Priča o ženi ukrajinskog ratnog zarobljenika: 'Tvog muža sada muče, a za to si ti kriva'
Svetlana kaže da nikada nije razmatrala mogućnost da izda rođenu zemlju, „ni za sekund".
„Moj muž mi nikad ne bi oprostio", kaže ona, kad se srećemo u njenom stanu nadomak Kijeva.
Ova 42-godišnjakinja je čekala na vesti o njenom mužu Dimi, vojnom bolničaru zarobljenom u Rusiji, više od dve godine, kad je odjednom dobila telefonski poziv.
Glas na drugom kraju veze rekao joj je da ako počini izdaju protiv Ukrajine, Dima bi mogao da stekne pravo na bolji tretman u zatvoru ili čak rano puštanje na slobodu.
- „Ćutao sam jer je bilo neophodno”: Ukrajinski ratni zarobljenik koji nije progovorio godinu dana
- Jezivo putovanje Ukrajinca do ruskog zatvora i nazad: Povratak bez ijednog nožnog prsta
- Tragična ljubavna priča Ukrajinke u bunkerima opkoljene čeličane u Marijupolju
„Zvao me je ukrajinski broj. Javila sam se, a čovek se predstavio kao Dmitri", objašnjava Svetlana.
„Govorio je sa ruskim akcentom."
„Rekao je: 'Možeš da spališ vojnu regrutnu kancelariju, zapališ vojno vozilo ili sabotiraš razvodnu kutiju ukrajinske železnice."
Postojala je još jedna opcija: da otkrije lokacije obližnjih jedinica protivvazdušne odbrane - vitalnih vojnih sredstava koje održavaju ukrajinsko nebo bezbednim od ruskih dronova i projektila.
Dok je Dmitri izlagao njegov predlog, Svetlana kaže da se prisetila uputstava koje su ukrajinske vlasti podelile svim porodicama u slučaju da im se obrate ruski agenti: odugovlačite što duže možete, snimite i fotografišite čitav razgovor i na kraju ga prijavite.
Svetlana jeste to prijavila i napravila skrinšotove poruka, koje je pokazala BBC-ju.
Ukrajinska služba bezbednosti (SBU) rekla joj je da „zamajava" Ruse dok ona ne istraži slučaj.
I zato je Svetlana pristala da baci vatrenu bombu na lokalnu železničku prugu.
'Tvog muža sada muče a za to si ti kriva'
Dok sedimo sa njom u njenoj besprekornoj dnevnoj sobi, dok sirene za vazdušnu opasnost periodično zavijaju napolju, ona mi pušta snimke dva glasovna razgovora sa Dmitrijem koje je napravila na telefonu, vođena preko aplikacije Telegram.
Tokom poziva, on joj daje uputstva kako da napravi i postavi Molotovljev koktel.
„Sipaj litar benzina za upaljače i dodaj malo pravog benzina", objašnjava Dmitri.
„Idi do bilo kakvog železničkog ukrštanja. Postaraj se da nema sigurnosnih kamera. Nosi kapu - za svaki slučaj."
On je takođe naučio Svetlanu kako da stavi telefon u avionski režim kad se nađe kilometar, dva od namenjene mete, da bi izbegla da njen signal registruju toranj mobilne telefonije i da ta informacija posle bude iskorišćena u istrazi.
„Znaš li šta je razvodna kutija? Slikaj je. To treba da bude meta tvog napada vatrenom bombom", objasnio joj je Dmitri, koji je tražio dokaz da je zadatak izvršen.
„Napiši današnji datum na parče papira i slikaj se sa tim papirom."
Zauzvrat, rekao je Dmitri, on će moći da ugovori telefonski razgovor sa njenim mužem ili da sredi da mu stigne paket od nje.
Kasnije je SBU rekao Svetlani da je čovek sa kojim je razgovarala zaista u Rusiji i da treba da prekine svaki kontakt s njim.
Svetlana je rekla Dmitriju da se predomislila.
„Tad su krenule pretnje", kaže Svetlana.
„Rekao je da će mi ubiti muža i da ga nikad više neću videti. Danima me je zvao i govorio: 'Tvog muža sada muče, a za to si kriva ti'".
„Koliko vas je brinulo da bi on mogao da ostvari pretnje da će nauditi Dimi", pitam Svetlanu.
Oči su joj zasuzile.
„Srce me je zabolelo i mogla sam samo da se molim: 'Bože, molim te ne dozvoli da se to desi.'"
„Jedan deo mene je govorio: 'Ova osoba nema nikakve veze sa zatvorenicima.' Drugi deo mene se pitao: 'Šta ako on to stvarno može da uradi? Kako ću živeti sama sa sobom?'"
U saopštenju za BBC, SBU je rekao da saradnja sa ruskim agentima „ni na koji način neće olakšati patnju zatvorenika; upravo suprotno, čak bi moglo značajno da zakomplikuje njegove šanse da bude razmenjen".
Vlasti pozivaju sve rođake da smesta izađu u javnost ako im se obrate ruski agenti.
Oni koji to učine, kažu, biće „zaštićeni" i tretirani kao žrtve.
Ali ako rođaci pristanu da čine sabotažu ili špijunažu, kaže SBU, „to bi moglo da bude klasifikovano kao izdaja. Maksimalna kazna je doživotni zatvor."
Vlasti redovno javno objavljuju hapšenja Ukrajinaca koji su navodno podmetali požar ili otkrivali lokacije vojnih položaja Rusiji.
Mediji bliski Kremlju prepuni su snimaka koji tvrde da prikazuju Ukrajince dok pale vojna vozila ili železničke razvodne kutije.
Neki od počinilaca to rade za novac, koji im isplaćuju osumnjičeni ruski agenti, ali se veruje da te napade vrše i očajni rođaci.
Petro Jacenko, iz štaba ukrajinske vojske za tretman ratnih zarobljenika, kaže da su ruski agenti kontaktirali oko 50 odsto svih porodica ratnih zarobljenika.
„Oni su u veoma ranjivom položaju i neki od njih su spremni na sve", kaže Petro, „ali trudimo se da ih obrazujemo da to neće pomoći njihovim najmilijima u zarobljeništvu."
Petro kaže da se čin kao što je paljenje vojnog vozila ne smatra značajnim materijalnim gubitkom za ukrajinske oružane snage:
„Ali to može da destabilizuje jedinstvo ukrajinskog društva, tako da to jeste veliki problem. I, naravno, ako neko otkrije lokaciju, na primer, sistema protivvazdušne odbrane, to je veliki problem i za nas", priznaje on.
Vlasti ne objavljuju broj Ukrajinaca držanih u ratnom zarobljeništvu, ali se veruje da je on veći od 8.000.
Izvor iz ukrajinske obaveštajne službe rekao je za BBC da je broj slučajeva u kojima su rođaci pristali da sarađuju sa Rusima veoma mali.
Ruska vlada je rekla za BBC u saopštenju da optužbe da ona koristi porodice zatvorenika za ucenjivanje „neosnovani" i da Rusija tretira „ukrajinske borce humano i u potpunom skladu sa Ženevskom konvencijom".
U saopštenju se nadalje upravo Ukrajina optužuje za korišćenje istih metoda:
„Ukrajinski regruteri aktivno pokušavaju da privole stanovnike Rusije da počine dela sabotaže i podmetanja požara na ruskoj teritoriji, uzimajući na metu ključnu infrastrukturu i civilne objekte."
Svetlanin muž Dima je pušten iz zarobljeništva pre nešto više od tri meseca.
Par je sada ponovo zajedno i uživa u igri sa njihovim četvorogodišnjim sinom Vovom.
Kako se Svetlana osećala kad je njen muž konačno bio pušten na slobodu?
„Potekle su mi suze radosnice kao nikad pre", kaže ona sva ozarena.
„Osećala sam se kao da sam izvukla moju ljubav iz čeljusti smrti."
Dima je ispričao ženi da Rusi nisu ispunili pretnje da će ga kazniti ako bude odbila da sarađuje.
Kad mu je Svetlana ispričala za pozive, bio je šokiran.
„Pitao me je kako sam to izdržala
„Rekla sam mu, kao što uvek kažem, da sam, na kraju krajeva, žena oficira", kaže ona namigujući.
- Rusija likvidira sve više ukrajinskih ratnih zarobljenika, tvrdi Kijev
- Čovek koji se vratio iz mrtvih
- Tri meseca iza rešetaka u proruskom zatvoru: Vrištanje, himna Rusije i spavanje u fekalijama
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar