Podignuta optužnica protiv 13 ljudi za pad nadstrešnice u Novom Sadu
Dva meseca posle tragedije u Novom Sadu, kada je u padu nadstrešnice Železničke stanice poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, načinjeni su prvi koraci ka potencijalnom sudskom epilogu.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu protiv 13 ljudi, među kojima su bivši ministar saobraćaja Gorana Vesića i bivša direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelene Tanasković.
Optužnica je podignuta i protiv Anite Dimoski, Vesićeve pomoćnice zadužene za železnički saobraćaj, kao i protiv Nebojše Šurlana, bivšeg direktora Infrastrukture železnice.
Njih četvoro optuženi su za teško delo protiv opšte sigurnosti, u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti.
Odgovorni projektant građevinske konstukcije, glavni projektant idejnog projekta, glavni projektant projekta za građevinsku dozvolu, kao i lica odgovorna za reviziju, tehničku kontrolu, izvođenje građevinskih radova i stručni nadzor, optuženi su za teško delo protiv opšte sigurnosti, ali u vezi sa krivičnim delom nepropisno i nepravilo izvođenje građevinskih radova.
„Optužnica je podneta Višem sudu u Novom Sadu, uz nju je dostavljena celokupna dokumentacija prikupljena tokom predistražnog i istražnog postupka, kao i svi ostali dokazi koji potkrepljuju postojanje opravdane sumnje za podizanje optužnice", saopšteno je iz Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu.
Tužilaštvo traži i da se okrivljenima produži pritvor, kao i da se pritvor odredi svima koji se brane sa slobode - to su Jelena Tanasković, Goran Vesić i Anita Dimoski.
Iz Višeg javnog tužilaštva su naveli i da očekuju da Viši sud „radi hitnog i efikasnog postupanja u kratkom roku potvrdi optužnicu".
Pad nadstrešnice izazvao je velike proteste u Srbiji koji i danas traju, sa osnovnim zahtevom opozicije, studenata i aktivista građanskih protesta da se do kraja istraži ovaj slučaj i da svim odgovornima bude suđeno.
Glavni zahtev studenata koji nedeljama blokiraju fakultete širom Srbije je da se objavi kompletna dopkumentacija o rekonstrukciji novosadske železničke stanice.
- Pad nadstrešnice u Novom Sadu: Šta kažu stručnjaci
- O nadstrešnici i kamenolomu: Može li korupcija da ubija i kako
- Studenti traže od glavne tužiteljke Dolovac da istraži tragediju u Novom Sadu
Slučaj Novi Sad
Obnova stanice, izgrađene 1964. godine, a posle obnove otvorene dva puta – 2021. i u julu 2024. okosnica je jednog od najvažnijih vladinih infrastrukturnih projekata, brze linije od Beograda do Budimpešte.
Investitor projekta bila je Infrastruktura Železnice Srbije, koja je, prema građevinskoj dozvoli dužna da obezbedi stručni nadzor u toku izvođenja radova.
Projekat rekonstrukcije Železničke stanice Novi Sad izradio je Saobraćajni institut CIP.
Za izvođenje radova na ovom projektu izabran je konzorcijum kineskih kompanija Čajna relvej internašnal i Čajna komjunikejšns konstrakšn.
Ugovor koji su za ovaj posao potpisale srpske vlasti sa kineskim partnerima nije javno dostupan.
Francuskoj kompaniji Ežis i mađarskom Utiberu, dodeljen je stručni nadzor, prema Odluci o dodeli ugovora iz 2022. godine, dostupnom na sajtu Ministarstva građevinarstva.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić renovirano zdanje otvorio je zajedno sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.
Samo nekoliko sati po padu nadstrešnice, predstavnici vlasti su tvrdili da ona nije bila renovirana, što su pojedini stručnjaci kasnije opovrgli.
Na protestima u Srbiji se već nedeljama zahteva odgovornost za smrt 15 ljudi, a na većini skupova se čuje isti slogan - „korupcija ubija".
Opozicija traži ostavke gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića i premijera Srbije Miloša Vučevića, predsednika vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), kao i utvrđivanje krivične odgovornosti za pad nadstrešnice.
Optužbe o korupciji vlasti negiraju - predsednik Vučić je izjavio da u slučaju Novog Sada „nema korupcije, već da je reč o greškama struke".
Vučić kaže da je tužilaštvo „nadrealno brzo" uradilo istragu i da su ostavke ministara „dokaz napretka srpskog društva".
Uz Vesića, ostavku je podneo i Tomislav Momirović, Vesićev prethodnik u resoru građevinarstva, u vreme rekonstrukcije, a potom ministar unutrašnje i spoljne trgovine.
Predstavnici opozicije tražili su i da reaguje Tužilaštvo za organizovani kriminal, iz kog su se oglasili da neće postupati u tom predmetu.
- Kako se širio bunt na fakultetima u Srbiji i šta kažu studenti
- Vlast tvrdi da su ispunjeni zahtevi studenata, ali blokade traju
- Veliki protest u Beogradu u fotografijama
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 6
Slusaj me pazljivo
○
Друг Баћко
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar