Novi američki nameti na kineske proizvode stupili na snagu, Peking uzvraća kontramerama

Iako Tramp tek treba da razgovara sa njegovim kineskim kolegom Si Đipingom, ministarstvo trgovine te zemlje saopštilo je da uvodi kontra namete na više američkih proizvoda.
Donald Tramp u Ovalnoj kući
Reuters

Američki predsednik Donald Tramp uveo je carine od 10 odsto na kinesku robu, dok je prethodno najavljene uredbe o taksama na proizvode iz Meksika i Kanade odložio za najmanje mesec dana.

Iako Tramp tek treba da razgovara sa njegovim kineskim kolegom Si Đipingom, ministarstvo trgovine te zemlje saopštilo je da uvodi kontra namete na više američkih proizvoda.

Kineska vlada saopštila je da će uvesti carine od 15 odsto na američki ugalj i tečni prirodni gas, kao i 10 odsto na sirovu naftu, poljoprivredne mašine i automobile sa velikim motorom.

„Američko jednostrano uvođenje carina ozbiljno krši pravila Svetske trgovinske organizacije.

„Ne samo da pomaže u rešavanju sopstvenih problema, već i podriva normalnu ekonomsku i trgovinsku saradnju između Kine i SAD", navodi se u njihovom saopštenju.

Kineska Državna uprava za regulaciju tržišta saopštila je da istražuje Gugl pod sumnjom da kompanija krši antimonopolske zakone.

Peking je nekako morao da odgovori, ali nije reč o velikoj osveti, smatra Henri Vang iz Centra za Kinu i globalizaciju.

„Kina i dalje slavi lunarnu Novu godinu, ali kada se birokrate vrate razgovori će početi.

„Očekujem da će biti razgovori na visokom niovu", rekao je profesor za BBC.

U međuvremenu je Peking dodao dve američke kompanije (PVH Korp, holding kompanija za brendove Kalvin Klajn i Tomi Hilfiger i američku biotehnološku firmu Illumina) na listu „nepouzdanih subjekata".

Kinesko ministarstvo trgovine optužilo je kompanije za „diskriminatorne mere protiv njihovih preduzeća" i da ovim potezom žele da „zaštite nacionalni suverenitet, bezbednost i razvojne interese, u skladu sa relevantnim zakonima".

Ovo nije prvi put da Tramp uvodi tarife na kineske proizvode.

Tokom prvog mandata uveo je carine na proizvode te države od mesa do muzičkih instrumenata, čija vrednost je iznosila više od 360 milijardi dolara.

Kina je tada odgovorila uvođenjem carina na američku robu, u vrednosti većoj od 110 milijardi dolara.

Za vreme njegovog prethodnika Džozefa Bajdena, većina carina na robu iz Kine je ostala na snazi, a uvedene su i nove na neke proizvode, kao što su električna vozila.

Kina, Meksiko i Kanada su inače tri najveća trgovinska partnera SAD-a.

Američka zastava, utovar robe
Getty Images

Kanada i Meksko: Spas u poslednji čas

Kanada i Meksiko izbegli su carine u poslednjem trenutku.

Predložene tarife od 25 odsto pauzirane su na mesec dana.

Tramp je ranije rekao da će carine biti na snazi sve dok ove dve zemlje ne zaustave priliv ilegalnih migranata i droge fentanil u SAD.

Zvaničnici Kanade i Meksika su tada najavili kontramere, a Tramp je poručio da je spreman na još oštriji odgovor.

Nekoliko sati pošto je Tramp najavio da će uvesti visoke carine Kanadi, navijači u glavnom gradu Otavi izviždali su sportiste tokom utakmice Nacionalne hokejaške lige protiv gostujućeg američkog tima. Više o tome možete da pročitate ovde.

Međutim, posle višesatnih pregovora, Meksiko i Kanada potvrdili su da će pojačati bezbednost na granicama kako bi obuzdali tok ilegalne imigracije i droge.

„Kanada se složila da osigura da imamo bezbednu severnu granicu", napisao je Tramp na njegovoj društvenoj mreži Truth Social.

Džastin Trudo, odlazeći kanadski premijer, obećao je da će potrošiti više od milijardu dolara na bezbednosno mere, imenovati „cara" da nadgleda akcije kako bi se blokirala prodaja droge fentanila i da „kartele navede kao teroriste".

Dogovor o obustavljanju nameta potvrdila je i Klaudija Šejnbaum, meksička predsednica.

Meksiko je pristao da pošalje 10.000 vojnika Nacionalne garde na granicu.

Džastin Trudo
Reuters
Džastin Trudo

Šta su carine?

Carine su porezi na uvoznu robu.

One se naplaćuju preduzećima koja uvoze robu, a ne izvoznicima, i proporcionalne su vrednosti uvoza.

Na primer, ako firma uvozi automobile koji koštaju 50.000 dolara i na njih se primenjuje carina od 25 odsto, firma za svako vozulo mora da plati carinu u iznosu od 12.500 dolara.

Pitanje na čija pleća zapravo pada konačni „ekonomski" teret carina je složeno.

Ako firma koja uvozi u SAD prenese trošak carine na kupca tako što će povećati maloprodajne cene, ekonomski teret carina snosiće američki potrošači.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Preminuo Teofil Pančić

Pančić je bio redovni kolumnista Vremena od 1993, aktivan kao književni kritičar i urednik kulturne rubrike.