Konji, nevine žrtve požara u Americi

Požar, sa kojim se bori više od 1.300 vatrogasaca od kada je izbio 9. decembra, primorao je hiljade da se evakuišu iz ove oblasti. Izgorelo je više od 4.000 hektara, ali je požar stavljen pod kontrolu 18. decembra.
Vatrogasac gasi požar
Getty Images

Šumski požari su sve češći u južnoj Kaliforniji, gde je jahanje popularna zabava, a šta se dešava sa konjima kada se dogodi ova katastrofa?

Telefon je zazvonio usred noći.

„U Malibuu je požar, idite da proverite da li je bezbedan Vaš konj", rečeno je Džoselin Vrajter, manekenki koja živi u Los Anđelesu.

„To je bilo sve", kaže ona.

„Nisam znala gde je požar niti koliki je, a najmanje sam očekivala da ću voziti kroz plamen".

Upravo to je tokom nedavnog požara nazvanog Frenklin u južnoj Kaliforniji morala da uradi Vrajter u dva sata ujutru da bi spasla njenog pastuva Kašua, koji je bio smešten na ranču Zadu odakle se pruža pogled na okean.

Požar, sa kojim se bori više od 1.300 vatrogasaca od kada je izbio 9. decembra, primorao je hiljade da se evakuišu iz ove oblasti gde žive bogati.

Izgorelo je više od 4.000 hektara, ali je požar stavljen pod kontrolu 18. decembra.

Bilo je dramatičnih scena iznad planina uz obalu Tihog okeana dok su helikopteri ispuštali vodu na plamen koji je oštetio 27 i uništio 19 građevina, ali nije bilo ljudskih žrtava.

„Bojala sam da će Kašu izgoreti ili da će ga vatra opkoliti u štali", dodaje Vrajter.

„Vozila sam što sam brže mogla da stignem do njega".

Solaris je evakuisan iz požara i odveden na posed Pirs koledža
Lucy Sherriff
Solaris je evakuisan iz požara i odveden na posed Pirs koledža

Na video snimku koji je Vrajter poslala BBC-ju vidi se kako vozi dok vatra bukti sa obe strane puta, dim kulja, drveće je u plamenu, a svetla trepere na vozilima hitne pomoći.

„Satima smo evakuisali 30 konja sa ranča.

„Kretali su se napred-nazad, samo su hteli da pobegnu.

„Koristili smo neke prikolice za konje koje smo imali na imanju i neke naših prijatelja, ali bilo je teško jer smo mogli da stavimo samo sedam konja u prikolice odjednom, tako da smo morali da napravimo mnogo tura".

Vatra se brzo proširila zbog sušnih uslova i vetra Santa Ane, prirodnog fenomena u južnoj Kaliforniji koji se javlja kada se vazduh iz suve pustinjske oblasti na jugozapadu Sjedinjenih Država (SAD) kreće ka obali Kalifornije, kroz planinske prevoje.

Obično su topli i jaki i povećavaju rizik od požara zbog brzine kojom mogu da šire plamen.

Crveni krst je uspostavio centre za evakuaciju u obližnjim naeljima Los Anđelesa – Pasifik Palisadsu i Santa Moniki, gde su prihvaćeni stanovnici i mali kućni ljubimci.

Ali skloništa nisu mogla da prime veće životinje iz Malibua, kojih je bilo mnogo jer u tom području postoji mnogo štala, rančeva i farmi.

Prebačene su na posed Pirs koledža u naselju Vudlend Hilsu u Los Anđelesu, koji radi u partnerstvu sa Crvenim krstom i može da primi oko 200 konja, pored krava, svinja, koza, i drugih domaćih životinja.

Predsednica koledža je rekla da prihvatilište može da se proširi i da se primi više životinja jer je osoblje obučeno za ovakve situacije.

„Ostaćemo otvoreni koliko god bude bilo potrebno, sve dok se vatra ugasi i za životinje bude bezbedno da se vrate", rekla je u saopštenju Araseli Agilar, predsednica koledža Pirsa.

„Partneri su od suštinskog značaja za podršku zajednici nakon katastrofe", kaže Stefani Foks koja radi u Nacionalnom štabu američkog Crvenog krsta.

„Dok američki Crveni krst pokušava da primi manje kućne ljubimce, mi se oslanjamo na podršku grupa kao što je Pirs koledž, koje imaju objekte i osoblje, za brigu o većim životinjama.

„Zbog klimatske krize, prirodne katastrofe su sve češće i njihove posledice sve veće po ajednice", dodaje Foks.

„Kako potrebe rastu, ova partnerstva [sa koledžima kao što je Pirs] postaju još važnija da bi mogla da se pruži sveobuhvatna podrška gdegod da se dogodi katastrofa".

Kašu je smešten na posedu koledža, kao i Atina, konj Debre Fajn.

Fajn je čula za požar u ponedeljak veče kada je vlasnik ranča na kome drži njenog konja pozvao i rekao da vidi dim kako izbija iz štale na ranču.

Sledećeg jutra, vlasnik je ponovo pozvao Fajn da kaže da se vatra približava, i morala je da ode da bi spasla njenog konja.

„Bilo nas je oko 15 koji smo tamo otišli.

„Imamo oko 30 konja koje smo odveli na razna bezbedna mesta, a 10 konja smo smestili u Pirs.

Konji koji su evakuisani zbog požara Frenklina večeruju u štali Pirs koledža
Lucy Sherriff
Evakuisani konji

„Ne mogu da verujem koliko je bilo lako", dodaje Fajn.

„Svi su se angažovali i na koledžu su sve sredili".

Dobrovoljci dostavljaju konjima seno do 15 časova svakog dana, a Fajn može da posećuje njenog konja kadgod želi.

Koledž je obezbedio smeštaj za 41 konja, dve krave i svinju, a lokalni tim za dobrobit konja pomaže u brizi o životinjama.

Tokom cele godine ovaj tim obučava vlasnike konja kako da budu spremni za prirodne katastrofe zbog jedinstvenih izazova držanja konja u južnoj Kaliforniji.

Vlasnicima se savetuje da njihovi konji treba da budu obučeni za utovar u prikolice, da oni imaju plan evakuacije, da znaju koja su vozila dostupna, i da ih evakuišu ranije kada postoji savet za evakuaciju, a ne da čekaju naredbu za evakuaciju.

Svako ko živi u oblastima gde su šumski požari česti, kao što je južna Kalifornija, mora da bude spreman - i fizički i emocionalno, kaže Bob Roper iz udruženja Western Fire Chiefs Association.

„Oni treba da shvate šta je šumski požar, a šta nije, da ne paniče.

„Čovek koji brine o životinji treba da ima dodatnu hranu, prostirke i sve lekove.

„Kao i za ljude, treba da znaju koji su putevi za evakuaciju životinja i da za nju budu spremni kada stigne naredba.

„Takođe, ako ne mogu da se evakuišu na vreme, treba bi da znaju šta u tom slučaju da rade".

Konj i čovek
IFAW
Mnoge organizacije pomažu pri evakuaciji velikih životinja tokom prirodnih katastrofa

Roper dodaje da iako okruzi imaju službe za kontrolu životinja koje mogu da pomognu, obično nema dovoljno vladinih službi da se pruže potrebne usluge u hitnim situacijama.

„U zajednicama gde ima životinja obično postoje grupe dobrovoljaca koje mogu da se mobilišu za pomoć, ali sve to zahteva prethodnu pripremu i obuka za katastrofe", kaže on.

Konjička zajednica u Malibuu je sve uvežbanija jer su šumski požari sve češći i jači u južnoj Kaliforniji.

Malibu je posebno na udaru požara, a 99 odsto imanja je u opasnosti od štete koju uzrokuju šumski požari.

U požaru 2018. godine spaljeno je više od 344 kvadratna kilometra zemlje i oštećeno skoro 16.000 građevina.

U prošlosti je Međunarodni fond za dobrobit životinja (IFAW) pružao hitnu pomoć životinjama u Kaliforniji tokom šumskih požara.

Keli Džonston, viša programska službenica u ovoj neprofitnoj organizaciji, kaže da vlasnici velikih životinja koji žive u područjima sklonim šumskim požarima moraju da budu spreminiji za takve situacije.

„Velike životinje je teže evakuisati", kaže ona.

„Oni koji poseduju velike životinje ili druge životinje koje nisu u stanju ili nisu navikle da se vode na druga mesta moraju da imaju bolje planove za ovakve situacije".

Objašnjava da požari mogu jako brzo da se šire, tako da vlasnici imaju malo vremena da životinje odvedu na sigurno, a ako njihove životinje ne žive sa njima, planiranje i priprema su još važniji.

„Evakuacija svih velikih životinja nije uvek moguća ili potrebna, tako da su takođe potrebni planovi koji će obezbedi najbolji mogući ishodi za veće životinje u različitim situacijama".

Džonston savetuje vlasnicima velikih životinja šta da preduzmu da bi bili pripremljeni za požare.

Najvažnije je napraviti planove za katastrofu sa komšijama i prijateljima koji imaju prikolice i uvežbati evakuaciju, kaže ona.

„Navikavanje životinja na utovar i redovna vežba toga povećava šanse za brži i lakši utovar i evakuaciju".

Takođe je korisno imati zalihe lekova i hrane za nedelju dana na mestu koje je lako dostupno, kao i plan gde će se životinje smestiti tokom katastrofe.

„Katastrofe su sve češće i snažnije", dodaje Džonston.

„Važno je da zajednice planiraju i pripremaju se za sve vrste katastrofa, kao i da imaju planove za životinje".

Vrajter kaže da već preduzima mere predostrožnosti za sledeći požar.

„Kupujem prikolicu, pa kada se desi požar, moći ću brže da evakuišem moje konje".

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Poskupljuje pretplata za Netfliks

Igra lignji i boks meč između Pola i Tajsona doprineli su da striming platforma dobije 19 miliona novih pretplatnika između oktobra i decembra 2024.

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.