veoma, veoma razbolite i da imate mnogo gori zdravstveni ishod nego da ste sledili preporučene savete vašeg onkologa", rekao je on.

U podkastu je doktor Sejfrid takođe sugerisao da radioterapija i hemioterapija produžavaju životni vek pacijenta samo na jedan do dva meseca, uporedivši savremeno lečenje kancera sa „srednjovekovnim lekovima".

Bartlet nije reagovao na ovu tvrdnju.

Statistika Centra za istraživanje kancera u Velikoj Britaniji pokazuje da se preživljavanje od kancera u Velikoj Britaniji udvostručilo u poslednjih 50 godina.

U SAD je stopa smrtnosti od raka opala za 33 odsto od 1990. godine, zahvaljujući savremenim metodima lečenja.

Doktor Tomas Sejfrid nam je rekao da on „stoji iza iskaza koje je izneo u tom intervjuu".

Rešenja koje nude ovi gosti privlačna su slušaocima jer deluju opipljivo i dolaze bez nuspojava farmaceutskih lekova, kaže profesorka Hajdi Larson, stručnjakinja za poverenje javnosti u zdravstvo.

„Ali ovi gosti naširoko preteruju. To odvraća ljude od dokazanih lekova. Oni prestaju da rade stvari koje možda imaju neke nuspojave, iako bi mogle da im spasu živote."

Sesil Simons
BBC
Sesil Simons kaže da bi Bartletova ulaganja mogla da utiču na izbor gostiju

Sesil Simons, sa Instituta za strateški dijalog, stručne grupe specijalizovane za istraživanje dezinformacija, veruje da ova vrsta sadržaja može da pomogne da se proširi publika.

„Klikbejt-sadržaj u vezi sa zdravstvom sa zastrašujućim naslovima zaista dobro prolazi onlajn uz algoritam koji to samo pojačava", kaže ona.

Bartlet se bavio sumnjivim zdravstvenim tvrdnjama i pre.

U januaru je BBC-jeva emisija Zmajeva jazbina (Dragons' Den), gde mlade nade preduzetništva predlažu poslovne ideje petorici milionera investitora, među njima i Bartletu, jedan učesnik je izumeo „Ušno semenje", akupunkturne perle koje se stavljaju u uvo i za koje on lažno tvrdi da leče stanje hroničnog zamora mijalgični encefalomijelitis (ME).

Posle pritužbi, BBC je u međuvremenu dodao ogradu uz epizodu i na iPlejeru, navevši da „ušno semenje" nije namenjeno kao lek, i da treba slediti zdravstveni savet za ME.

Bartlet je takođe investitor u Huelu, kompaniju za zamenu obroka - i Zoi, proizvodima za praćenje glukoze.

„On ima finansijski udeo u zdravstvenim i velnes kompanijama. A kad imate finansijske interese, onda imate dodatne interese da se usredsredite na zdravlje i nutricionizam", kaže Simons.

Dve reklame na Fejsbuku sa Bartletom nedavno je zabranila Uprava za standarde oglašivanja (ASA) zbog promovisanja dva proizvoda Huela i Zoi bez napomene da je on njihov investitor.

Osnivači obe kompanije prethodno su bili pozivani kao gosti u podkast Dnevnik direktora.

Portparol Flajt Studija, Bartlerove produkcijske kuće, rekao je: „Dnevnik direktora je dugoročni razgovor otvorenog uma… sa pojedincima priznatim zbog njihove istaknute i eminentne karijere i/ili sledstvenog životnog iskustva."

On sluša širok dijapazon glasova, rekao je, „i to ne samo onih sa kojima se nužno Stiven i tim podkasta slažu".

Istraga BBC-ja proučila je „ograničen procenat gostiju" od skoro 400 epizoda emitovanih do dana današnjeg, dodao je on.

Portparol BBC-ja je odbio da komentariše.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta za Balkan znači povratak Trampa

Balkan nije na listi prioriteta novog američkog predsednika, ali to ne znači da balkanski lideri nemaju velika očekivanja, nade i strepnje od njegovog povratka.

Buka i tišina ispred Radio-televizije Srbije

Na velikom skupu u centru Beograda posle ogromne buke, pištaljki, vuvuzela i povika okupljenih usledilo je 15 minuta zaglušujuće tišine, kako bi se odala pošta za 15 žrtava u padu nadstrešnice.