Crna Gora: Protesti i odavanje počasti žrtvama masovnog ubistva

'Krvave sake' i na ulicama Podgorice i Cetinja, uz zahteve za ostavkama i odgovornosti vlasti.
Cetinje
Reuters
Odavanje počasti ubijenima na Cetinju

Više hiljada ljudi okupilo se u Podgorici i Cetinju na protestima u nedelju zahtevajući ostavke zvaničnika posle masovnog zločina u kojem je 1. januara ubijeno 12 ljudi, među njima i dvoje dece.

Oba skupa, u organizaciji neformalne grupe studenata „Kamo sjutra", počela su uz 12 minuta tišine i paljenje sveća u pomen žrtvama koje je prvog dana 2025. godine ubio Cetinjanin Aco Martinović.

Martinović je nekoliko sati kasnije umro u bolnici pošto je pucao sebi u glavu.

U Podgorici, demonstranti su nosili transparente „Tuga, revolt, bijes", „Nema nazad", „Raspad sistema", označene crvenim otiscima šaka, poput onih koje u Srbiji nose studenti u blokadi zbog rušenja nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu.

Martinović je usmrtio dva dečaka od devet i 14 godina, tri žene i sedam muškaraca, među kojima su i njegovi srodnici, na pet lokacija u Cetinju.

Zahtevi protesta

Marko Vukčević iz grupe „Kamo sjutra" rekao je u Podgorici da ostavke moraju odmah da podnesu ministar unutrašnih poslova Danilo Šaranović i potpredsednik Vlade za bezbednost i odbranu Aleksa Bečić.

Studenti zahtevaju i demilitarilizaciju društva, oduzimanje i uništavanje svog ilegalnog i skrivenog oružja, kao i policijsku proveru dodeljenih dozvola i onih koje ih poseduju.

Uz povike demonstranta „Ubice, ubice", „Ruke su vam krvave" i „Ostavke, ostavke", Vukčević je rekao da je ova neformalna studentska grupa protiv nasilja i da žele građansku državu.

„Država postoji zbog nas, i nema straha", rekao je on.

Treći zahtev studenata je uspostavljanje policije u zajednici i promena pristupa prema građanima, a četvrti povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u osnovnim i srednjim školama.

Cetinje
Reuters

I gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković zahteva ostavke političkog rukovodstva Ministarstva unutrašnjih poslova i drugih bezbednosnih službi.

On traži hitnu sednicu gradske skupštine koja bi zahtevala sprovođenje nezavisne međunarodne istrage i rekonstrukcije događaja kako bi se utvrdila eventualna odgovornost i konkretni propusti u radu policijskih službi.

Veće za nacionalnu bezbednost Crne Gore je posle masovnog ubistva na Cetinju najavilo zakonsko pooštravanje mera za posedovanje oružja.

Međutim, nije saopšteno da će biti pokrenuta istraga o postupanju policije na dan ubistva.

Prema različitim izvorima koji nisu zvanično potvrđeni, u Cetinju, gradu sa oko 16.000 stanovnika, na dan ubistva je bilo raspoređeno desetak policajaca.

Podgorica
Reuters
Podgorica

Pre ubistava, Martinović je čitavog dana pio u jednoj kafani, a onda otišao do kuće i uzeo oružje za koje, prema postojećoj evidenciji, nije imao dozvolu.

Na različitim mestima zločina istražitelji su pronašli 37 čaura, devet projektila i 11 djelova projektila.

Većina stradalih su članovi Martinovićeve porodice, njegovi kumovi ili prijatelji, rekao je ranije direktor policije Lazar Šćepanović.

Martinović je 2005. uslovno kažnjen za nasilničko ponašanje.

Tokom pretresa njegove kuće u novembru 2022, pronađena je vazdušna puška i drugo oružje i eksploziv.

Prvostepeno je osuđen na tri meseca, ali presuda još nije pravnosnažna.

Posle pretresa njegove kuće 2022, policijski službenici su predali Martinovića Ministarstvu zdravlja, ali on nije hospitalizovan, već mu je samo propisana terapija, tvrdi Šćepanović.

Paljenje sveća na Cetinju
Reuters
Paljenje sveća na Cetinju
Podgorica
Reuters
Podgorica

(Ne)legalno oružje na Balkanu

Procenjuje se da građani na Balkanu imaju devet puta više oružja nego vojska i policija, a po količini oružja po glavi stanovnika prednjače Srbije i Crna Gora, pokazala je globalna Anketa o lakom oružju (Small Arms Survey) iz 2018. godine.

Srbija i Crna Gora dele treće mesto u svetu, iza SAD i Jemena, po broju oružja u rukama civila, pokazuju podaci iz tog istraživanja.

Izveštaj Beogradskog centra za bezbednosnu politiku pokazuje da je 90 odsto svog oružja na Balkanu u rukama građana.

Procenjuje se da na svakih 100 stanovnika ima 30 komada oružja, dok u Srbiji i Crnoj Gori na 100 stanovnika dolazi 40 komada lakog naoružanja.

Podgorica
Reuters

I u Srbiji se ćuti za Cetinje

Studenti i građani koji svakodnevno blokiraju ulice u Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima u Srbiji tražeći odgovornost za 15 žrtava rušenja nadstrešnice železničke stanice u glavnom gradu Vojvodine, odaju počast žrtvama iz Crne Gore.

Pored petnaest minuta tišine za žrtve iz Novog Sada, od 2. januara oni stoje u muku još 12 minuta zbog ubijenih na Cetinju.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Boža

    06.01.2025 07:35
    Boža
    Odavanje počasti podrzavam ali protesti su besmisleni. Zlocinac je pojedinac gde nema nikakve veze sa politikom strankama i slicno! Zakon o posedovanju oruzija se mora drasticno promeniti kako u Cg tako u Srbiji! Sve ostalo dobija političku dimenziju kojoj nije mesto ni vreme za tako nesto! Drugo je da je počinjen zločin kao u Ns gde je Država kriva i njeni celnici za koje Gradjani opravdano traze odgovornost i smenu te mesecima protestuju sto vecina podrzava kao i ja!
  • Друг Тито у Јајцу

    06.01.2025 07:11
    Од Вардара па до Триглава
    Боме Крваве Шаке улазе у историју,покрет се шири Балканом ,једнога дана Википедија ће објавити : Настао у Новом Саду 2024. као грађански,студентски,ђачки протести против режима ,ипак Нови Сад је био и једини град културе у Србији ,када је био Париз имали су Жуте Прслуке ,нико и никад као Нови Сад од Јогурт Револуције али их ни тада нису разумели

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC