Kanadski navijači izviždali američku himnu posle uvođenja tarifa
Nekoliko sati nakon što je predsednik Donald Tramp najavio da će uvesti visoke carine Kanadi, navijači u glavnom gradu Otavi izviždali su sportiste tokom utakmice Nacionalne hokejaške lige protiv gostujućeg američkog tima.
U nedelju, na utakmici Nacionalne košarkaške asocijacije između Toronto Reptorsa i Los Anđeles Klipersa, to se ponovilo tokom trajanja cele himne i skoro zaglušilo nastup 15-godišnjeg pevača u areni.
Glasno nezadovoljstvo navijača je jasan znak dubokog užasa Kanađana zbog Trampovog poteza da udari svog najbližeg saveznika kaznenim porezima, koji prete da izazovu trgovinski rat bez presedana na severnoameričkom kontinentu.
Carine od 25 odsto koje je Tramp uveo na sav kanadski uvoz u SAD - sa nižim porezom na energiju od 10 odsto - trebalo bi da stupe na snagu u utorak, 4. februara.
Tramp jača i pritisak, koji se više ne odbacuje kao šala, da se Kanada pridruži Americi i postane 51. država.
Dok mnogi ekonomisti predviđaju da će tarife povećati troškove i za Amerikance za svakodnevne stvari, od gasa do namirnica, Kanada je ranjivija. Ako potraju mesecima, zemlja bi mogla da zapadne u bolnu ekonomsku recesiju.
Gnev raste - a sa njim i želja za uzvratnom borbom koju su ponovili politički lideri u zemlji od 40 miliona stanovnika.
„Mnogi među nama će biti pogođeni ovim i slede nam teška vremena. Molim vas da budete tu jedni za druge", rekao je premijer Džastin Trudo u subotnjem večernjem obraćanju.
„Sada je vreme da izaberete Kanadu."
Neki Kanađani su već poslušali pozive na solidarnost.
Na društvenim mrežama kruže vodiči o tome kako izbeći proizvode američke proizvodnje.
Jedna lokalna prodavnica prehrambenih proizvoda u Torontu je čak počela da označava kanadski jogurt za kupce, prema slici koju je doktorka iz Toronta Iris Gorfinkel postavila na društvenu mrežu Iks (bivši Tviter).
Drugi su izjavili da će otkazati planove za putovanje u Sjedinjene Američke Države (SAD) ili će u potpunosti odustati od posete.
„Juče smo, kao odgovor na Trampove tarife, otkazali porodični odmor u martu u SAD", napisao je Set Klajn, kanadski pisac, na društvenoj mreži Blueskaj u nedelju.
„Imao sam mali gubitak zbog otkazivanja karata za voz, ali je to trebalo da se uradi."
U nekim kanadskim provincijama američka alkoholna pića biće povučena sa polica na neodređeno vreme od utorka.
Ovo je dodatak na ukupno 155 milijardi kanadskih dolara (103 milijarde eura) američke robe za koju je Kanada rekla da će tarifirati u znak odmazde, uključujući povrće, odeću, sportsku opremu, parfeme i druge artikle.
Roba koja dolazi iz država koje predvode republikanci, kao što je sok od narandže sa Floride, posebno je na meti.
SAD uvoze više nafte iz Kanade nego bilo koja druga zemlja, a Trudoova vlada je signalizirala da „sve opcije ostaju na stolu" za dalju odmazdu.
Trenutak destabilizacije za Kanadu
Trampove pretnje visokim tarifama, za koje se dugo spekulisalo da su pregovaračka taktika za dobijanje ustupaka u bezbednosti granica, zbunilo je Kanađane, koji su decenijama uživali bliske ekonomske, socijalne i bezbednosne veze sa SAD.
„To je šok", rekao je Majkl Ignjatijev, bivši lider kanadske Liberalne partije, za BBC.
„Mi smo u novom svetu, u kojem pitanje da li možete verovati Americi postaje fundamentalno u spoljnoj politici svake zemlje.
Pjer Polievr, lider kanadske opozicione Konzervativne partije, nazvao je tarife u nedelju „masovnim, nepravednim i neopravdanim".
„Kanada je najbliži sused Sjedinjenih Država, najveći saveznik i najbolji prijatelj", rekao je.
Napomenuo je da se Kanada borila zajedno sa SAD u dva svetska rata, kao i u Koreji i Avganistanu.
„Nema nikakvog opravdanja za ovaj tretman."
Premijer Trudo je u subotnjem obraćanju postavio pitanje zašto bi SAD ciljale Kanadu umesto da gledaju u „izazovnije delove" sveta.
Deo njegovog govora bio je direktno upućen Amerikancima, a podsetio je i na istoriju zajedničkog krvoprolića.
„Borili smo se i umrli zajedno sa vama", rekao je Trudo.
Tomas Džuno, profesor na Univerzitetu u Otavi koji se bavi nacionalnom bezbednošću, rekao je za BBC da Trampove tarife „nesumnjivo predstavljaju zemljotres u odnosima Kanade i SAD".
„Ovo je krajnje destabilizujuće za Kanadu", naglasio je Džuno.
„Kao zemlja, mi smo decenijama imali velike koristi od izuzetno bliskog trgovinskog i bezbednosnog partnerstva sa SAD.
Iako bi trgovinska bitka verovatno naterala Kanadu da potraži partnere negde drugde, ona na kraju ne može da izbegne geografiju, dodao je.
Ostaće oslonjena na susednu ekonomsku supersilu.
„Zato Kanada sada apsolutno mora da se usredsredi na spasavanje odnosa što je više moguće", rekao je Džuno.
Nejasna, skupa borba
Ostaje velika nepoznanica koliko dugo će SAD držati tarife na snazi i koje korake bi Kanada mogla preduzeti da smiri Trampovu administraciju, koja je rekla da očekuje akciju protiv prekogranične trgovine fentanilom i ilegalnih migracija.
TD Economics predviđa da što duže tarife ostanu na snazi, uticaj će biti lošiji.
Kanada bi mogla ući u recesiju za pet do šest meseci, a njena stopa nezaposlenosti mogla bi dostići više od sedam odsto.
Teo Argitis, generalni direktor firme za odnose sa javnošću Kompas Rouz grup iz Otave, rekao je da Kanadi nije ostavljen drugi izbor „osim da (Trampu) uzvrate žestokim udarcima".
„Na kraju krajeva, mi zapravo ne znamo zašto to radi", rekao je Argitis za BBC.
Tramp kaže da je protok fentanila, smrtonosne droge, u SAD iz Kanade i Meksika, jedan od ključnih razloga.
Američki zvaničnici kažu da će nameti ostati na snazi „sve dok se kriza ne ublaži".
Kao odgovor, kanadska vlada je primetila da manje od jedan odsto fentanila i ilegalnih prelazaka granice u SAD dolazi iz Kanade.
Ponudila je da potroši dodatnih 1,3 milijarde kanadskih dolara za osiguranje američko-kanadske granice.
Ali Tramp je takođe javno govorio o svojoj frustraciji trgovinskim deficitom između Kanade i SAD i o stavu da bi carine mogle da budu izvor prihoda za Vašington.
U nedelju je na njegovoj društvenoj mreži Truth Social napisao da SAD ne trebaju kanadski proizvodi i rekao da plaćaju „stotine milijardi dolara za subvencionisanje Kanade".
„Bez ove ogromne subvencije, Kanada prestaje da postoji kao održiva zemlja", napisao je Tramp, pre nego što je ponovio svoj stav da bi umesto toga trebalo da postane američka savezna država.
On je upozorio da će Bela kuća doneti strože kazne za Kanadu ako odluči da uzvrati.
Kanada je za sada odlučila da pokuša da nanese određeni bol svom moćnijem susedu, čak i ako tas ekonomske vage prevagne na suprotnu stranu.
„Više volimo da naše sporove rešavamo diplomatijom", rekao je Trudo u subotu.
„Ali spremni smo da se borimo kada je potrebno."
- Tramp uveo carine Kanadi, Meksiku i Kini, najavljene kontramere
- Zašto Tramp preti Panami, Grenlandu i Kanadi
- Kanada: Zašto je Trudoova era okončana baš sada
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar